Zbudować dobry klimat dla klimatu
W wydarzeniu wzięli udział Joanna Bojczuk, członek Zarządu Województwa Śląskiego, Aneta Esnekier, zastępca burmistrza Mikołowa, Agnieszka Kuśmierz i Agnieszka Sobol z zespołu merytorycznego RPA oraz Monika Zielińska, ogrodniczka miejska w Mikołowie.
„To dla nas niezwykle ważny dokument. Znamy konsekwencje zmian klimatu, dlatego tak istotna jest współpraca ze specjalistami, z samorządami i głos mieszkańców. Gmina Mikołów doskonale pokazuje jak hasło „myśl globalnie, działaj lokalnie można wcielać w życie. Prace nad Regionalnym Planem Adaptacji do zmian klimatu nabierają realnego wymiaru właśnie dzięki takim gminom, które stają się wzorem dla regionu i kraju. Skuteczne przeciwdziałanie skutkom zmian klimatu jest możliwe na poziomie lokalnym, a jednocześnie ma znaczący wpływ na kształtowanie strategii regionalnych i krajowych” – podkreślała Joanna Bojczuk, członek Zarządu Województwa Śląskiego.
W Regionalnym Planie Adaptacji znajdą się działania, które pomogą miastom i gminom województwa śląskiego w radzeniu sobie ze skutkami zmian klimatu.
W ramach Regionalnego Planu Adaptacji (RPA) dla Województwa Śląskiego uwzględnione zostaną kluczowe działania, które pomogą regionowi dostosować się do zmieniających się warunków klimatycznych. Celem jest nie tylko adaptacja do nowych realiów, ale także zminimalizowanie negatywnych skutków zmian klimatu i budowanie odporności regionu na przyszłe wyzwania.
„Wiemy, że adaptacja do zmian klimatu jest wielkim wyzwaniem i musi być realizowana z głową, systemowo, budując sieć powiązań wspierających mieszkańców w tym procesie. Zainwestowaliśmy w mieście ponad 17 mln zł w działania w tym zakresie i pokazujemy jak w praktyce wdrożyć myślenie o klimacie” – mówiła Aneta Esnekier, zastępca burmistrza Mikołowa.
W trakcie briefingu poruszono zagadnienia związane z adaptacją w zarządzaniu rozwojem województwa i zaprezentowano dobre praktyki adaptacyjne na przykładzie miasta Mikołów, które jest liderem na poziomie regionalnym i krajowym w zazielenianiu miasta i doskonale wpisuje się w kontekst prac nad pierwszym w Polsce Regionalnym Planem Adaptacji do Zmian Klimatu.
Po briefingu odbył się spacer edukacyjny prezentujący kluczowe inwestycje w tym zakresie. Spacer był prowadzony przez ogrodnika miejskiego i obejmował m.in.: Park Kieszonkowy, Park Planty – Mały Staw, Zielone przystanki na pl. Synagogi, Zielony parking, Park Trzech Pokoleń i rynek w Mikołowie.
Zgodnie z założeniami projektu LIFE-IP COALA Regionalny Plan Adaptacji będzie stanowić element kształtowania polityki rozwoju i wizji regionu w kontekście coraz bardziej odczuwalnych zmian klimatu. Dokument będzie zawierać plan działań adaptacyjnych na podstawie przeprowadzonej diagnozy, w tym analizy zjawisk klimatycznych oraz identyfikacji najbardziej wrażliwych obszarów i sektorów. Opracowanie będzie określało priorytety i ramy dla działań adaptacyjnych, podejmowanych na szczeblu regionalnym i lokalnym.
Powstanie dokumentu ma na celu przygotowanie samorządu do działań w zakresie przystosowania regionu do zmian klimatu, zmniejszenie jego podatności na zjawiska ekstremalne oraz zwiększenie potencjału do przeciwdziałania i zwalczania skutków tych zjawisk. Kolejnym etapem w pracach nad dokumentem będą szerokie konsultacje społeczne.