W trosce o prawdę historyczną
W podsumowaniu 13. edycji konkursu, które odbyło się w siedzibie Polskiego Radia w Katowicach, uczestniczyła pomysłodawczyni konkursu europoseł Jadwiga Wiśniewska.
„Prezydent Lech Kaczyński mówił o nowoczesnym patriotyzmie, wpatrzonym w przyszłość, ale mocno zakorzenionym w przeszłości. Musimy pamiętać o Zbrodni Katyńskiej i dać świadectwo prawdzie. Potrzebujemy inicjatyw, które jasno wskażą katów i ofiary, to jest nasze wspólne posłannictwo. Młodzi ludzie wykazują się wszechstronną wiedzą, umiejętnością analizy i pokazują, że potrafią znaleźć analogię między prawdą historyczną, a tym, co dzieje się za naszą wschodnią granicą. To ogromna wartość tych prac” – mówiła europoseł Jadwiga Wiśniewska.
Wojewódzki Konkurs Historyczno-Literacki „Prawda i kłamstwo o Katyniu” organizowany jest już od 13 lat. Skierowany jest do uczniów ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych z województwa śląskiego. W ciągu dotychczasowych edycji zgłoszono prawie 3 tys. prac. W tym roku do etapu wojewódzkiego wpłynęło 220 esejów (138 prac ze szkół podstawowych i 82 z ponadpodstawowych) z 81 miejscowości w województwie śląskim.
Nagrody w konkursie ufundował również marszałek Jakub Chełstowski.
„Konkurs organizowany przez europoseł Jadwigę Wiśniewską jest niezwykle potrzebny, pozwala zatroszczyć się o pamięć o ofiarach zbrodni katyńskiej i dotrzeć do młodych ludzi, którzy w kontekście ostatnich wydarzeń w Ukrainie powinni zawsze stać po stronie prawdy. Nie możemy zapominać o tych dramatycznych chwilach, nie możemy po tylu latach znów dać się zwieść i dać oprawcom argument do fałszowania historii. To nasz obowiązek i powinność w stosunku do przyszłych pokoleń, które zasługują na to, by żyć w wolnej Polsce” – podkreśla marszałek Jakub Chełstowski.
W kategorii szkół podstawowych zwyciężyli:
- miejsce – Maciej Agopsowicz – SP nr 1 im. Adama Mickiewicza w Radlinie
- miejsce – Patrycja Słocińska – SP nr 1 im. Adama Mickiewicza w Myszkowie
- miejsce – Mikołaj Pokładnik – SP im. ks. kan. Stefana Wojtyłki w Starej Wsi
W kategorii szkół ponadpodstawowych zwyciężyli:
- miejsce – Weronika Widzyk – I LO im. Kopernika w Żywcu
- miejsce – Karolina Wąsowicz – ZS im. J. Kochanowskiego w Częstochowie
- miejsce – Łukasz Piłat – IX LO im. Norwida w Częstochowie
Konkurs stwarza także młodym ludziom szansę na debiut literacki. Najlepsze prace są publikowane w tomiku, którego promocja połączona jest z organizowanymi co roku przez europoseł Jadwigę Wiśniewską Zaduszkami Katyńskimi.
Uczniowie opisali losy osób pomordowanych w Lesie Katyńskim i innych miejscach Golgoty Wschodu. Dotarli do krewnych ofiar. Odnaleźli ślady Zbrodni Katyńskiej wśród swoich rodzin i w najbliższej okolicy. W tegorocznej edycji Konkursu mocne odzwierciedlenie ma aktualna sytuacja na Ukrainie.
Konkurs ma formułę otwartą i pozwala uczniom na kreatywne podejście do tematu. Dlatego oprócz prac utrzymanych w konwencji dzienników, pamiętników, listów, esejów, analiz historycznych z imponującą bazą bibliograficzną, w tegorocznej edycji wiele prac to utwory liryczne: wiersze, poematy, ballady, pieśni, w których uczniowie wykazali się niezwykłą wrażliwością i umiejętnością literackiego wyrażania uczuć i swoich myśli.
Każda z prac jest szczególnym świadectwem pamięci o Zbrodni Katyńskiej. Uczniowie zwracają uwagę, że Ofiary Katynia i Smoleńska połączyły wspólne epitafia. Nabiera to szczególnego znaczenia, zwłaszcza że konkursowa gala odbywa się na dwa dni przed 12. rocznicą Katastrofy Smoleńskiej.