Czyste powietrze. Wspólny cel

Uczestnicy dyskusji. Panel: Miasto, klimat, powietrze. fot. Andrzej Grygiel / UMWS
Miasto, klimat, powietrze. Te tematy zdominowały dyskusję w trakcie panelu, który odbył się w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach

W debacie wzięła udział Joanna Bojczuk, członek Zarządu Województwa Śląskiego, a także m.in. Andrzej Guła lider Polskiego Alarmu Smogowego, Jarosław Makowski, wiceprezydent Katowic oraz Igor Śmietański, wiceprzewodniczący Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii

Tematem przewodnim panelu była kwestia adaptacji do skutków zmian klimatu w lokalnych politykach rozwojowych i bieżącym zarządzaniu miastami oraz inicjatywy samorządów miejskich mające na celu ograniczenie niskiej emisji.

„To jest proces, który wymaga zmian, aktywności i cierpliwości. Zmierzamy w dobrym kierunku. Punktem zwrotnym była bez wątpienia uchwała antysmogowa, która obowiązuje w regionie. Wymieniliśmy dotąd ponad połowę pozaklasowych źródeł ogrzewania. Strategia „Zielone Śląskie” definiuje obszary, w których chcemy aktywnie działać, a środki europejskie pozwalają realizować projekty związane z termomodernizacją, wymianą źródeł ciepła, czy choćby ekologicznym transportem publicznym” – podkreślała Joanna Bojczuk, członek Zarządu Województwa Śląskiego.

Rozmawiano nie tylko o zagrożeniach z tym związanych, ale także korzyściach dla mieszkańców. Jedną z kwestii poruszanych w trakcie dyskusji były doświadczenia gmin związane z działaniami w zakresie walki z niską emisją.

„Istotna w tym względzie jest świadomość społeczna, która zmieniła się w perspektywie lat. Na początku wiele osób uważało, że to fanaberie, a dziś walka o czyste powietrze niejednokrotnie postrzegana jest jako racja stanu. Za tym myśleniem idą zmiany legislacyjne i finansowe. W 2015 roku mieliśmy ok. 69 dni w roku z fatalną jakością powietrza, dziś jest ich już tylko ok. 12. To odczuwalna zmiana na lepsze, choć wciąż jeszcze jest wiele do poprawy” – zapewniał Jarosław Makowski, wiceprezydent Katowic.

„Są samorządy, które przeprowadziły spektakularne działania związane z polityką smogową, jak choćby Kraków. Dekadę temu zdarzało się, że dni z przekroczonymi normami jakości powietrza było nawet 150 w ciągu roku i ta poprawa wynika właśnie z determinacji samorządów. Tam gdzie samorząd działa intensywnie widać efekty, ale to się nie uda do końca bez wsparcia strony rządowej. Polska wciąż jest najbardziej zanieczyszczonym krajem w Unii Europejskiej, a każdego roku z powodu niskiej jakości powietrza umiera przedwcześnie ponad 50 tys. osób” – podkreślał Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego.

W trakcie panelu rozmawiano o współpracy na linii samorząd-biznes i omówiono przykłady dobrze funkcjonujących projektów. Sporo miejsca poświęcono dyskusji na temat programu Czyste Powietrze i ewentualnych zmian w przyszłości.

Warto podkreślić, że Województwo Śląskie jest współgospodarzem Europejskiego Kongresu Gospodarczego i partnerem dyskusji o transformacji regionów. Kongres potrwa do piątku 25 kwietnia 2025 roku.

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
  • Escape: closes the galleries.
  • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
  • Left arrow: previous slaid.
  • Right arrow: next slaid.
Uczestnicy dyskusji. Uczestnicy dyskusji. Uczestnicy dyskusji. Uczestnicy dyskusji. Uczestnicy dyskusji. Uczestnicy dyskusji. Uczestnicy dyskusji.