Śląskie - nowoczesny przemysł motoryzacyjny

Rusza projekt Automotive Silesia Region

Jak skutecznie rozwijać współpracę sektora naukowo-badawczego z przemysłem motoryzacyjnym zastanawiano się dziś na konferencji „Transfer Wiedzy w Branży Motoryzacji: Nowe wyzwania - nowe inwestycje - nowe perspektywy współpracy".

Konferencja zainaugurowała projekt Automotive Silesia Region.

„Województwo Śląskie tradycyjnie kojarzone jest z przemysłem ciężkim i cały czas tkwi w sferze węglowo-energetycznego mitu. Naszym zadaniem jest informowanie o tym, jak bardzo się zmienia i ewoluuje także za pośrednictwem obecnego przemysłu motoryzacyjnego. To ogromna satysfakcja, że nasze województwo jest miejscem usytuowania najprężniej rozwijających się dziedzin współczesnej gospodarki. Projekt, który jest poświęcony budowie sieci powiązań w zakresie innowacji i transferu technologii jest realizowany właśnie po to, by te nowoczesne gałęzie przemysłu stanowiły przyszłość naszego województwa." - powiedział Marszałek Adama Matusiewicz podczas otwarcia konferencji.

Głównym celem projektu Automotive Silesia Region jest wzmocnienie powiązań sfery nauki i biznesu w branży motoryzacyjnej. Adresatem działań są przedsiębiorcy oraz naukowcy poszukujący wspólnych pól współpracy. W śląskim dostrzec można unikalne szanse współpracy sfery nauki i biznesu sektora motoryzacyjnego.

„Zależy nam na zakotwiczeniu branży motoryzacyjnej w Województwie Śląskim, a to jest możliwe m.in. poprzez kreowanie wspólnych projektów naukowców i partnerów gospodarczych" - powiedział Tadeusz Adamski, dyrektor Wydział Gospodarki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

Województwo Śląskie jest regionem, w którym przemysł motoryzacyjny odgrywa znaczącą rolę w gospodarce. W tej branży zatrudnionych jest ok. 38 tys. osób, a wliczając podwykonawców, dostarczających produkty dla sektora w sumie ok. 44 tys., wobec ok. 150 tys. pracowników branży w całej Polsce. Oznacza to, że w regionie skoncentrowana jest niespełna trzecia część krajowego przemysłu motoryzacyjnego.

Lokalizacja dużych zakładów wytworzyła sytuację, że w województwie powstało silne zaplecze dostawców z sektora MŚP, wytwarzających produkty dla przemysłu motoryzacyjnego. W regionie zlokalizowany jest również znaczna ilość jednostek badawczo-rozwojowych i uczelni wyższych, których potencjał może zostać wykorzystany przy realizacji wspólnych przedsięwzięć gospodarczych.

„Przemysł motoryzacyjny w Polsce skutecznie oparła się kryzysowi branży, który miał miejsce w Europie - przede wszystkim, z uwag na swoja większą efektywność" - dodaje dyrektor Adamski.

Współpraca z nauką gwarantuje transfer wiedzy na wysokim poziomie adekwatnej do potrzeb przedsiębiorców. Wiedza uzyskana przez instytucje naukowe od przedsiębiorców może przyczynić się do efektywnej komercjalizacji technologii. Wspólne projekty badawczo-wdrożeniowe odbiorców projektu mogą przyczynić się do podniesienia atrakcyjności regionu.

W ramach projektu nacisk zwrócony będzie na społeczne i gospodarcze aspekty funkcjonowania sektora motoryzacyjnego we współpracy z przedstawicielami środowisk naukowych. Poruszone zostaną kwestię m.in. ochrony środowiska, logistyki, produkcji pojazdów elektrycznych, a także rozwoju wysoko wykwalifikowanych kadr.

Zostaną zorganizowane spotkania warsztatowe i konferencje, które poprowadzą krajowi i zagraniczni eksperci.

Automotive Silesia Region to projekt realizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Podczas obrad w Centrum Targowo-Wystawienniczym EXPO SILESIA w Sosnowcu omówiono zagadnienia związane z nowymi materiałami stosowanymi w branży motoryzacyjnej, jak polimery i biopolimery. Zastanawiano się m.in. nad możliwościami zastosowaniem innowacyjnych rozwiązań informatycznych, robotów oraz systemów zarządzania produkcją.

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
  • Escape: closes the galleries.
  • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
  • Left arrow: previous slaid.
  • Right arrow: next slaid.

Linki do stron zewnętrznych
Materiały konferencyjne