Śląskie dla inwestorów

Nad tym, jak promować gospodarkę regionu i jak nie zmarnować potencjału, który wynika z atrakcyjności gospodarczej województwa śląskiego, zastanawiali się dziś uczestnicy III Forum Polityki Gospodarczej Śląskie 2013+

Piątkowe obrady Forum poświęcone były atrakcyjności inwestycyjnej województwa śląskiego.

Zgodnie z przyjętą przez Sejmik Województwa Śląskiego w 2003 roku Regionalną Strategią Innowacji na lata 2003-2013 (RIS - Silesia), województwo stawia na rozwój i promocję procesu innowacji poprzez firmy, instytucje i samorządy. Współczesne przedsiębiorstwo - jak wielokrotnie podkreślali uczestnicy spotkania - dla swojego rozwoju potrzebuje współpracy z otoczeniem. Istotną rolę mają tu do odegrania instytucje publiczne i prywatne oraz duże firmy, władze regionalne i lokalne oraz systemy wspierania badań, kształcenia i finansowania przedsięwzięć innowacyjnych.

Dr inż. arch. Justyna Gorgoń z  Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych zwróciła uwagę na to, że atrakcyjność inwestycyjna regionu to nie tylko wielkość zasobów pracy i chłonności rynku, lecz również zdolność tworzenia warunków do rozwoju gospodarczego, poprawy kondycji środowiska oraz rozwoju społecznego. Jak zaznaczyła, istotnym elementem podnoszącym atrakcyjność każdego obszaru jest jakość jego przestrzeni - otoczenia, w którym żyją i pracują mieszkańcy. „Jakość środowiska należy do czynników decydujących o lokalizacji inwestycji z grupy wysoko zaawansowanych technologii, przemysłów kreatywnych, sektora usług tzw. wyższego rzędu. Jakość przestrzeni decyduje o wyborach zawodowych profesjonalistów z tzw. klasy metropolitalnej, a z kolei jakość życia jest gwarancją zadowolenia i akceptacji społecznej, co przekłada się na dynamikę  procesów rozwojowych w danym regionie" - tłumaczyła Justyna Gorgoń.

Bożena Rojewska, prezes Zarządu GARR S.A. przypomniała o wsparciu, jakie środowiska naukowe i biznesowe mogą uzyskać dzięki funduszom unijnym.  W latach 2007-2013 w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka przedsiębiorcy, instytucje otoczenia biznesu, jednostki badawcze i naukowe oraz instytucje administracji publicznej uzyskają wsparcie w wysokości przekraczającej 9,71 miliarda euro na realizację projektów przyczyniających się do podnoszenia innowacyjności polskiej gospodarki. Ponad 90% funduszy z POIG przeznaczonych jest na działania w obszarach badań i rozwoju (B+R), innowacji, technologii informacyjnych i komunikacyjnych.

Podczas Forum mówiono także o nowej formie pomocy, jaką stworzyła umowa zawarta pomiędzy Województwem Śląskim a Europejskim Bankiem Inwestycyjnym. Umowa ta otworzyła drogę do uruchomienia w regionie inicjatywy JESSICA, która pozwoli na przedłużenie dostępności funduszy unijnych na realizację projektów rewitalizacyjnych. Na jej uruchomienie przeznaczono 51 mln euro z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego.

W trakcie dyskusji wskazano na konieczność tworzenia warunków przyjaznych inwestowaniu. Zdaniem uczestników, inwestorów zniechęca często biurokracja, czas oczekiwania na decyzje administracyjne, częste zmiany przepisów, czasochłonne i skomplikowane procedury związane z rozpoczęciem działalności, a także brak profesjonalizmu partnerów i trudności w pozyskaniu informacji niezbędnych z punktu widzenia inwestora, brak zaufania, obawy przed korupcją i  brak dostatecznych zachęt inwestycyjnych. Eksperci poszukiwali odpowiedzi na pytanie, jak nie zmarnować potencjału, który wynika z atrakcyjności gospodarczej województwa śląskiego.

Z kolei panel poświęcony działaniom na rzecz sektora motoryzacyjnego zdominowała dyskusja osób bezpośrednio związanych z tą branżą, tj. producentów, ale także przedstawicieli środowisk akademickich czy Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, w której znaczący procent inwestycji to właśnie te z branży motoryzacyjnej.

Głos w imieniu Konsorcjum „Silesia Automotive" zabrał Luk Palmen. Mówił on o gotowości firm do zwiększonej współpracy w sektorze Automotive w województwie śląskim. Za główny cel uczestnicy panelu postawili sobie to, by wraz z przedsiębiorstwami, instytucjami otoczenia biznesu oraz podmiotami publicznymi określić plan działań wokół kluczowych dla tego sektora tematów na kolejne dwa lata.

Oprócz spraw związanych z atrakcyjnością województwa, uwaga uczestników skupiona dziś była także na kontynuowaniu dyskusji dotyczącej możliwości i korzyści płynących ze współpracy z Euroazją. W kręgu zainteresowań znalazła się kwestia tranzytu Europa - Eurazja (Euroterminal w Sławkowie), a także sprawy związane z gospodarką (kwestia surowców - miedź, węgiel, metal, bawełna). Jednocześnie odbywały się spotkania z przedstawicielami delegacji chińskiej z branży górniczej.

Relacje z Chińczykami to bardzo ważny element współpracy międzynarodowej, jednak ich kierunek i efekt zależy od poparcia politycznego. Zdaniem uczestników Forum konieczne są instrumenty pozwalające na ograniczenie ryzyka działania polskich firm w Chinach (m.in. kwestia ochrony patentowej i praw autorskich).

Organizatorem III Forum Polityki Gospodarczej „ŚLĄSKIE 2013+"  jest Zarząd Województwa Śląskiego.

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
  • Escape: closes the galleries.
  • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
  • Left arrow: previous slaid.
  • Right arrow: next slaid.
 Głównym akcentem drugiego dnia Forum była atrakcyjność inwestycyjna województwa