Warszawski sukces Opery Śląskiej

 Sławomir Naborczyk - Najlepszy debiut(śpiewak), Łukasz Goik - dyrektor Opery Śląskiej, Ewa Majcherczyk (Najlepsza śpiewaczka operowa), Bassem Akiki (Najlepszy dyrygent) / fot. Kinga Karpati Sławomir Naborczyk - Najlepszy debiut(śpiewak), Łukasz Goik - dyrektor Opery Śląskiej, Ewa Majcherczyk (Najlepsza śpiewaczka operowa), Bassem Akiki (Najlepszy dyrygent) / fot. Kinga Karpati

Trzy Teatralne Nagrody Muzyczne im. Jana Kiepury dla bytomskiej sceny

Bassem Akiki, Ewa Majcherczyk i Sławomir Naborczyk odebrali w Warszawie XII Teatralne Nagrody Muzyczne im. Jana Kiepury. To sukces artystów związanych z Operą Śląską.

Artyści zostali wyróżnieni aż w trzech w kategoriach: najlepszy dyrygent, najlepsza śpiewaczka operowa i najlepszy debiut. Nie mogło być piękniejszej niespodzianki na otwarcie bytomskiego teatru po letniej przerwie. Inauguracja 74. sezonu w Operze Śląskiej odbyła się zaledwie dzień wcześniej.

Teatralne Nagrody Muzyczne przyznawane są przez Mazowiecki Teatr Muzyczny imienia Jana Kiepury w Warszawie. Gala wręczenia odbyła się w Sali Wielkiej (Balowej) Zamku Królewskiego. Laureatów wszystkich kategorii XII Teatralnych Nagród Muzycznych wyłoniła kapituła, w skład której weszli najznamienitsi eksperci specjalizujący się w dziedzinach nagradzanych podczas konkursu: Izabela Kłosińska, Danuta Renz, Marek Chowaniec, Ryszard Karczykowski, Andrzej Pągowski, Adam Sztaba oraz Krystyna Mazurówna. Dodatkowo Janusz Józefowicz został powołany przez kapitułę jako ekspert w dziedzinie musicalu. Kapitule przewodniczyła Iwona Wujastyk będąca zarazem dyrektor Mazowieckiego Teatru Muzycznego imienia Jana Kiepury, który jest organizatorem konkursu.

W ramach osiemnastu kategorii nagrodzeni zostali twórcy i artyści z różnych dziedzin sztuki, składających się na działalność teatrów muzycznych.

W kategorii najlepszy dyrygent, nagrodę odebrał Bassem Akiki. Dyrektor artystyczny Opery Śląskiej został doceniony za kierownictwo muzyczne w operze „Romeo i Julia” Charlesa Gounoda w reżyserii Michała Znanieckiego. Rolą Julii w tym spektaklu tytuł najlepszej śpiewaczki operowej zdobyła Ewa Majcherczyk. Natomiast Sławomira Naborczyka wyróżniono w kategorii najlepszy debiut za kreację Edwina w „Księżniczce czardasza” Emmericha Kálmána, (reżyseria Pia Partum).

„Teatralne Nagrody Muzyczne są nie tylko uhonorowaniem najlepszych twórców i artystów teatrów muzycznych, ale są one również drogowskazem dla publiczności, rekomendacją tego, co warto zobaczyć w najbliższym sezonie” – powiedziała Iwona Wujastyk z Mazowieckiego Teatru Muzycznego.

Także w tym sezonie będzie można zobaczyć produkcję, za udział w której doceniono artystów Opery Śląskiej . Już 21, 23 i 25 września w repertuarze „Romeo i Julia”. Warto wspomnieć, że ta właśnie opera święciła triumfy w marcu tego roku. Zdobyła Nagrodę Teatralną Województwa Śląskiego Złota Maska w trzech kategoriach: przedstawienie roku 2017, rola wokalno-aktorska dla Andrzeja Lamperta (Romeo) i za scenografię dla Luigiego Scoglio.

Wśród laureatów XII Teatralnych Nagród Muzycznych znalazł się także Robert Bondara, który zdobył tytuł dla najlepszego scenografa i najlepszego reżysera. Doceniono go za produkcje Teatru Wielkiego Opery Narodowej oraz Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu, ale jest też reżyserem i choreografem spektaklu baletowego Opery Śląskiej, „Szeherezada/Medea”. Spektakl można zobaczyć 30 września oraz 28 października.
tagi: