Kosmiczne innowacje w stolicy regionu

Sygnatariusze listu. Rozwój przemysłu kosmicznego w Województwie Śląskim . fot. Andrzej Grygiel / UMWS
List intencyjny otwierający drogę do rozwoju sektora kosmicznego w regionie podpisano drugiego dnia trwającego w Katowicach XVII Europejskiego Kongresu Gospodarczego

Polsko-fińska firma ICEYE to światowy lider w zakresie technologii satelitarnych opartych o radary z syntetyczną aperturą otworzy swoje biuro w przestrzeni Katowickiego HUB-u Gamingowo-Technologicznego.

Sygnatariuszami listu byli: marszałek Wojciech Saługa, CEO i współzałożyciel firmy ICEYE Rafał Modrzewski oraz prezydent Katowic Marcin Krupa.

– Miałem okazję gościć w siedzibie firmy ICEYE w Warszawie i przyznam, że byłem pod ogromnym wrażeniem samego profilu działalności, która jest doskonałym przykładem wykorzystywania najnowszych technologii, jak i ich zasięgu. Myślę, że taki podmiot nie tylko może konkurować z wieloma zachodnimi firmami, ale byłby pożądany w każdym kraju. Miejsce, w jakim powstanie biuro ICEYE to również świetny przykład transformacji. Wszak mówimy o terenie jeszcze nie tak dawno działającej kopalni. Na naszych oczach tworzy się nowa opowieść o naszym regionie.  Możemy tworzyć rzeczy, które jeszcze nie tak dawno były sferą wyobraźni – podkreślił marszałek Wojciech Saługa.

Porozumienie z ICEYE jest krokiem na drodze do rozwoju sektora kosmicznego w Katowicach i regionie. Firma potwierdziła chęć uruchomienia biura w przestrzeni Katowickiego HUB-u Gamingowo-Technologicznego. ICEYE jest również otwarta na współpracę z regionalnymi uczelniami wyższymi.

Podpisany list intentycyjny wpisujący się w kluczowe założenia Strategii Rozwoju Województwa Śląskiego „Śląskie 2020+”, a także Regionalnej Strategii Innowacji Województwa Śląskiego na lata 2013–2020, zwłaszcza w obszarze wzmacniania potencjału innowacyjnego. Kierunek współpracy jest także spójny ze Strategią Rozwoju Miasta „Katowice 2030” oraz z misją powstającego Katowickiego Hubu Gamingowo-Technologicznego.

Polsko-fińska firma ICEYE to światowy lider w zakresie technologii satelitarnych opartych o radary z syntetyczną aperturą (SAR). Jest właścicielem i operatorem największej na świecie konstelacji satelitów SAR, oferując globalny dostęp do danych radarowych o najwyższej dostępnej częstotliwości rewizyt. Najnowsze satelity ICEYE zapewniają rozdzielczość 25 cm, umożliwiając precyzyjne wykrywanie obiektów niezależnie od warunków atmosferycznych czy pory dnia. Dotychczas firma umieściła na orbicie 48 satelitów – na potrzeby własne oraz klientów. Warszawskie laboratorium ICEYE i Centrum Operacji Satelitarnych odpowiadają za globalną obsługę konstelacji. To właśnie tam – dzięki pracy polskich inżynierów – powstają kluczowe podzespoły każdego satelity, m.in. system sterowania orientacją (ADCS), system zarządzania radarem czy systemy zasilania.

- Podpisanie tego listu to ważny krok dla Katowic, które konsekwentnie wdrażają założenia strategii rozwoju miasta oraz realizują swoją długofalową misję, a zwieńczeniem tych działań będzie Katowicki Hub Gamingowo-Technologiczny. Dzięki tej współpracy będziemy mogli już od samego początku działalności Hubu, wspólnie z kluczowymi firmami technologicznymi, takimi jak ICEYE, kreować przyszłość branży kosmicznej w aglomeracji katowickiej, wznosząc ją na kolejny poziom transformacji - powiedział Marcin Krupa, prezydent Katowic.

- Dostrzegamy w regionie Śląska prężnie rozwijający się ekosystem, charakteryzujący się silnym zapleczem akademickim i dobrymi perspektywami dla rozwoju nowoczesnych technologii. Polska odgrywa kluczową rolę w strategii rozwoju ICEYE, dlatego z entuzjazmem angażujemy się w tę współpracę. A ponieważ pochodzę z Katowic, dzisiejsze porozumienie ma dla mnie wymiar zarówno zawodowy, jak i osobisty – dodał Rafał Modrzewski, CEO i współzałożyciel ICEYE.

Katowicki Hub Gamingowo-Technologiczny to największa obecnie inwestycja Miasta Katowice, skoncentrowana na wspieraniu branży gier, e-sportu oraz nowoczesnych technologii. Jego misją jest łączenie środowisk naukowych z biznesem, tworzenie przestrzeni dla innowacji, rozwoju i edukacji. Hub ma być miejscem otwartym – integrującym wiedzę lokalną i globalną, wspierającym rozwój przyszłościowego ekosystemu technologicznego. Inwestycja zostanie zrealizowana na terenie KWK „Wieczorek".

Podpisane porozumienie podkreśla zaangażowanie wszystkich stron we wspieranie innowacyjności i budowanie trwałych relacji biznesowych.

Drugiego dnia kongresu odbyła się także debata  o znaczeniu funduszy unijnych w rozwoju miast i regionów, m.in. z udziałem wicemarszałka Województwa Śląskiego, Grzegorza Boskiego, który mówił o znaczeniu środków płynących z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji dla podzczególnych subregionów.

– Nie można porównywać potrzeb mieszkańców poszczególnych regionów, bo to często są różne światy. Polityka regionalna to inwestycje terytorialne. Subregiony mają swoje wizje rozwoju. Problem często mają mniejsze miejscowości szukając mozliwości np. w kontekście budowy kanalizacji w swoich gminach, a w unijnym programowaniu nie ma już akurat na to środków. Ale na pewno centralizacja też nie byłaby dla nich dobra. Niech małe ojczyzny same stanowią o sobie. Zaś sam proces transformacji jest dziś zależny od nauki i nowych technologii – zaakcentował wicemarszałek Grzegorz Boski.

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
  • Escape: closes the galleries.
  • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
  • Left arrow: previous slaid.
  • Right arrow: next slaid.
Sygnatariusze listu. Sygnatariusze listu. Sygnatariusze listu. Sygnatariusze listu. Sygnatariusze listu. Sygnatariusze listu. Sygnatariusze listu.