Letnia szkoła artystyczna "Śląska"

Na warsztaty polskich tańców ludowych i narodowych w ramach letniej szkoły artystycznej zaprasza Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk"

Już po raz czwarty w siedzibie Zespołu „Śląsk" w Koszęcinie rozpoczynają się zajęcia w ramach Warsztatów Polskich Tańców Ludowych i Narodowych, które w tym roku potrwają od 1 do 10 lipca. Koordynatorem warsztatów jest Śląskie Centrum Edukacji Regionalnej w Zespole „Śląsk".

Warsztaty zostaną zainaugurowane 1 lipca, a zakończą się koncertem finałowym - pokazem umiejętności uczestników - 9 lipca o godz. 18:30 w Sali Widowiskowej w Koszęcinie.

Jak co roku grono uczestników jest międzynarodowe. Od początku trwania warsztatów - od 2006 roku - towarzyszy im Zespół „Wieliczka", który przyjeżdża z Francji. Wśród 43 osób, które będą się kształcić w zakresie tańców ludowych i narodowych, są także: Włoszka, Holender, Litwinka, oraz dwie przedstawicielki Polonii: z Anglii i USA. W warsztatach po raz kolejny uczestniczą także członkowie Zespołu Tańca Ludowego „Kościelec".

Zajęcia będą się odbywać w salach dydaktycznych Zespołu „Śląsk",
w trzech grupach, w zależności od wieku i stopnia zaawansowania tanecznego. Kierownictwo artystyczne warsztatów objęła Zofia Czechlewska - asystentka kierownika baletu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk".

Zajęcia mają na celu podniesienie poziomu umiejętności tanecznych wśród młodych artystów, a także integrację środowiska miłośników tańca ludowego i wspólne dążenie do popularyzacji tego tańca. Program obejmuje naukę tańców narodowych oraz tańców Lachów Sądeckich, tańce spiskie, łowickie, tańce Górnego Śląska, tańce mieszczan żywieckich oraz kurpiowskie. Uczestnicy będą mieli także zajęcia z elementów tańca klasycznego.

Do dyspozycji uczestników będzie gabinet odnowy biologicznej, przygotowano także projekcje filmowe, m.in. wspomnienia poprzednich edycji Warsztatów Polskich Tańców Ludowych i Narodowych, zarejestrowane koncerty Zespołu „Śląsk", a wśród nich np. wspólne koncerty z Zespołem „Bieriozka" z kwietnia tego roku czy koncert podczas Gali wręczenia Laurów Umiejętności i Kompetencji w styczniu 2009 roku.

Wszystkie zajęcia będą prowadzone przez znakomitych pedagogów „Śląska" oraz zaproszonych gości:

  • Tańce narodowe, kompozycje małych i dużych form choreograficznych poprowadzi Małgorzata Borowiec - tancerka, pedagog, choreograf; absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Romana Turczynowicza oraz Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie.
  • Tańce Lachów Sądeckich, tańce spiskie poprowadzi Michalina Wojtas - specjalista regionu Lachy Sądeckie, choreograf. 
  • Tańce narodowe, tańce Górnego Śląska, kompozycje małych i dużych form choreograficznych będą prowadzić wspólnie Zofia Czechlewska i Jan Czechlewski. Zofia Czechlewska - tancerka, solistka, asystent kierownika baletu w Zespole Pieśni i Tańca „Śląsk". Jan Czechlewski - tancerz, solista oraz obecny kierownik baletu w Zespole Pieśni i Tańca "Śląsk".
  • Zajęcia z tańca klasycznego i naukę pomocniczych ćwiczeń ruchowych warunkujących podnoszenie techniki tanecznej poprowadzi Aneta Wojtyra - tancerka - koryfejka w Zespole „Śląsk". 
  • Tańce łowickie: Sławomir Mazurkiewicz - kierownik artystyczny Zespołu Tańca Ludowego „Harnam"; konsultant zespołów polonijnych w USA, Kanadzie, Belgii, Francji, Wielkiej Brytanii i Australii.
  • Tańce mieszczan żywieckich: Jan Gąsiorek - instruktor tańca ludowego, folklorysta z Żywca, konsultant, choreograf wielu zespołów na Żywiecczyźnie oraz w całym kraju.
  • Tańce Kurpi Puszczy Zielonej, kompozycje małych i dużych form choreograficznych: Jarosław Świątek - tancerz - koryfej baletu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk", choreograf i kierownik artystyczny Zespołu Pieśni i Tańca „Częstochowa".

Akompaniatorzy: Lidia Ordon, Barbara Drozd, Grzegorz Ciejpa, Janusz Kazimierczak.

Linki do stron zewnętrznych
Więcej informacji na stronie ZPiT Śląsk
tagi: