Samorządowcy o realizacji RPO

Marszałek, prezydenci i burmistrzowie dyskutowali o wpływie inwestycji unijnych na rozwój centralnej części województwa śląskiego

O wykorzystaniu środków unijnych w subregionie centralnym dyskutowali marszałek Adam Matusiewicz, Marek Balcer - burmistrz Mikołowa, a zarazem lider subregionu centralnego oraz włodarze miast: Sosnowca, Jaworzna, Będzina i Czeladzi, którzy wspólnie realizują jeden z projektów kluczowych pt. Gospodarcza Brama Śląska.  

Debata odbyła się w sosnowieckim Parku Naukowo-Technicznym. Obiekt, w którym toczyła się dyskusja, to efekt realizacji jednego z ośmiu zadań, jakie obejmuje cały projekt kluczowy.

„Subregion Centralny realizuje niezwykle ważne projekty o strategicznym znaczeniu dla całego województwa. To w Katowicach, w sercu Aglomeracji Górnośląskiej, powstają kluczowe inwestycje dofinansowane z FE, takie jak: nowe siedziby Muzeum Śląskiego oraz Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i Telewizji czy też Międzynarodowe Centrum Kongresowe, a także trzon komunikacji drogowej metropolii, jakim jest Drogowa Trasa Średnicowa. Można tu wymieniać szereg poważnych inwestycji dofinansowanych z unijnej kasy, które na etapie ich planowania wywoływały  niemało dyskusji i  kontrowersji. Jestem jednak przekonany, że dopiero w perspektywie kilkunastu lat będziemy mogli w pełni docenić ich pozytywny wpływ na rozwój województwa" - powiedział podczas spotkania marszałek Adam Matusiewicz.

W ramach RPO w subregionie centralnym podpisano blisko 2 tys. umów na kwotę ok. 3,5 mld zł. Na realizację projektów wypłacono niespełna 46% zakontraktowanych środków. Jest to co prawda najniższy poziom wśród pozostałych subregionów, ale należy pamiętać, że na terenie subregionu centralnego realizują się projekty, dla których wartość łącznie wnioskowanego dofinansowania jest prawie trzykrotnie wyższa niż w pozostałych subregionach. Wpływ na to ma niewątpliwie skala tych projektów.  

Dla Pawła Silberta, prezydenta Jaworzna ważne jest, że dzięki realizowanym inwestycjom widoczny jest skok cywilizacyjny, jaki  nie miał dotychczas miejsca w ponad 20-letniej historii odrodzonego samorządu w Polsce. „Jesteśmy efektywni, racjonalni i skuteczni" - argumentował, powołując się na zaobserwowane podczas różnych wizyt studyjnych przedsięwzięcia w innych regionach Europy.

Zdaniem Marka Balcera, burmistrza Mikołowa kluczem do sukcesu było w 2006 roku sprawne porozumienie się 81 samorządów z subregionu centralnego co do podziału ponad 100 mln euro, jakie przeznaczył wówczas Zarząd Województwa na realizację projektów o znaczeniu ponadlokalnym, w ramach PRS dla subregionu centralnego.

Podczas spotkania marszałek Adam Matusiewicz mówił o przygotowaniach województwa  do nowego okresu programowania Unii Europejskiej na lata 2014-2020. Zarząd przygotowuje pierwszy projekt programu regionalnego oraz pracuje nad doborem listy projektów kluczowych przewidzianych do realizacji w przyszłej perspektywie.

Rok 2013 to dalsza współpraca zarządu województwa z przyszłymi beneficjentami środków unijnych oraz różnymi środowiskami opiniodawczymi, która będzie przebiegała także przez pryzmat subregionów, które będą musiały przygotować odpowiednie dokumenty strategiczne wskazujące na kierunek rozwoju w oparciu o planowane inwestycje oraz wykazać ich znaczenie dla społeczności lokalnych, jak i całego regionu.

Dla samorządów nowa perspektywa finansowa będzie oznaczać zmianę dotychczasowych zasad ubiegania się o pieniądze unijne. „Przygotowujemy nowy model podejmowania decyzji w sprawie przyszłego dofinansowania dla gmin i powiatów. Chcemy zrezygnować z procedury konkursowej dla nich. Uzyskanie dofinansowania projektów będzie wymagać od samorządów w subregionach ściślejszej współpracy przy ustalaniu listy ważnych dla nich projektów. W ten sposób można skuteczniej wykorzystywać unijne pieniądze, tak aby były one wydawane na projekty, które są względem siebie komplementarne i służą zrównoważonemu rozwojowi regionu. Jest to nie lada wyzwanie dla tak specyficznego obszaru współistnienia obok siebie dużych miast, jak ma to miejsce w Aglomeracji Górnośląskiej. Już nie raz okazywało się, że warto się pospierać, aby dojść do wspólnej decyzji niż wybierać kompromisy i pozyskiwać z różnym skutkiem wsparcie w drodze konkursów" - przekonywał Adam Matusiewicz.

Spotkanie zostało zrealizowane w ramach spotkań w poszczególnych subregionach województwa promujących biuletyn informacyjny Silesia Region, którego celem jest promocja Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego oraz projektów,  które otrzymały dofinansowanie.


Celem projektu „Gospodarcza Brama Śląska - etap I: Uruchomienie Zagłębiowskiej Strefy Gospodarczej" jest stworzenie impulsów rozwojowych i umożliwienie prowadzenia działalności gospodarczej poprzez wytworzenie infrastruktury podstawowej służącej przedsiębiorcom - dróg publicznych, kanalizacji deszczowej, sanitarnej, teletechnicznej oraz wodociągów dla terenów Będzina, Czeladzi, Sosnowca i Jaworzna.

W ramach projektu 4 gminy realizują 8 podprojektów dofinansowanych na ponad 132 miliony złotych.

Gmina Będzin

Kompleksowe uzbrojenie terenu inw. w dz. Warpie w sąsiedztwie projektowanej DTŚ wraz z budową układu komunikacyjnego - Gospodarcza Brama Śląska - Etap I: Uruchomienie Zagłębiowskiej Strefy Gospodarczej.
Przedmiotem projektu jest podjęcie inwestycji polegającej na budowie drogi wraz z niezbędną infrastrukturą (kanalizacja sanitarna, deszczowa, wodociąg, oświetlenie) obszaru inwestycyjnego zlokalizowanego w Gminie Będzin, dzielnica Warpie, pomiędzy ul. Krakowską i Zagórską. Realizacja rzeczowa przedsięwzięcia: 2011-2012.

Gmina Czeladź

Gospodarcza Brama Śląska - uzbrojenie terenów Wschodniej Strefy Ekonomicznej w Czeladzi - etap I.
Przedmiotem projektu jest budowa 1 etapu infrastruktury technicznej mającej obsługiwać tereny położone we wnętrzu Wschodniej Strefy Ekonomicznej w Czeladzi. Teren ten, posiadający wysoki potencjał lokalizacyjny, praktycznie pozbawiony był infrastruktury komunalnej i komunikacyjnej, co z kolei powodowało zahamowanie napływu inwestycji i rozwoju firm w tym rejonie. W ramach zadania wykonywane są prace związane z budową ulicy Gdańskiej wraz z towarzyszącym uzbrojeniem: kanalizacją sanitarną, deszczową, pompowniami, zbiornikami retencyjnymi, wodociągiem, kanalizacją teletechniczną i oświetleniem. Ulica Gdańska otrzyma także połączenie z układem komunikacyjnym miasta. Dzięki projektowi Strefa otrzyma nowoczesną infrastrukturę, w której możliwy będzie rozwój MSP i powstanie nowych miejsc pracy.

Gmina Sosnowiec

Gospodarcza Brama Śląska etap I: Uruchomienie Zagłębiowskiej Strefy Gospodarczej- SPNT, zadanie 2 - Budowa i adaptacja pozostałych obiektów służących Zagłębiowskiej Strefie Gospodarczej - etap I.

Przedmiot projektu: adaptacja dawnego budynku BHP KWK Niwka Modrzejów na terenie Sosnowieckiego Parku Naukowo-Technologicznego na potrzeby przedsiębiorców działających w sferze innowacji.

Gospodarcza Brama Śląska - etap I: Uruchomienie Zagłębiowskiej Strefy Gospodarczej - SPNT, zad. 1 - Adaptacja budynku do nowej funkcji produkcyjno-badawczej, w tym m.in. dla branży farmaceutycznej - etap I.

Przedmiot projektu: adaptacja budynku pokopalnianego na terenie Sosnowieckiego Parku Naukowo-Technologicznego do nowej funkcji produkcyjno badawczej.

Gospodarcza Brama Śląska - etap I: Uruchomienie Zagłębiowskiej Strefy Gospodarczej - Kompleksowe uzbrojenie terenów inwestycyjnych - rejon Maczki - Bór.

Przedmiot projektu: kompleksowe uzbrojenie pól inwestycyjnych w rejonie Maczki - Bór w Sosnowcu, poprzez budowę drogi wraz z obiektem mostowym, kanalizacji deszczowej, kanalizacji sanitarnej z przyłączami i sieci wodociągowej oraz oświetlenie drogi.

Gospodarcza Brama Śląska - etap I: Uruchomienie Zagłębiowskiej Strefy Gospodarczej - SPNT, zad. 3 - Budowa infrastruktury technicznej na potrzeby SPNT - etap I.

Przedmiot projektu: budowa infrastruktury technicznej na potrzeby Sosnowieckiego Parku Naukowo-Technologicznego, na którą składa się budowa infrastr. drogowej wraz z kanalizacją sanitarną z przyłączami, kan. deszczową, teletechniczną, siecią wodociągową oraz oświetleniem drogi. W ramach realizacji I etapu zadania 3 wybudowane zostanie 0,7 km dróg gminnych oraz 0,701 km kanalizacji sanitarnej łącznie z przyłączami. W wyniku realizacji projektu powstanie niezbędna infrastruktura potrzebna do funkcjonowania Sosnowieckiego Parku Naukowo-Technologicznego, który przyciągnie innowacyjnych przedsiębiorców wdrażających lub zamierzających wdrożyć nowoczesne technologie.

Miasto Jaworzno

Infrastruktura służąca przedsiębiorcom, teren byłej kopalni Kościuszko w ramach projektu kluczowego dla woj. śląskiego Gospodarcza Brama Śląska Etap I - uruchomienie Zagłębiowskiej Strefy Gospodarczej.
Przedmiot projektu: uzbrojenie w infrastrukturę 12,37 ha niezagospodarowanego terenu poprzemysłowego (pogórniczego), zlokalizowanego na obszarze Miasta Jaworzna. W wyniku realizacji projektu zostały wybudowane drogi wraz z kanalizacją deszczową, kanalizacja sanitarna, kanalizacja teletechniczna, wodociąg. Uzbrojenie terenu pozwoliło na uzyskanie gotowych do zagospodarowania i atrakcyjnych gospodarczo terenów inwestycyjnych. Celem projektu było uzyskanie w miejscu zdegradowanych przemysłowo obszarów centrum Jaworzna atrakcyjnych gospodarczo terenów inwestycyjnych o przeznaczeniu usługowym i centrotwórczym.

Infrastruktura służąca przedsiębiorcom-strefa Piłsudski,strefa Przemysłowa,strefa Jan Kanty w ramach projektu kluczowego dla woj. śląskiego GBŚ Etap I-uruchomienie Zagłębiowskiej Strefy Gospodarczej

Projekt jest drugim zadaniem realizowanym przez Miasto Jaworzno w ramach projektu kluczowego dla województwa śląskiego - Gospodarcza Brama Śląska. Zakłada uzbrojenie w infrastrukturę 75 ha terenów niezagospodarowanych lub poprzemysłowych (pogórniczych), zlokalizowanych na obszarze Miasta Jaworzna. Uzbrojenie terenów pozwoli na uzyskanie gotowych do zagospodarowania i atrakcyjnych gospodarczo terenów inwestycyjnych o przeznaczeniu przemysłowym, usługowym i składowym. Celem projektu jest uzyskanie w miejscu niezagospodarowanych i zdegradowanych przemysłowo obszarów strategicznych Jaworzna atrakcyjnych gospodarczo terenów inwestycyjnych o przeznaczeniu przemysłowym, usługowym i składowym