Cień słońca

 graf. Ars Cameralis graf. Ars Cameralis
Rusza XXVII festiwal Ars Cameralis

Czy da się uchwycić to, co nieopisane, ukryte, przeszłe? Kierując się myślą wielkiego Guillauma Apollinaire’a, podczas tegorocznej odsłony festiwalu Ars Cameralis próbujemy uchwycić „Cień Słońca” – niewidzialny, kryjący się w przeszłości, zakrywający fragmenty naszej rzeczywistości, ale także odsłaniający to, co wciągające i niezwykłe.

W tym roku wybieramy z przeróżnych fascynujących nisz historię punka, jego przeszłość, obecną we wspomnieniach legendarnego menadżera The Ramones, Jima Morrisona, długoletniego współpracownika Patti Smith, MC5 i innych wielkich – Danny’ego Fieldsa oraz na zdjęciach Dereka Ridgersa. Spoglądamy też na zjawisko punka współcześnie (bezkompromisowa SIKSA). Podążamy tropem muzyki The Mountain Goats (jedyny koncert w tym roku w Europie!) i dźwięków Daniela Blumberga, autora jednej z najpiękniejszych tegorocznych płyt „Minus”. Wciąż pozostajemy otwarci na to, co dzikie i nieoswojone (Zbieg poetycki NaDziko wraz z koncertem Zgniłości z Marcinem Świetlickim). Ale szukamy też światła. Szukamy go na terenie Elektrociepłowni Szombierki i Centrum Scenografii Muzeum Śląskiego w Katowicach, gdzie ze swoimi błyskotliwymi instalacjami pojawi się Sebastian Freytag, nadając nowe życie tym postindustrialnym i instytucjonalnym przestrzeniom.

Już pierwsze festiwalowe dni zapowiadają się ekscytująco. 8 i 9 listopada zapraszamy do EC Szobierki i Centrum Scenografii, gdzie Sebastian Freytag i Ross Downess ożywią doskonale znane przestrzenie za pomocą światła i muzyki elektronicznej. Dzień później w Domu Oświatowym Biblioteki Śląskiej pojawi się niepowtarzalna okazja, by wysłuchać opowieści o nieuchronnym końcu świata. Wówczas rozlegnie się apokaliptyczna muzyka duetu Alexandra Hacke i Dave’a Eugene Edwardsa. Ten pierwszy jest muzykiem legendarnego Einsturzende Neubauten, drugi to hipnotyzujący wokal niemniej legendarnego Wovenhand. Następnego dni Scena w Malarni Teatru Śląskiego ugości grupę bałkańskich twórców, którzy zmierzą się z cieniami i problemami zalegającymi na obszarze byłej Jugosławii, a towarzyszyć im będzie muzyka serbskiego bandu – The Autumn Orchestra Daniela Kovaca.

Organizatorem festiwalu jest wojewódzka instytucja kultury Instytucja Kultury Ars Cameralis Silesiae Superioris.

Linki do stron zewnętrznych
Strona internetowa Festiwalu Ars Cameralis 


tagi: