Bank Tkanek katowickiego centrum krwiodawstwa to Innowator Śląska
Podczas konferencji Innowacyjny Śląsk ogłoszono wyniki dwóch konkursów promujących innowacyjność: trzeciej edycji konkursu „Innowator Śląska" oraz pierwszej edycji konkursu „Re-produkt" w ramach marki Innosilesia.
Innowator Śląska to konkurs organizowany wspólnie z Górnośląską Agencją Przekształceń Przedsiębiorstw SA w ramach projektu Enterprise Europe Network. Konkurs skierowany jest do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw oraz instytucji sektora badawczo-rozwojowego, które mogą poszczycić się sukcesami w opracowywaniu lub wdrażaniu nowych technologii, innowacyjnych rozwiązań produkcyjnych, usługowych, marketingowych czy organizacyjnych.
Podczas dzisiejszej konferencji już po raz trzeci przyznano nagrody dla najbardziej innowacyjnych śląskich przedsiębiorstw i instytucji naukowych. W tegorocznej edycji spośród 27 zgłoszonych nowatorskich rozwiązań, takich jak m.in. produkty do rehabilitacji, systemy informatyczne wykorzystywane w medycynie, energetyce, zarządzaniu budynkiem, technologie dla budownictwa, lotnictwa, górnictwa oraz ochrony środowiska. Komisja Konkursowa wybrała laureatów nagrody głównej w czterech kategoriach oraz przyznała wyróżnienia.
Laureatami konkursu zostali: w kategorii mikroprzedsiębiorstwo - LABIOT Laboratorium Biotechnologii & Praktyka Lekarska, w kategorii małe przedsiębiorstwo - firma Jumarpol z Gliwic za sensorowy przycisk dla pieszych. Reha-Bed Sp. z o.o. została wyróżniona w kategorii średnie przedsiębiorstwo, a Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach zwyciężyło w kategorii instytucja sektora badawczo-rozwojowego, a dodatkowo zdobyło specjalną Nagrodę Marszałka w wysokości 5tys. zł.
Nagroda Marszałka przyznana została za Autologiczny Przeszczep Chondrocytów - metoda polega na izolacji chondrocytów (komórek chrzęstnych) z fragmentu chrząstki pobranej z nieobciążonej części stawu pacjenta, namnożeniu chondrocytów in vitro, a następnie wszczepieniu ich w miejsce uszkodzenia chrząstki.
W konkursie „Re-produkt" zadanie polegało na kreatywnym wykorzystaniu odpadów produkcyjnych. Konkurs adresowany był do młodych kreatywnych ludzi z województwa śląskiego, którzy nie ukończyli 35 roku życia. Zorganizowany został wspólnie przez Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach oraz lidera projektu Innosilesia - Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. Nagroda główna wynosiła 5 tys. zł.
Do konkursu zgłoszono w sumie 22 projekty. Nominację otrzymało 11 projektów zgłoszonych przez dziesiątkę finalistów:
- Aleksandra Harazin za projekt Bottom Protector
- Agnieszka Kosek za projekty Kokoon oraz projekt Pixel
- Karolina Koszuta za projekt Dywan Momo
- Adam Kruszyński za projekty 37 Różnic oraz projekt Nie Stłucz Mnie
- Maciej Niemiec i Tomasz Niemiec za projekt [R]ECO
- Michał Olejniczak za projekt Bottom Protector
- Jagoda Rudek za projekt Carpet Cube
- Marta Szafraniec za projekt Karmnik Miejski
- Aleksandra Zachara za projekty Lamp
Jury postanowiło przyznać 2 równorzędne wyróżnienia (po 2,5 tys. zł). Otrzymały je Agnieszka Kosek oraz Marta Szafraniec.
Wszystkie nominowane projekty oglądać będzie można na wystawie pokonkursowej od 21 czerwca do 6 lipca w Rondzie Sztuki w Katowicach. Nagrody w obu konkursach wręczył Sekretarz Województwa Śląskiego Łukasz Czopik.
Dzisiejsza gala była częścią drugiego dnia Śląskiego Forum Innowacji. Uczestnicy dyskutowali o wyzwaniach Regionalnego Systemu Innowacji i systemowym podejściu do wsparcia innowacji i protechnologicznego rozwoju regionu. Podczas spotkania przedstawiono zarówno polskie jak i zagraniczne praktyki w zakresie innowacji. Omówiono m.in. holenderskie przykłady współpracy uczelni wyższych z przedsiębiorcami oraz przykłady promocji innowacji w biznesie i nauce w Północnej Nadrenii-Westfalii. Poruszono również kwestie transferu technologii i współpracy nauki z przemysłem. Konferencję otworzył wicemarszałek Mariusz Kleszczewski.