Misja gospodarcza Województwa Śląskiego do Departamentu Dolnego Renu
Województwo Śląskie w dniach 1 i 2 października 2009 roku uczestniczyło w misji gospodarczej do Departamentu Dolnego Renu (Strasburg) we Francji
W spotkaniu brały udział trzy grupy uczestników:
- gospodarczo-samorządowa reprezentowana przez przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, miast Sosnowca i Jaworzna (projekt Gospodarcza Brama Śląska) oraz Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A.;
- instytucje okołobiznesowe (FG S.A., GARR S.A., GAPP S.A.);
- firmy reprezentujące rynek górniczy, produkcyjno-usługowy oraz sektor technologii pozyskiwania energii z alternatywnych źródeł i technologii energooszczędnych.
Uczestnicy zapoznali się z koncepcją „Parku aktywności gospodarczej" oraz funkcjonującego przy nim tzw. „Hotelu dla firm". Na terenie „Port autonome de Strasburg" w miejscowości Lauterbourg zaprezentowano przyszłą strefę logistyczną leżącą tuż przy granicy z Niemcami, mającą doskonałe połączenia z autostradami w obu krajach oraz szlakami kolejowymi (bocznice towarowe).
W siedzibie Rady Generalnej Dolnego Renu w Strasburgu miały miejsce prezentacje instytucji finansowanych z budżetu samorządu regionalnego: ALSABAIL (Alsacienne de Crédit-Bail Immobilier), ADIRA (Agence de développement économique du Bas-Rhin), EPFL (Etablissement Public Foncier Local). W trakcie ożywionej dyskusji wymieniono się informacjami i doświadczeniami w zakresie finansowania oraz wspomagania rozwoju gospodarczego regionów i samorządów lokalnych w Polsce i we Francji.
W Saverne zaprezentowano „Strefę aktywności gospodarczej Martelberg", mającą formę przyciągania firm z sektora usług w obszary wiejskie. Na terenie „Platformy departamentalnej" Thal Drulingen przedstawiono politykę zachęcania przedsiębiorstw do inwestowania i lokalizacji na zewnątrz dużych skupisk miejskich, poza obszar silnie zurbanizowany.
Spotkanie w siedzibie Rady Generalnej poświęcone było przede wszystkim projektowi „Klaster pojazd przyszłości", którego celem jest stworzenie i realizacja nowych produktów i usług o innowacyjnym charakterze i międzynarodowej konkurencyjności w zakresie transportu miejskiego i podmiejskiego. Klaster ma ambitne plany zostać europejskim ośrodkiem koncepcyjnym, produkcyjnym i eksperymentalnym w sektorze technologii dla ruchu miejskiego. Ze względu na fakt, iż Województwo Śląskie jest największym w kraju producentem samochodów o dużym potencjale rozwojowym w branży motoryzacyjnej, zainteresowanie projektem było ogromne.
Odbyła się również prezentacja zakresu działań i współpracy Izby Przemysłowo-Handlowej Alzacji (CCI) oraz wymiana doświadczeń w tym zakresie z przedstawicielami Regionalnej Izby Przemysłowo-Handlowej w Gliwicach.
W spotkaniach uczestniczył Dyrektor Wydziału Gospodarki Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego Tadeusz Adamski. Ze strony francuskiej w rozmowach wzięli udział m.in. Pierre Bertrand i Louis Becker - obaj Wiceprzewodniczący Rady Generalnej oraz Jean-Jacques Gsell - Wicemer Strasburga.