Śląskie pamięta o autyzmie
Akcja „Zapal się na niebiesko" z okazji Światowego Dnia Wiedzy na temat Autyzmu obchodzonego 2 kwietnia
Śląskie włącza się do akcji Light It Up Blue (Zapal się na niebiesko). Charakterystycznym elementem tej inicjatywy jest oświetlenie na niebiesko najważniejszych, najwyższych oraz wyróżniających się budynków na terenie całej Polski. W Katowicach została oświetlona hala Spodek i Rondo Sztuki, a także Żyrafa w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku. W Częstochowie rozbłysły dwa budynki Urzędu Miasta, w Zabrzu i Świętochłowicach ratusze miejskie, a także gliwicka radiostacja. W akcję włączyły się też wojewódzkie instytucje kultury, m.in. Teatr Rozrywki w Chorzowie. Akcji patronuje Marszałek Województwa Śląskiego.
Każdy mógł włączyć się w akcję poprzez niebieski ubiór czy jakieś niebieskie akcenty, zamieszczenie w widocznym miejscu logo akcji lub oświetlenie niebieskim światełkiem własnego okna.
Dnia 21 stycznia 2008 roku podczas Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych, przedstawiciele państw członkowskich ustanowili dzień 2 kwietnia Światowym Dniem Wiedzy na Temat Autyzmu. Dzień ten, który ma uświadomić i uwrażliwić społeczeństwo na problemy osób dotkniętych autyzmem, jest obchodzony co roku. Przez ONZ autyzm jest obecnie postrzegany jako jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych we współczesnym świecie, obok AIDS, cukrzycy i raka. Osoby autystyczne z powodu trudności z porozumiewaniem się z otoczeniem i problemów w funkcjonowaniu w małym stopniu uczestniczą w życiu społecznym. Ze względu na otaczające je bariery często są zdani na siebie i pozostają w społecznej izolacji.
„Autyzm to choroba, z której się nie wyrasta, ona rośnie wraz z dzieckiem. Przyjmuje się, że obecnie 1 osoba na 100 dotknięta jest autyzmem. Ocenia się, że w województwie śląskim chorobą tą dotkniętych jest ok. 30 tys. osób" - mówi Joanna Stępień, pełnomocnik marszałka ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi i równych szans.
Inicjatywa Light It Up Blue zapoczątkowana przez amerykańską organizację Autism Speaks stała się akcją ogólnoświatową. Jej celem jest zwiększanie świadomości na temat autyzmu i problemów, z jakimi spotykają się osoby z autyzmem. W 2011 roku ponad 2000 budynków w 180 miastach 48 krajach na świecie zmieniło swój kolor na niebieski jako gest solidarności z osobami z autyzmem. Wśród błękitnych obiektów znalazły się między innymi: Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, Most na Wiśle w Krakowie, Empire State Building w Nowym Jorku, Pomnik Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro, Opera w Sydney, Universal Studio w Hollywood i Orlando, CN Tower w Kanadzie i wiele innych.