WPKiW – nie problem, a szansa dla regionu
Co dalej z parkiem w Chorzowie?
IV posiedzenie Stałej Konferencji Współpracy w Województwie Śląskim zdominowała dyskusja nad perspektywami rozwoju Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku im. Gen. Jerzego Ziętka S.A. w Chorzowie.
Otwierając obrady przewodniczący Konferencji Wojewoda Śląski Tomasz Pietrzykowski stwierdził, że WPKiW nie spełnia wymogów stawianych obecnie tego typu obiektom na świecie. Niezbędne jest jego uatrakcyjnienie, sprawienie aby stał się wizytówką regionu, a nie tylko miejscem spacerowym dla mieszkańców sąsiadujących z nim miast, tj. Katowic, Chorzowa i Siemianowic.
Obecnie Województwo Śląskie jest właścicielem ponad 71 proc. akcji spółki, pozostałe są w rękach Skarbu Państwa. Zdaniem prezesa Zarządu WPKiW Cezarego Dominiaka formuła spółki prawa handlowego utrudnia funkcjonowanie parku, bowiem jego działalność w 70 proc. nie jest komercyjna. Sejmik Województwa Śląskiego przyjął wszechstronny program modernizacji tego obiektu, szacowany na około 100 mln zł, ale nie wskazał na źródła jego finansowania. Obecny zarząd parku opracował kilka projektów uatrakcyjnienia jego oferty wypoczynkowo-rozrywkowej. Wśród nich jest tzw. see-live, tj. akwarium, w którym oprócz podziwiania egzotycznych ryb, będzie można nurkować oraz budowa miasteczka edukacyjnego dla dzieci. Projektami tymi zainteresowani są prywatni inwestorzy.
Marszałek Janusz Moszyński zwrócił uwagę, że przez lata WPKiW był postrzegany w kategoriach problemu, który nie potrafiono rozwiązać, a nie dostrzegano w nim szansy rozwojowej regionu. Tymczasem prace nad strategią promocji Województwa Śląskiego wykazały, że obiekt ten posiada atuty porównywalne z innymi najbardziej atrakcyjnymi terenami Śląska. Przeszkodę w rozwoju parku stanowi jego obecna formuła właścicielska, która zniechęca potencjalnych inwestorów do angażowania kapitału. Zarząd Województwa Śląskiego prowadzi rozmowy zmierzające do przejęcia akcji pozostałych jeszcze w rękach Skarbu Państwa. „Niezbędne jest też wydzielenie ze spółki Ogrodu Zoologicznego, którego utrzymanie najbardziej ciąży na kondycji finansowej WPKiW. Nigdzie na świecie ogrody zoologiczne nie są dochodowe. Śląski nie jest wyjątkiem i dlatego jesteśmy gotowi po jego wydzieleniu w pełni go finansować” – powiedział marszałek.
Podczas dyskusji zarysowały się dwie wizje rozwoju parku. Pierwsza zmierza do jego modernizacji poprzez budowę nowych obiektów i nadanie mu charakteru ponadregionalnego. „Ze względu na swe rozmiary, unikalność i bogatą ofertę wypoczynkową ten obiekt może przyciągać turystów z tej części Europy” – argumentowali jedni. Z kolei zdaniem innych chorzowski park powinien zachować swój dotychczasowy charakter. Wszyscy byli natomiast zgodni co do potrzeby budowy nowych parkingów.