Śląskie pokaże, co potrafi

Sfera Innowacji to 100 m2 przestrzeni towarzyszącej Europejskiemu Kongresowi Gospodarczemu, prezentującej innowacyjne oblicze województwa śląskiego

W czasie Europejskiego Kongresu Gospodarczego odbywającego się w dniach 18-20 maja 2016 r. na terenie Międzynarodowego Centrum Kongresowego zapraszamy do sferycznego namiotu, gdzie będzie można zobaczyć efekty projektów, które uzyskały dofinansowanie ze środków unijnych przyznawanych przez Śląskie Centrum Przedsiębiorczości. Swoje osiągnięcia w branży medycyny oraz technologii informacyjnych i komunikacyjnych zaprezentuje w namiocie kilka firm.

Prezentacje przedsiębiorstw obejmują:

  • Trzy jednometrowe drony i drukarkę 3D pokaże Bielski Park Technologiczny Lotnictwa, Przedsiębiorczości i Innowacji. Drony przedstawione na ekspozycji znajdują zastosowanie m. in. w geodezji, monitoringu, leśnictwie, ochronie środowiska.
  • Bezzałogowy system lotniczy zaprezentuje także firma Eurosystem. Wykonane dzięki niemu zdjęcia o wysokiej rozdzielczości są następnie przetwarzane na trójwymiarowe modele terenu i wykorzystywane np. w ratownictwie, archeologii, reklamie czy projektowaniu infrastruktury drogowej i kolejowej.
  • Centrum Innowacji i Transferu Technologii Politechniki Śląskiej (CITT) zademonstruje kostium do aktywizacji ruchu, który umożliwia bezprzewodowe rejestrowanie danych, dzięki czemu można go używać nie tylko w budynkach, ale także na otwartym terenie, a nawet pod wodą. Znajdzie on zastosowanie w medycynie, rehabilitacji, biomechanice sportu, a także przy opracowywaniu gier komputerowych i animacji filmowych. Kolejnym produktem prezentowanym przez CITT jest wideodetektor pojazdów i zdarzeń drogowych. Może on zastąpić pętle indukcyjne wbudowane w jezdnie, co pozwoli zmniejszyć koszty i poprawić jakość sterowania ruchem na drogach.
  • Eye Traking, czyli projekt badania użyteczności stron internetowych poprzez śledzenie ruchu gałek ocznych pokaże firma Encja. Pozwala on przeanalizować reakcje użytkowników stron internetowych i uzyskać bardzo szczegółowe informacje na temat funkcjonalności układu strony oraz zainteresowania, jakie wzbudza jej zawartość.
  • Z kolei Future Processing wprowadzi nas, jako certyfikowany partner Microsoftu, w świat Azure — działającej w chmurze platformy, dzięki której można dokonywać analiz, obliczeń, przechowywać w niej bazy danych, a także wykonywać wiele innych, przydatnych dla przedsiębiorstw, działań.
  • Wielokrotnie nagradzana za innowacje w Polsce i zagranicą firma I3D skupi się na przedstawieniu aplikacji interaktywnych i aplikacji 3D. Technologie i aplikacje firmy pozwalają na odwzorowanie świata realnego w wirtualnej rzeczywistości. Są wykorzystywane w czasie projektowania, wykonywania symulacji, pomagają w tworzeniu prezentacji.
  • Śląski Klaster ICT i Multimediów Hub Club będzie przedstawicielem trzech firm. Wytworem Stanusch Technolgies jest Wirtualna Hostessa — interaktywny kiosk informacyjny, wyświetlający postać doradcy i posiadający funkcję rozpoznawania mowy. Wirtualna Hostessa może być wykorzystywana w obiektach użyteczności publicznej oraz w trakcie różnorodnych wydarzeń, takich jak konferencje, targi, seminaria. Firma Ganso zaprezentuje produkt z dziedziny telemedycyny. Pozwala on uniknąć częstych wizyt w placówce medycznej i zapewnia stałe monitorowanie stanu zdrowia pacjenta, który samodzielnie wykonuje badania. Przesyłane dane są na bieżąco analizowane przez personel medyczny. Natomiast Silver Predict, twórca aplikacji internetowych i mobilnych, zademonstruje w namiocie sferycznym trzy spośród nich. Lekeo umożliwia szybkie dotarcie do informacji na temat leków i ich zamienników, Edukado służy do przeprowadzania ankiet i badań, natomiast FishLog to wirtualny dziennik pozwalający zapisywać dane z połowów i udostępniać je innym wędkarzom.

Także w Sferze Innowacji Śląska Organizacja Turystyczna zaprezentuje ofertę zwiedzania regionu. Działające w strukturach Urzędu Centrum Obsługi Inwestora przygotuje oferty inwestycyjne i informacje gospodarcze. Uruchomiony zostanie także punkt informacyjny Funduszy Europejskich.