Śląskie w czołówce
Największa liczba wydanych zezwoleń, największa ilość inwestycji i utworzonych miejsc pracy – to tylko niektóre z ustaleń raportu firmy doradczej KPMG o specjalnych strefach ekonomicznych
Według autorów raportu dotyczącego Specjalnych Stef Ekonomicznych (SSE) Śląsk to prawdziwe eldorado dla przedsiębiorców. Zwycięsko wychodzimy z boju o status najlepszego regionu dla biznesu. Raport sporządzony został dwutorowo. Ocenia nie tylko dane, ale też – co ważne - opinie inwestorów. Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, jako jedyna, w obu przypadkach wypada znakomicie zajmując drugie miejsce w rankingu.
Katowicka strefa jest największa pod względem zajmowanej powierzchni (ponad 1 000 ha), jest liderem jeśli chodzi o liczbę wolnych obszarów pod dalsze inwestycje. Przodujemy pod względem wydanych zezwoleń na prowadzenie działalności (143). Dla porównania, drugie miejsce w tej statystyce zajmuje SSE kostrzycko – słubicka - (91), trzecie tarnobrzeska (88). Powodem do zadowolenia jest też znaczny wzrost liczby inwestorów, którzy decydują się na otwarcie tu działalności biznesowej.
O tym, że warto starać się i zabiegać o inwestorów nie trzeba przekonywać, wystarczą dane: w katowickiej SSE inwestycje osiągnęły 2,5 mld zł. Wałbrzyska, plasująca się na drugim miejscu, osiągnęła już o wiele mniejsze wpływy - 1,3 mld zł. Dodatkowym argumentem przemawiającym na korzyść strefy są tworzone miejsca pracy. Jak wynika z danych raportu ponad 1/3 zatrudnionych pracuje w strefie katowickiej (32 204) i wałbrzyskiej (22 980).
Istotnym czynnikiem, jaki brany był pod uwagę przez KPMG przy sporządzeniu raportu o specjalnych strefach ekonomicznych, były ankiety sporządzane wśród inwestorów. W ocenie biznesmenów działających w katowickiej strefie wypadamy bardzo korzystnie. Aż 53% ocenia nas bardzo dobrze, 42% wystawiło ocenę dobrą. W klasyfikacji tej brano pod uwagę m.in. pomoc w rozpoczęciu inwestycji, ulgi i zwolnienia podatkowe, przygotowanie terenów inwestycyjnych, współpracę z władzami lokalnymi, infrastrukturę.
Specjalne Strefy Ekonomiczne powstały w II połowie lat dziewięćdziesiątych. Ich głównym organem założycielskim w większości jest Skarb Państwa, w rezultacie czego funkcjonują jako spółki akcyjne (m.in. katowicka) lub spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.
Dziś Specjalne Strefy Ekonomiczne są na półmetku swojej działalności, jeśli chodzi o obecnie obowiązujące prawa. Katowicka strefa udowodniła, że jest dobrym argumentem do przyciągnięcia inwestorów. Nie tylko umożliwia skorzystanie z przywilejów dodatkowych, ale tez aktywnie wspiera inwestorów w procesach inwestycyjnych.
Przypominamy, że w raporcie „Atrakcyjność inwestycyjna Województw i Podregionów Polski” Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową Województwo Śląskie znalazło się w ścisłej czołówce.