Spotkania w Klubie Nowej Gospodarki

Jaka jest inteligentna specjalizacja dla makroregionu Polski Południowej - na to pytanie odpowiadali szukali uczestnicy Klubu Nowej Gospodarki.

Podczas spotkania, które odbyło się w ramach II Forum Nowej Gospodarki, próbowano zdefiniować inteligentną specjalizację dla makroregionu Polski Południowej oraz opracować listę projektów strategicznych. Wyznaczano też zespoły robocze ds. tych projektów.

„Takie cykliczne spotkania Klubu, jak i dyskusja w trójkącie biznes - nauka - administracja, to element naszej współpracy."- mówił marszałek Adam Matusiewicz.

Pomysł utworzenia Klubu Nowej Gospodarki zrodził się podczas listopadowego I Forum Nowej Gospodarki odbywającego się w Krakowie. Wtedy to dyskutujący o wyzwaniach dla gospodarki przedstawiciele nauki, biznesu i administracji postanowili pójść śladem współpracujących ze sobą uczelni Śląska i Małopolski i  powołać Klub, jako ciało o charakterze doradczym, które zajmie się wypracowaniem pomysłów na współpracę sąsiadujących województw. W jego skład weszli marszałkowie i wojewodowie obu województw, rektorzy wiodących uczelni (w tym rektorzy UŚ, UEK i Politechniki Śląskiej), szefów izb gospodarczych (w tym szef RIG w Katowiach) oraz partnerzy strategiczni ze świata biznesu. Mają doradzać w budowaniu partnerstwa na rzecz rozwoju Polski Południowej. Oprócz roli Rady Konsultacyjnej dla wdrażania Strategii Współpracy Polski Południowej Klub będzie pełnił rolę Rady Programowej Forum Nowej Gospodarki.

Spotkania Klubu mają odbywać się cyklicznie, od 2 do 3 razy w roku na przemian na terenie Małopolski i Śląska. Ich efekty przedstawiane będą w publikacjach forum.