Wspomnienie o „Wujku"

Tragedia w kopalni „Wujek" tematem przewodnim piątej edycji wydawnictwa „Górnik Polski. Zeszyty Naukowe Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu"

Okazją do wspomnień jest trzydziesta rocznica pacyfikacji kopalni. Obraz ojca oraz trudne życie bez niego opisuje Agnieszka Gzik-Pawlak, córka jednego z zabitych górników. W numerze opublikowane zostaną także obszerne fragmenty uzasadnienia wyroku skazującego członków plutonu specjalnego, czyli sprawców zbrodni, zawierające dokonaną przez sąd rekonstrukcję wydarzeń. W artykule Jacka Okonia możemy z kolei obserwować powstawanie legendy „Wujka" w obozach internowania, gdzie wiadomość o tragedii zainspirowała osadzonych do tworzenia wierszy, piosenek i okolicznościowych stempli. Bagaż doświadczeń, z którymi wkroczyli górnicy w stan wojenny, opisuje też Jan Jurkiewicz, przedstawiając burzliwe wydarzenia, konflikty i protesty w śląsko-zagłębiowskim górnictwie w roku 1981.

„Górnik Polski. Zeszyty Naukowe Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu" ukazuje się od 2007 roku i przedstawia wyniki naukowe badań własnych i zewnętrznych, związane z przeszłością górnictwa oraz z dziedzictwem materialnym i niematerialnym tej branży. Tytuł rocznika nawiązuje do nazwy ukazującego się w tzw. drugim obiegu wydawniczym pisma podziemnej Krajowej Komisji Koordynacyjnej Górnictwa NSZZ „Solidarność".



 


tagi: