Seminarium dotyczące badań nt. szkoleń i rozwoju kadr MŚP

Wizyta delegacji OECD w Województwie Śląskim

Na terenie Zagłębia realizowany jest obecnie międzynarodowy projekt badawczy. Jego uczestnicy zastanawiają się nad sposobami ułatwienia rozwoju osobistego i zwiększaniem dostępu do szkoleń w małych i średnich przedsiębiorstwach (MŚP).

W związku z tym 16 września br. w siedzibie Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej odbędzie się seminarium poświęcone analizie wyników projektu. W seminarium udział weźmie delegacja Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), Ministerstwa Rozwoju Regionalnego i Województwa Śląskiego, a także przedsiębiorcy, przedstawiciele instytucji otoczenia biznesu i eksperci z zakresu rozwoju zasobów ludzkich z terenu województwa śląskiego.

Realizowany projekt koncentruje się na analizie problematyki rozwoju umiejętności pracowników MSP na wybranych obszarach krajów członkowskich OECD. Prowadzony jest równolegle w Nowej Zelandii, Wielkiej Brytanii, Turcji oraz Belgii. W Polsce zostało wykonane badanie ankietowe ponad 500 firm sektora MŚP z terenu Zagłębia. Jego celem było zidentyfikowanie barier ograniczających innowacyjność i konkurencyjność w dziedzinie szkoleń i rozwoju umiejętności pracowników. Otrzymane wyniki posłużą m.in. do lepszego projektowania wspierania przedsiębiorstw przez sektor publiczny, w szczególności w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

W przeddzień seminarium delegacja OECD spotka się z przedsiębiorcami z terenu objętego badaniem.


OECD jest międzyrządową organizacją gospodarczą, powołaną do życia w 1960 r. na mocy Konwencji Paryskiej. W skład Organizacji wchodzą 32 najbardziej rozwinięte gospodarczo państwa świata o ustroju demokratycznym (Australia, Austria, Belgia, Chile, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Japonia, Kanada, Korea Południowa, Luksemburg, Meksyk, Niemcy, Nowa Zelandia, Norwegia, Polska, Portugalia, Słowacja, Słowenia, Stany Zjednoczone, Szwecja, Szwajcaria, Turcja, Węgry, Wielka Brytania, Włochy, ponadto, w pracach OECD w pełni uczestniczy Komisja Europejska), tworząc elitarny „klub bogatych". Państwa członkowskie Organizacji zamieszkuje 18% ludności świata, lecz odpowiadają one za 72% światowego dochodu narodowego brutto, 61% światowej wymiany handlowej i 95% ogółu oficjalnej pomocy rozwojowej.

Głównym celem OECD jest koordynacja polityki społeczno-ekonomicznej krajów członkowskich w celu stymulowania wzrostu gospodarczego, zatrudnienia, rozwoju społecznego oraz międzynarodowego handlu i przepływów kapitałowych. W związku z tym organizacja opracowuje wspólne zasady działania w poszczególnych dziedzinach gospodarki, które przyjmują postać zaleceń, rezolucji, deklaracji, umów, których celem jest inspirowanie rozwoju społeczno-gospodarczego, ujednolicanie zasad i koordynowanie polityki gospodarczej państw członkowskich w wymiarze zarówno wewnętrznym, jak i międzynarodowym oraz stymulowanie i harmonizowanie wysiłków państw członkowskich na rzecz krajów rozwijających się.