Śląskie zabytki w przedsionku listy UNESCO
Radiostacja w Gliwicach i Zabytki Górnictwa Węglowego w Zabrzu - te obiekty, zdaniem ekspertów, mają największe szanse, by móc ubiegać się o wpis na prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO
Podczas spotkania, które było wynikiem prac specjalnie powołanego zespołu i odbyło się w Urzędzie Marszałkowskim, przedstawiono kwestie wyboru kandydatów do wpisania na listę, a także omówiono wymogi proceduralne związane z aplikowaniem. Sporo miejsca poświęcono również zaprezentowaniu planów promocji dziedzictwa industrialnego regionu i przygotowaniom do tegorocznej edycji Święta Szlaku Zabytków Techniki - Industriady. W spotkaniu uczestniczyli: członek Zarządu Województwa Śląskiego Jerzy Gorzelik, Dyrektor Śląskiego Centrum Dziedzictwa Kulturowego Jacek Owczarek i prezydenci: Zabrza, Małgorzata Mańka-Szulik i Gliwic, Zygmunt Frankiewicz.
„To dla nas naprawdę ważny dzień, że nasze obiekty mają szansę zaistnieć na tak prestiżowej liście. Przed nami oczywiście ogrom pracy związany z kwestiami proceduralnymi, ale jestem przekonana, że warto taki wysiłek podjąć. Tym bardziej, że mamy naprawdę wyjątkowe obiekty i realną szansę, żeby temu zadaniu zwyczajnie sprostać" - podkreśliła prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik.
Spośród wielu interesujących obiektów o niezaprzeczalnej wartości historycznej i unikalnych walorach związanych z dziedzictwem industrialnym regionu, według ekspertów największe szanse na znalezienie się na liście ma gliwicka radiostacja i kompleks obejmujący zabrzańskie zabytki związane z górnictwem węglowym. Warunkiem wpisania obiektu na listę jest spełnienie jednego lub kilku kryteriów świadczących o jego wyjątkowości i unikalności w skali światowej. Wśród kryteriów, które spełniać muszą obiekty, są m.in. integralność i autentyczność.
„Mamy świadomość tego, że jest to niełatwe zadanie, związane ze żmudną pracą. Ustaliliśmy jednak, że gra jest naprawdę warta świeczki. Dążenie do uzyskania tego statusu wiąże się nie tylko z prestiżem i względami promocyjnymi, ale pozwala także zmobilizować społeczność wokół tematu, jakim jest dziedzictwo industrialne regionu" - podkreślił członek Zarządu Jerzy Gorzelik.
Pierwszym krokiem na tej drodze jest rejestracja obiektu jako pomnika historii.
Obecnie na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego znajduje się 936 obiektów i miejsc ze 153 krajów świata, z czego kilkanaście z Polski, m.in. historyczne centrum Warszawy i Krakowa, zamek krzyżacki w Malborku, kopalnia soli w Wieliczce i Puszcza Białowieska. O miejsce na liście ubiegać można się tylko jeden raz.