Bawić nauką

 Foto: BP Witold Trólka Foto: BP Witold Trólka
Energia – pod takim hasłem przebiegać będzie trzecia edycja Śląskiego Festiwalu Nauki. Uczelnie z regionu podpisały dziś porozumienie w sprawie jego organizacji

Impreza, która odbędzie się w styczniu 2019 roku, po raz pierwszy będzie miała swoje hasło przewodnie i jest nim „Energia”, rozumiana dosłownie i metaforycznie. W Międzynarodowym Centrum Kongresowym przedstawiciele uczelni z regionu podpisali porozumienie o współpracy w realizacji i promocji festiwalu. Umowę podpisali prof. Ryszard Koziołek z Uniwersytetu Śląskiego, prof. Violetta Skrzypulec-Plinta ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego i dr hab. Tomasz Trawiński z Politechniki Śląskiej. W konferencji prasowej uczestniczył również wicemarszałek Michał Gramatyka.

„Dla województwa śląskiego ten festiwal jest jednym z istotnych spoiw. Jesteśmy bardzo różnorodnym regionem, także pod względem naukowym i chcemy pokazać, jak piękna potrafi być nauka. To dobrze zainwestowane pieniądze i znakomity pomysł, a hasło tegorocznej edycji wpisuje się też w hasło województwa, którym jest pozytywna energia” – mówił w trakcie konferencji wicemarszałek Michał Gramatyka.

Jak podkreślają organizatorzy, trzecia odsłona Śląskiego Festiwalu Nauki przyniesie sporo zmian i nowości w porównaniu z drugą edycją wydarzenia, które odwiedziło prawie 40 tys. osób. „Druga edycja była ogromnym sukcesem. Ona pokazała, że ludzie oczekują dziś ambitnych rozrywek. Chcemy zaproponować im coraz ciekawszy program, zaprosić interesujących gości, dlatego obok nowego hasła imprezy wprowadzimy kolejne nowości. Chcemy w mądry sposób bawić nauką i pokazać, czym zajmujemy się w naszych uczelniach, budzić szacunek i zainteresowanie nauką” – mówił prof. Ryszard Koziołek z Uniwersytetu Śląskiego.

Organizatorzy przekonują, że nie zabraknie atrakcji. Powstanie m.in. coś w rodzaju modułu kosmicznego, zaproszone zostaną autorytety ze świata nauki, ale też osoby, które zajmują się nauką w sposób nieformalny, nieprofesjonalny, by podzieliły się swoimi zainteresowaniami i wynalazkami. Trzecia edycja Śląskiego Festiwalu Nauki odbędzie się od 11 do 14 stycznia 2019 roku w Międzynarodowym Centrum Kongresowym i w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach. Przy organizacji festiwalu współpracują największe uczelnie województwa śląskiego: Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny, Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie oraz lider i pomysłodawca przedsięwzięcia Uniwersytet Śląski.

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
 • Escape: zamyka galerie.
 • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
 • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
 • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
 • Escape: closes the galleries.
 • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
 • Left arrow: previous slaid.
 • Right arrow: next slaid.
 Foto: BP Witold Trólka Foto: BP Witold Trólka Foto: BP Witold Trólka Foto: BP Witold Trólka Foto: BP Witold Trólka Foto: BP Witold Trólka Foto: BP Witold Trólka Foto: BP Witold Trólka Foto: BP Witold Trólka Foto: BP Witold Trólka Foto: BP Witold Trólka Foto: BP Witold Trólka Foto: BP Witold Trólka Foto: BP Witold Trólka Foto: BP Witold Trólka Foto: BP Witold Trólka Foto: BP Witold Trólka
tagi: