Muzeum Śląskie jesienią

Nowe spotkania w muzeum oraz Centrum Scenografii Polskiej

Zbliżająca się wielkimi krokami jesień to czas, w którym startują nowe wykłady oraz warsztaty w Muzeum Śląskim. Już od października placówka zaprasza na spotkania związane zarówno z historią sztuki, literaturą, jak i scenografią.

Na gości muzeum czekają wykłady poświęcone tematyce ikon, które choć dawno już „odkryte", w kulturze zachodniej nadal są owiane tajemnicą, a czasem wręcz sensacyjną otoczką błędnych opinii. Podczas spotkań poznać będzie można zarys historii, teologii oraz technik wykonywania obrazów, które wywodzą się z tradycji wczesnochrześcijańskiej. Słuchacze zostaną wprowadzeni w świat ikon prawosławnych, relacji między strukturą architektoniczną a wizerunkiem, symboliki poszczególnych fragmentów świątyni oraz szczególnego znaczenia ikonostasu. W trakcie grudniowego spotkania tematem przewodnim będzie kult Świętego Mikołaja i motyw Bożego Narodzenia.

Zupełnie nową propozycją są spotkania poświęcone relacji między słowem i obrazem. Uczestnicy cyklu „Uwolnić słowa!" poznają awangardowe kierunki w sztuce XX i XXI wieku, pojęcia hipertekstu oraz przestrzeni zapisu, samodzielnie pracując nad przygotowaniem tekstu wizualnego. Spotkania zakończy prezentacja przygotowanych tekstów, w trakcie której autorzy będą mogli wykazać się inwencją twórczą i fantazją w doborze środków artystycznych.

Nowy projekt Centrum Scenografii Polskiej „Polska plastyka sceniczna. Forma i idea w teatrze polskim XX wieku" adresowany jest do sympatyków plastyki teatralnej. Poza wiedzą historyczną dotyczącą tematu, uczestnicy wykładów zapoznają się również z metodologią opisu projektu scenograficznego i formy spektaklu. Szukając korzeni i źródeł tradycji, wraz z organizatorami scharakteryzują indywidualne cechy polskiej scenografii oraz pokażą rodzimą sztukę na tle europejskiej awangardy.

Załączniki
Program spotkań



 


tagi: