Powstał Śląski Klaster Transplantologii Szpiku

W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego podpisano dziś umowę o współpracy na rzecz rozwoju transplantologii szpiku

Śląski Klaster Transplantologii Szpiku to inicjatywa polskiego środowiska medycznego, której celem jest intensywne wsparcie rozwoju przeszczepów szpiku u polskich pacjentów. Głównym założeniem jest usprawnienie i unowocześnienie metod leczenia chorych na zagrażające życiu schorzenia hematologiczne, z zastosowaniem nowoczesnych technologii w procedurach przeszczepiania komórek krwiotwórczych.

„Serdecznie dziękuję wszystkim instytucjom, które włączają się w klaster. Szeroka współpraca pozwoli na skuteczne pozyskiwanie nowych dawców szpiku, rozwój bazy komórek oraz usystematyzowanie opieki nad pacjentem po przeszczepie. Bardzo ważna jest promocja tego projektu, skierowanego przecież do zwykłych obywateli, dlatego cieszę się, że w projekt zaangażowały się autorytety medyczne z całej Polski" - powiedział marszałek Adam Matusiewicz.

Inicjatorem przedsięwzięcia jest konsultant wojewódzki w dziedzinie hematologii, kierownik Katedry i Kliniki Hematologii i Transplantacji Szpiku Śląskiego Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego im. A. Mielęckiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Sławomira Kyrcz-Krzemień, kliniki, która według najnowszych danych znajduje się na trzecim miejscu w Europie pod względem liczby transplantacji szpiku. Jak podkreśla prof. Sławomira Kyrcz-Krzemień, potencjał województwa śląskiego ciągle jest jednak niewykorzystany, bowiem na około 5 mln osób żyjących w naszym regionie można by pozyskać ok. 250 tys. dawców. Tymczasem w całej Polsce aktualnie rekrutowanych jest zaledwie 170 tys. dawców.

„Pozycja katowickiego ośrodka świadczy o wysokim poziomie usług transplantologicznych. Nasze centrum zajmuje się pobieraniem, przechowywaniem i przekazywaniem krwi do szpitali oraz doborem dawców szpiku. Im większa będzie baza potencjalnych dawców, tym większe szanse na zwielokrotnienie liczby przeszczepów. Sami jednak tego nie dokonamy, stąd idea powołania klastra jest ze wszech miar słuszna"  - mówił dr Stanisław Dyląg, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach, zwracając uwagę na ogromny potencjał naukowy ośrodków medycznych w Śląskiem.

Klaster będzie wspierał polski rejestr dawców, przede wszystkim metody ich rekrutacji. Jego działania skoncentrowane będą też na unowocześnieniu i rozbudowie banku komórek krwiotwórczych, w tym uzyskaniu międzynarodowej akredytacji JACIE (The Joint Accreditation Committee-ISCT (Europe) & EBMT), w krajach Europy Zachodniej stającej się wymogiem, od którego spełnienia zależeć będzie w najbliższej przyszłości możliwość wykonywania przeszczepów szpiku. Jak dotąd żaden ośrodek w Polsce nie ma takiej akredytacji, uzyskał ją natomiast niedawno szpital w Pilznie - jedyny z krajów byłego bloku wschodniego, z którym efektywnie współpracuje katowicka Klinika Hematologii i Transplantacji Szpiku.  Klaster skupi się też na rozwoju koncepcji „Szpitala domowego" dla chorych po przeszczepie, czyli zintegrowanego systemu wspierania pacjentów po transplantacji, przebywających poza szpitalem. Baza mieszkaniowa w bezpośrednim sąsiedztwie katowickiej kliniki jest przeznaczona na pobyt chorych pozostających pod opieką potransplantacyjną. System monitoringu umożliwi stały kontakt z lekarzem ośrodka przeszczepowego.

Śląski Klaster Transplantologii Szpiku tworzyć będą placówki medyczne z województwa śląskiego:

  • Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny im. Andrzeja Mielęckiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach
  • Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach
  • Fundacja Śląskie Centrum Hematologii i Transplantacji Szpiku
  • Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie
  • Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej
  • Szpital nr 1 w Bytomiu
  • Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 3 w Rybniku
  • Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 5 im. Św. Barbary w Sosnowcu
  • Zespół Wojewódzkich Poradni Specjalistycznych w Katowicach.

Koordynacją prac zajmie się Agencja Rozwoju Regionalnego SA z Bielska-Białej.

Ponadto uczestnictwo w nim potwierdzili specjaliści hematolodzy, szefowie klinik, w których nie wykonuje się transplantacji szpiku. Są to: prof. dr hab. n. med. Krystyna Zawilska z Poznania, prof. dr hab. n. med. Barbara Zdziarska ze Szczecina, prof. dr hab. n. med. Janusz Kłoczko z Białegostoku i prof. dr hab. n. med. Andrzej Pluta z Rzeszowa.

Honorowy patronat nad Śląskim Klastrem Transplantologii Szpiku objął Marszałek Województwa Śląskiego Adam Matusiewicz.

Umowę podpisali dziś: Marszałek Województwa Śląskiego Adam Matusiewicz, prof. dr hab. n. med. Sławomira Kyrcz-Krzemień - konsultant wojewódzki w dziedzinie hematologii, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach dr n. med. Stanisław Dyląg oraz Stanisław Ginda - prezes Agencji Rozwoju Regionalnego SA z Bielska-Białej.


Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
  • Escape: closes the galleries.
  • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
  • Left arrow: previous slaid.
  • Right arrow: next slaid.
     Uczestnicy projektu