Wystawa mobilna EX Silesia Lux – Światło ze Śląska

Na placu przy Teatrze Śląskim w Katowicach marszałek Jakub Chełstowski zainaugurował wystawę mobilną Ex Silesia Lux. To niezwykłe przedsięwzięcie historyczne realizowane jest przez Instytucję Kultury Ars Cameralis w Katowicach w ramach obchodów 100-lecia Powstań Śląskich

„Wielokrotnie podkreślałem, jak ważne jest godne upamiętnienie Powstań Śląskich. Każde nasze działanie do tego zmierza. Za nami piękne wydarzenia zarówno kulturalne, sportowe, jak i edukacyjne. Przyszedł czas na wystawę mobilną, która w doskonały sposób przedstawia trudną lecz piękną historię naszego regionu i powstańców, którzy walczyli o polskość Śląska. Wystawę będziemy prezentować w różnych miastach województwa i kraju”– podczas inauguracji mówił marszałek Jakub Chełstowski.

Wystawę w kontenerach powstańczych można oglądać codziennie do 15 października, 
w godz. 12.00 do 18.00. Wstęp wolny.

Projekt historyczny Ex Silesia zakłada przybliżenie trudnej, burzliwej historii Górnego Śląska, z jego wzlotami i upadkami. Pomysł zrodził się z potrzeby powrotu do przeszłości i stworzenia swoistej relacji z przodkami, mieszkańcami Górnego Śląska, którym sto lat temu przyszło podjąć ryzyko i walczyć o własną tożsamość. Wystawa ma na celu przywrócić pamięć o tych zwykłych ludziach: mężczyznach, chłopcach, matkach i żonach, którym powinniśmy być wdzięczni za wysiłek włożony w przyłączenie do Ojczyzny. W roku setnej rocznicy wybuchu pierwszego Powstania Śląskiego złote kontenery przypominają o powstańczych zmaganiach, które zdecydowały o dalszych losach naszego regionu. Złoto nawiązuje do potencjału drzemiącego w tej ziemi, ukrytego nie tylko w „czarnym złocie”, ale przede wszystkim w tutejszych ludziach i kulturze. Orzeł zamknięty w symbolu serca nawiązuje do godła województwa, a zarazem do siły i męstwa powstańców.

W projekcie wykorzystano zdjęcia pochodzące ze zbiorów: Muzeum Historii Katowic, Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, Muzeum Śląskiego w Katowicach oraz Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Wybrane zdjęcia obrazują zarówno różnorodność mieszkańców Górnego Śląska, jak i działania powstańcze, dzięki czemu został nakreślony obraz regionu w okresie międzywojnia. 

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
 • Escape: zamyka galerie.
 • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
 • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
 • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
 • Escape: closes the galleries.
 • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
 • Left arrow: previous slaid.
 • Right arrow: next slaid.
 fot. Patryk Pyrlik / UMWS fot. Patryk Pyrlik / UMWS fot. Patryk Pyrlik / UMWS fot. Patryk Pyrlik / UMWS fot. Patryk Pyrlik / UMWS fot. Patryk Pyrlik / UMWS fot. Patryk Pyrlik / UMWS fot. Patryk Pyrlik / UMWS fot. Patryk Pyrlik / UMWS fot. Patryk Pyrlik / UMWS fot. Patryk Pyrlik / UMWS fot. Patryk Pyrlik / UMWS fot. Patryk Pyrlik / UMWS fot. Patryk Pyrlik / UMWS fot. Patryk Pyrlik / UMWS fot. Patryk Pyrlik / UMWS fot. Patryk Pyrlik / UMWS
tagi: