Jak pomagać w depresji?

Cykl warsztatów szkoleniowych dla grup zawodowych pracujących z osobami przechodzącymi kryzys psychiczny

Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego organizuje cykl warsztatów skierowanych do osób, które w swojej pracy zawodowej stykają się z osobami dotkniętymi schorzeniami o podłożu psychicznym lub przechodzącymi kryzys i będącymi w stanach depresyjnych. 

Dzisiaj, w czwartek 29 listopada odbyło się spotkanie przeznaczone dla funkcjonariuszy policji, którzy zostali zapoznani z tematyką zaburzeń depresyjnych u nastolatków. 

Zdrowie psychiczne człowieka jest silnie zdeterminowane przez wydarzenia mające miejsce w pierwszych latach życia, a problemy ze zdrowiem psychicznym identyfikuje się u 10-20% młodych ludzi. Z tego względu tematy warsztatów skupione są głównie na zdrowiu psychicznym najmłodszych. W ramach warsztatów, które zorganizowano 19 listopada, przeszkolono pedagogów i psychologów szkolnych w zakresie myśli samobójczych i prób samobójczych dzieci i młodzieży. 

Natomiast pierwsze spotkanie, które odbyło się 7 listopada br. oraz ostatnie, kończące cykl warsztatów 13 grudnia br., dotyczy depresji poporodowej u młodych matek. Problem ten dotyka prawie 20% kobiet po porodzie. Grupą docelową szkolenia w tym temacie są pielęgniarki środowiskowe, których rola przy rozpoznawaniu symptomów zaburzeń depresyjnych u pacjentek jest znacząca. 

Celem całego cyklu warsztatów jest przede wszystkim podniesienie kompetencji potrzebnych przy rozpoznawaniu symptomów zaburzeń depresyjnych, nabycie umiejętności w nawiązaniu kontaktu z osobą z omawianymi zaburzeniami, jak również wypracowanie strategii działań w przypadku rozpoznania symptomów depresyjnych lub tendencji samobójczych u osób z zaburzeniami depresyjnymi. W ramach warsztatów przeszkolonych zostanie łącznie ok. 120 osób.



 


tagi: