Zaśpiewali z EFSem

Śpiewać każdy może czyli finał Festiwalu Piosenki Europejskiej za nami

15 października w Kinoteatrze Rialto wrzało od emocji. Tego dnia odbył się finał Festiwalu Piosenki Europejskiej „Zaśpiewaj z ESFsem", podczas którego na jednej scenie prezentowane były rockowe hity, romantyczne ballady i musicalowe przeboje.

Festiwalowe jury, które oceniało walory głosowe, interpretację utworu, poprawność językową oraz ogólny wyraz artystyczny wykonań, nie miało łatwego zadania. Piętnastu finalistów, którzy wystąpili w trzech kategoriach wiekowych: dzieci (4-12 lat), młodzież (13-18 lat) i dorośli (powyżej 18 lat), pokazało wysoki poziom artystyczny, profesjonalizm, a przede wszystkim wielką miłość do muzyki. Ostateczny werdykt Komisji zabrzmiał następująco:

Zwycięzcy pierwszej kategorii:

  1. Zespół  „Ploom" z piosenką „997" z Dzięgielowa,
  2. Zespół wokalny „Ósemeczki" z piosenką „Sunrise, sunset" ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Częstochowie - uczestnicy projektu „Stare dzielnice, nowe możliwości" w ramach Poddziałania 9.1.2 PO KL.

Wyróżnienie:

Zespół „Szopienickie Perły" w utworze „Jesteś szalona" z Katowic - osoby objęte Programem Aktywności Lokalnej w ramach Poddziałania 7.1.1 PO KL.

W drugiej kategorii najlepiej zaprezentowali się:

  1. Zespół „Double E" czyli Edyta Cymer i Ewa Garbulińska w utworze „Soulmate" z II LO w Będzinie,
  2. Paulina Górnik w piosence „Thank you, mom" z Chorzowa.

Wyróżnienie:

Anna Biegun w utworze „Hurt" z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Twardorzeczce - uczestniczka projektu „Edukacja - sposób na przyszłość" w ramach Poddziałania 9.1.2 PO KL,

Karolina Ziętek w „If I ain't got you" z Katowic.

Na czołowych miejscach w kategorii trzeciej uplasowali się:

  1. Tomasz Kołodziej, Bartosz Klosek oraz Ewa Moreń w utworze „In between days" z Rudy Śląskiej,
  2. Zespół Fatamorgana z piosenką „Leva's polka" z Miejskiego Ośrodka Kultury Centrum w Zawierciu,
  3. Zespół wokalny SAAVEDRA z „Keep bleeding love" z MDK Katowice.

Na scenie wystąpił również Zespół Osób Niepełnosprawnych Warsztatów Terapii Zajęciowej w Łazach, któremu za kreatywność twórczą i zaangażowanie przyznano Wyróżnienie Specjalne. Gwiazdą festiwalu była Młodzieżowa Grupa Teatralna Bengaku, która wystawiła spektakl pt. „Ręce do przytulania".

Festiwal skierowany był do wszystkich mieszkańców województwa śląskiego i miał na celu popularyzację języków Unii Europejskiej oraz promocję zajęć językowych w ramach projektów dofinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Organizatorem festiwalu był Wydział Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Konkurs był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach EFS.