Debata: Katowice-Berlin. Lot ku wolności 002

22 października br. o godz. 15.00 w Muzeum Śląskim przy al. W. Korfantego 3 w Katowicach odbędzie się panel dyskusyjny przygotowany z okazji 20. rocznicy obalenia Muru Berlińskiego i zmian w Europie Wschodniej

Współorganizatorem spotkania jest Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Zmiany społeczno-polityczne 1989 roku, jakie zapoczątkował ruch „Solidarność", zmieniły oblicze kontynentu, zafascynowały cały świat. Bez nich ponowne zjednoczenie Niemiec nie byłoby możliwe. Były jak „Lot ku wolności".

4 czerwca 2009 nad Katowicami poszybowało kilka tysięcy pomarańczowych balonów z napisem „Lot ku wolności". Doczepiono do nich „kapsułę czasu", czyli ulotkę zawierającą kserokopie druków informacyjnych z czasów stanu wojennego i miesięcy poprzedzających pierwsze wolne wybory 4 czerwca 1989 roku. Przypomniano w ten sposób akcję balonową, jaka miała miejsce 5 marca 1982 roku. Z plaż Bornholmu działacze polskiej opozycji, Francuzi i Duńczycy wypuścili w powietrze 10 000 balonów, które zaniosły do Polski ulotki z bieżącymi informacjami, a z nimi nadzieję na wolność.

Wspólna historia obu europejskich krajów, w trakcie której nie brakowało tragicznych rozdziałów, wymaga stałej refleksji i dialogu. Leży to także w interesie samej Unii Europejskiej jako wspólnego projektu na rzecz tworzenia Europy będącej szansą na rozwój, porozumienie i trwały pokój.

W roku rocznic - 70. rocznicy wybuchu wojny i 20. rocznicy zmian, które zapoczątkowały integrację niemal całej Europy, Muzeum Śląskie inicjuje dyskusję nad wspólnym wysiłkiem Polaków i Niemców na rzecz budowy wspólnej Europy jako projektu marzeń i realnych możliwości w świecie globalizacji.

Gośćmi panelu będą:

Markus Meckel: Współprzewodniczący Rady Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, w 1989 r. inicjator założenia Socjaldemokratycznej Partii w NRD (SDP), od 1990 r. poseł do Bundestagu, od 1994 r. przewodniczący Niemiecko-Polskiej Grupy Parlamentarnej Niemieckiego Bundestagu, zastępca rzecznika polityki zagranicznej Frakcji SPD, od listopada 2000 do listopada 2002 roku wiceprezydent Zgromadzenia Parlamentarnego NATO.

Ludwig Mehlhorn: aktywny działacz ruchu opozycyjnego w byłej NRD, utrzymujący wówczas kontakty z ruchem solidarnościowym w Polsce, jeden z najbardziej znanych działaczy „Akcji Znaki Pokuty" działającej na rzecz pojednania i pokoju między Niemcami a krajami, które padły ofiarą niemieckiego faszyzmu.

W panelu wezmą udział także Leszek Jodliński - Dyrektor Muzeum Śląskiego w Katowicach oraz  Marcin Wiatr - moderator.



 


tagi: