Jak Muzeum Śląskie to Tauron Nowa Muzyka

Po dwóch latach przerwy Festiwal Tauron Nowa Muzyka zabrzmi na terenie nowego Muzeum Śląskiego

„Nie ma lepszego miejsca niż Muzeum Śląskie, by pokazać jak najlepiej nasz region. Nie wahaliśmy się z decyzją, aby muzyka zabrzmiała w tym miejscu.  Pokazujemy, że Śląskie to nie tylko przemysł, ale i region tętniący kulturą.  Muzeum Śląskie to miejsce, które dzięki festiwalowi będzie się coraz bardziej liczyć na mapie muzycznych wydarzeń w kraju jak i w Europie" - powiedział Arkadiusz Chęciński podczas konferencji prasowej na temat Festiwalu.

Wydarzenie Tauron Nowa Muzyka było organizowane na terenie byłej KWK „Katowice" przebudowywanej na siedzibę nowego Muzeum Śląskiego  latach 2009- 2011. Potem przez dwa lata, gdy prace modernizacyjne ruszyły pełna parą, sceny muzyczne przeniosły się do  katowickich Trzech Stawów.
 
„Planując w 2009 roku powrót do Katowic, staraliśmy się umiejscowić festiwal Tauron Nowa Muzyka na terenie będacym dookreśleniem jego idei, stylistyki i linii porogramowej. Nieczynna kopalnia węgla okazała się najlepszym dostępnym w Katowicach (a może i na terenie całego regionu Górnego Śląska) miejscem do prezentacji muzyki nieobecnej w mediach, przyciągającej jednak wielotysięczną publiczność.
Pozostałości przemysłowych zabudowań kopalni, jak wieże wyciągowe, magazyny, hale produkcyjne czy wspaniale zachowana wieża ciśnień, okazały się być najlepszą oprawą zarówno dla rozbudowanego, instrumentalnego nu-jazzu, jak i oszczędnych mrocznych brzmień minimal techno, współtowrząc niezapomniany klimat naszego festiwalu..." - czytamy na stronie organizatora.

Festiwal Tauron Nowa Muzyka to przegląd najlepszej muzyki z pogranicza jazzu, elektroniki i tanecznych rytmów. Co roku przyciąga tysiące fanów tego gatunku z Polski oraz Europy. W tym roku potrwa od 21 do 24 sierpnia. Oprócz koncertów dla uczestników przygotowano strefę mody i dizajnu promującą twórców i projektantów z województwa oraz wycieczki po historycznych obiektach i osiedlach - jak kanał Gliwicki, Browary Tyskie, Kopalnia Guido oraz Nikiszowiec.

Współorganizatorem Festiwalu jest Województwo Śląskie.

Linki do stron zewnętrznych
Strona Festiwalu



 


tagi: