Czas na industrialne emocje

 fot. Tomasz Żak / UMWS fot. Tomasz Żak / UMWS
Przed nami kolejna odsłona Święta Szlaku Zabytków Techniki. Hasło „Technika. To Was zaskoczy” to motyw przewodni tegorocznej Industriady

W konferencji prasowej zapowiadającej wydarzenie wziął udział marszałek Jakub Chełstowski, a także Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia, Bartłomiej Szewczyk, dyrektor Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu i Maria Czarnecka, dyrektor Muzeum Śląskiego. Dwunasta edycja Industriady odbędzie się 11 września w 25 miejscowościach i 33 obiektach. W ramach święta odbędą się 283 wydarzenia.

„Industriada to wyjątkowe wydarzenie, które łączy tradycję z nowoczesnością i wielka gratka dla miłośników poprzemysłowego dziedzictwa. Jesteśmy dumni z naszych korzeni i pokazujemy, jak zmienia się Śląskie, które potrafiło przekuć swoją przemysłową przeszłość w turystyczną atrakcję dla całych rodzin. Zachęcam do udziału w święcie Szlaku Zabytków Techniki i odkrywania industrialnych perełek województwa, a przy okazji wspaniałej zabawy w trakcie setek interesujących wydarzeń odbywających się w całym regionie” – podkreślał marszałek Jakub Chełstowski.

Tym razem będzie okazja poznać i wyjaśnić zagadki techniczne, a uczestnicy święta będą mogli zapoznać się z historią dziedzictwa poprzemysłowego – materialnego i niematerialnego i poznać technikę ,,od kuchni”. Tegoroczna odsłona Industriady będzie odbywać się z zachowaniem reżimu sanitarnego.

„W tym roku chcemy skupić się właśnie na zagadnieniach technicznych, mówić o tym, jak przemysł i technika oddziałują na nasze życie. Każdy z obiektów biorących udział w Industriadzie ma własną historię do opowiedzenia. Cieszę się, że to wydarzenie stało się na przestrzeni lat świętem regionu” – mówił Bartłomiej Szewczyk, dyrektor Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.

W trakcie konferencji marszałek Jakub Chełstowski wspomniał również o jednym z najważniejszych obiektów industrialnych w regionie, Elektrociepłowni Szombierki w Bytomiu. Trwają rozmowy dotyczące ewentualnego odzyskania obiektu i współzarządzania nim, wraz z władzami Bytomia.

„Obiekt dawnej Elektrociepłowni Szombierki od lat nie trafił w dobre ręce i z roku na rok niszczeje, dlatego postanowiliśmy połączyć siły z prezydentem Bytomia i spróbować zawalczyć o jego uratowanie, a w przyszłości wspólnie nim zarządzać. To jedna z industrialnych perełek regionu i wierzę, że w nowej perspektywie unijnej znajdą się środki, by przywrócić to miejsce mieszkańcom” – tłumaczył marszałek Jakub Chełstowski.

„Mówimy o obiekcie, który znajdował się na Szlaku Zabytków Techniki i był jedną z jego największych atrakcji. Chcemy go ratować i przywrócić mu blask. Dziękuję za deklarację wsparcia tych działań ze strony marszałka Jakuba Chełstowskiego. Wspólnie mamy większe szanse zawalczyć o to, by mieszkańcy regionu mogli znów się nim cieszyć” – mówił prezydent Bytomia, Mariusz Wołosz.

Oficjalne rozpoczęcie Industriady zaplanowano w Czerwionce-Leszczynach, a zakończenie w Strefie Carnall Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu. Wzorem lat ubiegłych oficjalnymi organizatorami publicznego transportu zbiorowego są Koleje Śląskie i Zarząd Transportu Metropolitalnego. Kupon na bezpłatny transport ZTM można znaleźć na stronie Industriady. W przypadku Kolei Śląskich obowiązuje rezerwacja i odbiór biletów w kasie lub u przewoźnika.

Każdy z obiektów uczestniczących w tegorocznej odsłonie Industriady przygotował dla odwiedzających wiele różnorodnych atrakcji.

„W związku z tegorocznym motywem przewodnim Industriady chcemy pokazać czemu służy technika w muzealnictwie. Udostępnimy odwiedzającym pracownię digitalizacji i konserwacji. Muzeum Śląskie przygotowało w tym dniu wiele atrakcji dla całych rodzin” – mówiła dyrektor Muzeum Śląskiego, Maria Czarnecka.

W trakcie Industriady zaplanowano wiele wydarzeń dla osób w różnym wieku, ale także sporo atrakcji dla pasjonatów techniki i poszukiwaczy przygód. Wśród największych hitów święta znalazły się w tym roku m.in. interaktywny spektakl popularno-naukowy w Szybie Prezydent w Chorzowie, koncert Fish Basket w Browarze Obywatelskim w Tychach, Spektakl Hi-Tech Music w Czerwionce-Leszczynach, pokaz multimedialny „Panteon – projekcja multimedialna z udziałem Erwina Sówki, Jana Nowaka i Józefa Kłyka” w Muzeum Śląskim, czy cięcie wraku samochodu w Centralnym Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach. W Sztolni Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach odbędzie się spektakl „Maszyna w Trzech Aktach”, a w Parku Tradycji w Siemianowicach Śląskich spektakl tańca Dyemotion.

Pełny program tegorocznego święta zabytków techniki można znaleźć na stronie: industriada.pl

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
 • Escape: zamyka galerie.
 • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
 • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
 • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
 • Escape: closes the galleries.
 • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
 • Left arrow: previous slaid.
 • Right arrow: next slaid.
 fot. Tomasz Żak / UMWS fot. Tomasz Żak / UMWS fot. Tomasz Żak / UMWS fot. Tomasz Żak / UMWS fot. Tomasz Żak / UMWS fot. Tomasz Żak / UMWS fot. Tomasz Żak / UMWS fot. Tomasz Żak / UMWS fot. Tomasz Żak / UMWS fot. Tomasz Żak / UMWS fot. Tomasz Żak / UMWS fot. Tomasz Żak / UMWS fot. Tomasz Żak / UMWS fot. Tomasz Żak / UMWS fot. Tomasz Żak / UMWS fot. Tomasz Żak / UMWS

Linki do stron zewnętrznych
INDUSTRIADA - Święto Szlaku Zabytków Techniki

Filmy