Konferencja o przemocy
Problem bezpieczeństwa kobiet był tematem spotkania zorganizowanego przez Śląskie Forum Kobiet
Podczas konferencji omówiono ustawodawstwo wobec przemocy i znęcania się nad rodziną i kobietą w Polsce i krajach Unii Europejskiej. Przedstawiono działania na rzecz zapobiegania przemocy w rodzinie.
Skalę przemocy przedstawiono na przykładzie Katowic, gdzie w bieżącym roku, policjanci wzięli udział w 451 interwencjach domowych, w których ofiarami były przede wszystkim kobiety i dzieci. W województwie śląskim w ostatnim półroczu, policjanci interweniowali w domach ponad 6 tys. razy, co stanowi jedną piątą wszystkich interwencji.
Maltretowane kobiety wstydzą się swojej sytuacji, nie wiedzą, do kogo udać się po pomoc. Obawa przed konsekwencjami prawnymi, nieporadność życiowa, wstyd, a przede wszystkim obyczajowość tolerująca przemoc wobec kobiet i dzieci są zdaniem policyjnych ekspertów, powodem tak dużej liczby domowych dramatów.
Ofiary przemocy mogą szukać pomocy w ośrodkach pomocy społecznej, na policji, w prokuraturze, sądach, wśród lekarzy, pedagogów, w Komitecie Ochrony Praw Dziecka, w ośrodkach interwencji kryzysowej, a także w poradniach psychologiczno–pedagogicznych.
O przemocy w rodzinie i pomocy jej ofiarom dyskutowali w Auli Biblioteki Śląskiej m.in. Senator RP dr Krystyna Doktorowicz, Wicewojewoda Śląski Teresa Randak, Prezes Śląskiego Forum Kobiet Jolanta Karlicka–Chmiel, rzecznik Komendy Miejskiej w Katowicach Magdalena Szamańska–Mizera oraz przedstawiciele sądu, prokuratury, i środowisk naukowych.
Patronat nad konferencją objął Marszałek Województwa Śląskiego Michał Czarski.