Zaczynamy przygotowania do 10. jubileuszowej INDUSTRIADY

 Śluza Łabędy na Kanale Gliwickim / fot. arch. BP Tomasz Żak Śluza Łabędy na Kanale Gliwickim / fot. arch. BP Tomasz Żak
Zarząd Województwa Śląskiego ogłosił konkurs „Obiekt zaprzyjaźniony INDUSTRIADY 2019”. Do udziału w tegorocznym święcie Szlaku Zabytków Techniki, które odbędzie się 8 czerwca, zaproszonych zostanie pięć industrialnych miejsc

W tym roku czeka nas jubileuszowa, dziesiąta edycja INDUSTRIADY. Przez ostatnie kilka lat festiwal ten stał się największym tego typu wydarzeniem w Polsce. Aby wzbogacić program, co roku Zarząd Województwa zaprasza do udziału w konkursie właścicieli lub prawnych zarządców obiektów poprzemysłowych, które nie należą jeszcze do Szlaku Zabytków Techniki.

Przyznanie tytułu „Obiekt zaprzyjaźniony INDUSTRIADY 2019” będzie równoznaczne z udziałem w działaniach promocyjnych święta, jak i uczestnictwem w samym festiwalu, którego finał zaplanowany jest na 8 czerwca 2019 roku.

Termin nadsyłania zgłoszeń w konkursie wyznaczono do 14 lutego br. Istotnymi elementami, które zostaną ocenione przez komisję konkursową, będą kryteria autentyczności, potencjału obiektu oraz walorów historycznych i architektonicznych, a także atrakcyjności programu.

Przy okazji ogłoszenia konkursu warto zwrócić uwagę na tegoroczny motyw przewodni festiwalu. INDUSTRIADA obchodzi dziesiąte urodziny. Jubileusz zobowiązuje, uskrzydla, dlatego organizatorzy zapraszają na bal – INDU-bal i zachęcają do wspólnego świętowania. Wszyscy są przemysłowcami – postaci z historii, ludzie Szlaku i publiczność festiwalu: od Częstochowy przez Bielsko-Białą po Żywiec, od Gliwic do Dąbrowy Górniczej, od Tarnowskich Gór do Rybnika. INDU-bal – wielkie święto Szlaku Zabytków Techniki połączy przeszłość z przyszłością w pomarańczowym karnawale u progu lata. Potańcówka przy wieży szybowej, fajrant u majstra, bal u arystokraty, disco pod ziemią rozświetlą historię przemysłu i historię Szlaku.

INDUSTRIADA to największy festiwal zabytków techniki w Polsce, wyróżniony przez Polską Organizację Turystyczną Złotym Certyfikatem dla najlepszego produktu turystycznego w kraju. Święto Szlaku Zabytków Techniki koordynowane jest przez samorząd województwa śląskiego. W zeszłym roku w dziewiątej edycji INDUSTRIADY w 517 wydarzeniach zorganizowanych przez 44 przemysłowe obiekty w 25 miejscowościach regionu wzięło udział niemal sto tysięcy osób.

Szczegóły dotyczące konkursu w Biuletynie Informacji Publicznej.