Lepiej niż w Zurychu i Londynie

Medaliści ostatnich lekkoatletycznych Mistrzostw Świata w Londynie, działacze i samorządowcy byli świadkami podpisania listu intencyjnego, który otwiera nowy rozdział w historii Stadionu Śląskiego

„Stadion Śląski wraca do gry! Niebawem ponownie zagoszczą tutaj niesamowite emocje, nie tylko sportowe. Na początek, już 1października organizujemy od godz. 10.00 do 18.00 Dzień Otwarty, na który zapraszam serdecznie wszystkich mieszkańców województwa. Każdy otrzyma upominkowy bilet, a atrakcji będzie co niemiara” – przekonuje marszałek Wojciech Saługa.

„Ten stadion jest historią sportu. Chcemy wspólnie tutaj organizować zawody w cyklu co najmniej pięcioletnim. Ten obiekt jest bez wątpienia przygotowany na przyjęcie najlepszych lekkoatletów świata. Mam nadzieję, że dzięki naszej współpracy poziom polskiej lekkoatletyki będzie jeszcze wyższy” – mówi Henryk Olszewski, prezes Polskiego Związku Lekkoatletyki.

Wojciech Saługa i Henryk Olszewski złożyli dzisiaj podpisy pod listem intencyjnym dotyczącym współpracy Samorządu Województwa Śląskiego i PZLA w sprawie organizowania imprez sportowych na Stadionie Śląskim. W zgodnej opinii otwiera to nowy rozdział historii dawnego „kotła czarownic”.

Na pierwsze efekty podjętej właśnie współpracy nie trzeba będzie długo czekać. Już w przyszłym roku na Stadionie Śląskim odbędzie się Memoriał Kusocińskiego, odbywające się od 1954 r. zawody, które są bez wątpienia rozpoznawalną marką na światowej mapie lekkoatletyki. Z kolei za kolejne 12 miesięcy – w 2019 r. Stadion Śląski ma witać uczestników Mistrzostw Polski w lekkoatletyce.

„Chcemy wspólnie starać się o organizację Mistrzostw Europy, a potem jeszcze dalej” – zapowiada marszałek Wojciech Saługa.

Lekkoatletyczne otwarcie Stadionu Śląskiego ucieszyło samych zawodników, którzy nie mają wątpliwości, że Śląski będzie areną międzynarodowych zmagań na najwyższym poziomie. „To lepszy obiekt niż w Zurychu czy Londynie” – uważa Adam Kszczot, srebrny medalista ostatnich MŚ w Londynie. – „Ci, którzy tutaj przyjadą na Memoriał Kusocińskiego, będą w szoku, jestem o tym przekonany” – dodaje.

Na Stadionie Śląskim nie zabraknie także wydarzeń piłkarskich. Od 4 do 10 października będzie jednym z trzech obiektów – obok Areny Zabrze i Stadionu Miejskiego w Gliwicach – na których rozegrane będą kwalifikacje do Mistrzostw Europy do lat 19. W szranki staną obok reprezentacji Polski – Białoruś, Irlandia Północna i Niemcy. Na Stadionie Śląskim rozegranę będą dwa mecze: Polska – Białoruś (7.10) i Białoruś – Irlandia Płn. „Na te mecze wstęp jest wolny. Zapraszamy wszystkich do kibicowania i ponownego poczucia niesamowitych emocji stadionu” – zaprasza marszałek Wojciech Saługa.

Śląski stawia na wielofunkcyjność, stąd jego wykorzystanie nie tylko na piłkarskie i lekkoatletyczne zawody. Już podczas Dnia Otwartego (1.10) będzie można tu obserwować finiszujących uczestników maratonu PKO Silesia. Tego samego dnia o godz. 16.15 rozpocznie się mecz między Reprezentacją Śląskich Oldbojów a Drużyną Zaproszonych Gwiazd, który będzie odniesieniem do słynnego starcia między Polską a ZSRR, ówczesnym mistrzem olimpijskim, które zakończyło się zwycięstwem po dwóch golach Gerarda Cieślika. Teraz, po 50 latach, na murawie pojawi się m.in. Jerzy Brzęczek czy Radosław Gilewicz.

Z kolei od 13 do 15 października na drogach województwa rozgrywany będzie Rajd Śląska 2017, który jednocześnie jest 6. rundą Inter Cars Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski i 4. rundą Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska. Na terenie Stadionu Śląskiego mieścić się będzie serce całej imprezy – park serwisowy.

„Trochę na to wszystko czekaliśmy. Ale bez wątpienia było warto” – uważa marszałek Wojciech Saługa.

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
  • Escape: closes the galleries.
  • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
  • Left arrow: previous slaid.
  • Right arrow: next slaid.

Filmy