W walce o czysty sport

 fot. Tomasz Żak / UMWS fot. Tomasz Żak / UMWS
Prezydent RP Andrzej Duda wziął udział w otwarciu Światowej Konferencji Antydopingowej w Katowicach

To największa tego typu konferencja w historii. W uroczystym otwarciu wydarzenia obok prezydenta RP Andrzeja Dudy, uczestniczyli również m.in. szef Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomas Bach, minister sportu i turystyki Witold Bańka, a także marszałek Jakub Chełstowski. Województwo Śląskie jest partnerem konferencji.

„Dziękuję władzom Światowej Agencji Antydopingowej za to, że tak ważna konferencja odbywa się w Polsce, w czasie, który jest dla nas bardzo ważny. Obchodzimy stulecie odzyskania niepodległości i odrodzenia polskiego sportu, z naszym narodowym godłem i orłem na piersi, a tu, w województwie śląskim świętujemy stulecie powrotu tych ziem do Ojczyzny. To dla nas miejsce szczególne, od stuleci symbol ciężkiej pracy i wielkiego plony dla całego kraju, w którym mieszkają ludzie pracowici i uczciwi. To symboliczne, że konferencja dotycząca uczciwego sportu odbywa się właśnie tutaj. Walka z dopingiem to nie tylko walka o uczciwość w sporcie, ale również o życie i zdrowie samych sportowców” – podkreślał prezydent RP Andrzej Duda.

Piąta Światowa Konferencja WADA dotycząca dopingu w sporcie odbywa się w dniach 5-7 listopada 2019 roku w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Uczestnikami spotkania są przedstawiciele ruchu sportowego, rządów oraz krajowych i regionalnych organizacji antydopingowych z całego świata. Celem konferencji jest szeroka dyskusja i debata dotycząca globalnego programu antydopingowego, jego praktyk i procesów. Wśród najważniejszych decyzji, które zapadną w jej trakcie będzie zatwierdzenie Światowego Kodeksu Antydopingowego 2021 oraz wybór władz Światowej Agencji Antydopingowej (WADA). Prezydentem WADA zostanie Witold Bańka.

„Cieszę się, że przedstawiciele świata sportu będą dyskutować o najważniejszych wyzwaniach związanych z polityką antydopingową właśnie w województwie śląskim. W Katowicach zapadną kluczowe decyzje dotyczące nowego kodeksu antydopingowego i przyszłości sportu. To doskonała okazja, żeby promować nasz region i kraj na świecie. Po raz kolejny udowadniamy, że mamy potencjał i możliwości, żeby organizować duże wydarzenia w regionie. Warto zaznaczyć, że podczas tej konferencji stery Światowej Agencji Antydopingowej przejmie oficjalnie minister Witold Bańka. Ślązak z pewnością da nowy impuls do walki z dopingiem” – tłumaczy marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski.

WADA to najważniejsza organizacja zajmująca się zwalczaniem dopingu w sporcie. Jej zadaniem jest wyznaczanie standardów walki ze stosowaniem niedozwolonych substancji i metod w sporcie oraz jej monitorowanie. Flagowym projektem Agencji jest Światowy Kodeks Antydopingowy i dokumenty niższego rzędu – międzynarodowe standardy, które wspólnie służą harmonizacji działań w zakresie walki z dopingiem.

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
 • Escape: zamyka galerie.
 • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
 • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
 • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
 • Escape: closes the galleries.
 • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
 • Left arrow: previous slaid.
 • Right arrow: next slaid.
 fot. Tomasz Żak / UMWS fot. Tomasz Żak / UMWS fot. Tomasz Żak / UMWS fot. Tomasz Żak / UMWS fot. Tomasz Żak / UMWS fot. Tomasz Żak / UMWS fot. Tomasz Żak / UMWS fot. Tomasz Żak / UMWS fot. Tomasz Żak / UMWS fot. Tomasz Żak / UMWS fot. Tomasz Żak / UMWS fot. Tomasz Żak / UMWS fot. Tomasz Żak / UMWS fot. Tomasz Żak / UMWS fot. Tomasz Żak / UMWS fot. Tomasz Żak / UMWS fot. Tomasz Żak / UMWS fot. Tomasz Żak / UMWS fot. Tomasz Żak / UMWS fot. Tomasz Żak / UMWS fot. Tomasz Żak / UMWS fot. Tomasz Żak / UMWS fot. Tomasz Żak / UMWS fot. Tomasz Żak / UMWS fot. Tomasz Żak / UMWS fot. Tomasz Żak / UMWS fot. Tomasz Żak / UMWS fot. Tomasz Żak / UMWS fot. Tomasz Żak / UMWS fot. Tomasz Żak / UMWS fot. Tomasz Żak / UMWS