Partnerstwo się opłaca

O tym, w jaki sposób zmniejszyć koszty inwestycji samorządowych przy zastosowaniu formuły partnerstwa publiczno-prywatnego, rozmawiali uczestnicy konferencji skierowanej do przedsiębiorców i przedstawicieli władz samorządowych z naszego regionu

Konferencja była znakomitą okazją do zaprezentowania szczegółów projektów realizowanych w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Uczestnicy spotkania mogli dowiedzieć się m.in. jak właściwie przygotować projekt, zapoznać się z wymogami prawnymi, analizą kosztów i możliwością finansowania inwestycji przez bank lub z wykorzystaniem środków unijnych. Podczas konferencji zaprezentowane zostały także dotychczasowe doświadczenia związane z realizacją projektów opartych na formule partnerstwa publiczno-prywatnego, regionalne uwarunkowania inwestycji i opinie władz samorządowych dotyczące potrzeb oraz problemów nurtujących lokalne władze.

W słowie wstępnym skierowanym do uczestników konferencji marszałek Adam Matusiewicz podkreślił rosnącą rolę współpracy sektora publicznego i prywatnego.

„Partnerstwo  publiczno-prywatne może stać się dobrym narzędziem zwiększającym potencjał gospodarczy w sposób korzystny dla władz samorządowych, bez potrzeby angażowania dodatkowych środków budżetowych. To nie tylko sposób na efektywną realizację zadań publicznych. Formuła ta pozwala na angażowanie i włączanie w sam proces społeczeństwa" - napisał marszałek Matusiewicz.

Partnerstwo publiczno-prywatne jest formą współpracy przedsiębiorczości prywatnej wspartej prywatnym kapitałem, z sektorem publicznym. Partnerstwo może obejmować wiele dziedzin tj. budownictwo komunalne, utylizację odpadów, budowę dróg i autostrad, budowę obiektów sportowo-rekreacyjnych itp. Poszczególne projekty realizowane są w ramach umowy zawartej pomiędzy podmiotem publicznym i prywatnym, której zadaniem jest realizacja przedsięwzięć użyteczności publicznej. Celem współpracy jest także osiągnięcie wyznaczonych, obopólnych celów, zarówno tych publicznych, jak i komercyjnych. Zastosowanie formuły partnerstwa publiczno-prywatnego może prowadzić ponadto do istotnych oszczędności, zarówno poprzez obniżenie kosztów inwestycyjnych, jak i kosztów świadczenia usług użyteczności publicznej. Współpraca w ramach partnerstwa skutkuje m.in. zapewnieniem optymalnego zarządzania projektem, lepszym podziałem ryzyka w ramach przedsięwzięcia oraz zwiększeniem kapitału przeznaczonego na inwestycje, przez napływ kapitału prywatnego i zwiększeniem wydajności i jakości wykonywanych zadań publicznych.

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
  • Escape: closes the galleries.
  • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
  • Left arrow: previous slaid.
  • Right arrow: next slaid.