Pierwsi mali goście odwiedzili Park Odkrywców

Ponad pięćdziesiąt dzieci z Przedszkola nr 11 w Chorzowie testowało Park Odkrywców Explorado. Przedszkolaki próbowały swoich sił w budowaniu muru z cegły, sadzeniu roślin czy robieniu potężnych mydlanych baniek

Zabawa odbywała się pod okiem profesjonalnych animatorów, który tłumaczyli dzieciom jak funkcjonuje świat wokół nich. W ogródku tuż obok wejścia rośliny podlewały głównie dziewczęta. Dalej, na placu budowy dominowali chłopcy, którzy w pomarańczowych kamizelkach wyglądali jak profesjonalna ekipa budowlana. Oprócz prac typowo technicznych dzieci miały okazję poznać, jak działa tzw. kołyska Newtona.

Park Odkrywców otwiera drzwi już 2 lipca od godz. 10. Explorado w chorzowskim parku będzie można odwiedzać do końca września. Zaproszone są wszystkie dzieci w wieku od 4 do 14 lat, oczywiście z rodzicami. Każdy mały gość Parku Odkrywców zostanie wyposażony w strój roboczy lub fartuch (w zależności od strefy, w której będzie się znajdował), a rodzice będą mogli odpocząć w specjalnie wydzielonej strefie gastronomicznej.

„Explorado" znajduje się w sercu parku, tuż obok tak zwanych „ścian płaczu". Zbudowano je powierzchni 5 tys. metrów kwadratowych. Składa się z siedmiu stref tematycznych i osiemdziesięciu urządzeń.

Strefy Parku Odkrywców:

Sztuka Budowy - miejsce, gdzie mali budowniczowie poznają prawa fizyki oraz architektoniczne reguły towarzyszące budowaniu. Tutaj, w kasku i roboczym stroju, będą mogli kłaść dach czy stawiać mur.

Ogrodnictwo - strefa, w której każdy może zamienić się w ogrodnika, samodzielnie sadzić i pielęgnować rośliny.

Szkoła jazdy - z placem manewrowym i torem przeszkód, autem, które można w całości spokojnie obejrzeć oraz warsztatem, gdzie można np. zmienić koło.

Reakcja łańcuchowa - namiot dla odkrywców, którzy mogą wewnątrz zobaczyć, jakie zastosowanie w praktyce mają zasady fizyki (reakcja łańcuchowa, równoważnia).

Ścieżka sensoryczna - z urządzeniami ułatwiającymi poznanie różnych bodźców i reakcji na nie.

Laboratorium - namiot, pod którym przeprowadzane będą proste eksperymenty chemiczne. Dodatkowo wśród laboratoryjnych eksponatów są urządzenia solarne, służące m.in. do gotowania.

Szlak mrugnięcia okiem - szlak, na którym znajdują się urządzenia pokazujące, jak złudne może być ludzkie oko.