Zadbać o ład w cyberprzestrzeni

 fot. Patryk Pyrlik / UMWS fot. Patryk Pyrlik / UMWS
W Katowicach odbywa się największa w Europie Środkowo-Wschodniej konferencja dotycząca cyberbezpieczeństwa CYBERSEC 2019

W uroczystym otwarciu konferencji wziął udział minister cyfryzacji Marek Zagórski, marszałek Jakub Chełstowski oraz prezydent Katowic Marcin Krupa. W trakcie otwarcia odczytano również listy prezydenta RP Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego skierowane do uczestników.

„To wydarzenie, które znajduje się w czołówce wydarzeń związanych z cyberbezpieczeństwem. Data jest symboliczna, bo pięćdziesiąt lat temu powstał Internet, oczywiście nie w takiej formie, jaką znamy dzisiaj, ale to bez wątpienia epoka w rozwoju świata. Warto pamiętać, że podstawą naszego działania, niezależnie od technologii, są wartości. Technologie powinny służyć człowiekowi i państwu” – mówił minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Debaty i dyskusje w ramach CYBERSEC odbywają się w ramach czterech ścieżek tematycznych: państwo, obrona, przyszłość i biznes. Każda ze ścieżek pozwala na kompleksowe spojrzenie na problemy i wyzwania dla cyberprzestrzeni, ich dogłębną analizę i stworzenie rekomendacji dotyczących bezpieczeństwa cyfrowego. Impreza po raz pierwszy odbywa się w Katowicach.

„Śląskie jest gościnnym i innowacyjnym regionem. Cieszę się, że możemy rozmawiać o zmieniającej się rzeczywistości właśnie tu, bo to miejsce jest symbolem zmian. Branża IT jest jedną z naszych specjalizacji wpisaną w strategię rozwoju województwa i wokół niej chcemy budować przyszłość. Często nie dostrzegamy zagrożeń związanych z funkcjonowaniem w sieci, dlatego oczekujemy od państwa rekomendacji, byśmy mogli implementować je do naszej strategii rozwoju” – tłumaczył marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski.

Zapoczątkowany w 2015 roku CYBERSEC jest coroczną konferencją poświęconą strategicznym aspektom cyberprzestrzeni oraz globalnej rewolucji technologicznej, wykorzystującą formułę opartą na połączeniu wiedzy ekspertów i profesjonalistów z różnych dziedzin, w celu opracowania praktycznych rekomendacji. CYBERSEC to nie tylko konferencja, to także proces tworzenia międzynarodowej społeczności, skupionej na cyberbezpieczeństwie i partnerstwie pomiędzy sektorem publicznym, a prywatnym. Misją organizatorów jest budowa europejskiego systemu cyberbezpieczeństwa oraz platformy współpracy dla rządów, organizacji międzynarodowych i kluczowych firm sektora prywatnego. W trakcie forum odbywały się również targi CYBERSEC EXPO.

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
 • Escape: zamyka galerie.
 • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
 • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
 • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
 • Escape: closes the galleries.
 • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
 • Left arrow: previous slaid.
 • Right arrow: next slaid.
 fot. Patryk Pyrlik / UMWS fot. Patryk Pyrlik / UMWS fot. Patryk Pyrlik / UMWS fot. Patryk Pyrlik / UMWS fot. Patryk Pyrlik / UMWS fot. Patryk Pyrlik / UMWS fot. Patryk Pyrlik / UMWS fot. Patryk Pyrlik / UMWS fot. Patryk Pyrlik / UMWS fot. Patryk Pyrlik / UMWS fot. Patryk Pyrlik / UMWS fot. Patryk Pyrlik / UMWS fot. Patryk Pyrlik / UMWS fot. Patryk Pyrlik / UMWS fot. Patryk Pyrlik / UMWS fot. Patryk Pyrlik / UMWS fot. Patryk Pyrlik / UMWS fot. Patryk Pyrlik / UMWS fot. Patryk Pyrlik / UMWS fot. Patryk Pyrlik / UMWS fot. Patryk Pyrlik / UMWS fot. Patryk Pyrlik / UMWS fot. Patryk Pyrlik / UMWS fot. Patryk Pyrlik / UMWS