Zintegrować komunikację w regionie
O wspólnym bilecie, usprawnieniu komunikacji w regionie i konieczności skoordynowanych działań w tym zakresie rozmawiali wczoraj z Marszałkiem Województwa Śląskiego Bogusławem Śmigielskim przedstawiciele organizatorów transportu zbiorowego w województwie śląskim
Z inicjatywy marszałka odbyło się w Urzędzie Marszałkowskim spotkanie dotyczące funkcjonowania komunikacji zbiorowej. W rozmowach uczestniczyli: Roman Urbańczyk przewodniczący KZK GOP, Zbigniew Nosal prezes PKM Jaworzno, Jarosław Kołodziejczyk zastępca dyrektora Śląskiego Zakładu Przewozów Regionalnych PKP, Andrzej Ochman dyrektor MZK Tychy, Henryk Szudy przewodniczący zarządu MZKP Tarnowskie Góry, Bolesław Knapik dyrektor Tramwajów Śląskich i Grzegorz Dydkowski zastępca przewodniczącego zarządu KZK GOP.
To pierwsze od dłuższego czasu spotkanie organizatorów transportu w aglomeracji. W trakcie spotkania dyskutowano o potrzebie zintegrowanej komunikacji i wspólnego systemu połączeń. Ustalono konieczność wprowadzenia wspólnego biletu. „Najwyższy czas zsynchronizować działania. Naszym priorytetem ma być zapewnienie takich usług, z których będą zadowoleni mieszkańcy” – podkreślał Bogusław Śmigielski.
Rozmówcy wyrazili chęć kontynuowania spotkań dotyczących usprawnienia komunikacji w regionie.
Kilka lat temu funkcjonował już wspólny bilet ATP (autobus–tramwaj–pociąg), który obowiązywał w pociągach osobowych oraz autobusach i tramwajach obsługiwanych przez KZK GOP. Koszty przejazdów autobusami i tramwajami były refundowane przez KZK GOP i z budżetu Województwa Śląskiego.
Aktualnie trwają prace nad Śląską Kartą Usług Publicznych, Celem projektu jest stworzenie na bazie karty mikroprocesorowej uniwersalnego nośnika informacji i płatności, akceptowalnego w szerokim wachlarzu świadczonym usług publicznych. Kartą można będzie płacić za komunikację miejską i parkingi. Planowany zakres zastosowań karty jest jednak znacznie szerszy, obejmować będzie muzea, biblioteki, szkoły, obiekty sportowe i rekreacyjne, jak również płatność podatków lokalnych. Tworzony system jest otwarty. W dowolnym momencie można będzie go bowiem poszerzyć o nowe funkcje.