Misja kontynuacja w Teatrze Śląskim

 Konferencja prasowa w Teatrze Śląskim. fot. Andrzej Grygiel / UMWS Konferencja prasowa w Teatrze Śląskim. fot. Andrzej Grygiel / UMWS
W Teatrze Śląskim rozmawiano o planach rozwoju instytucji i nowej inicjatywie „Przystanek Śląsk”. Dyrektor Robert Talarczyk zostaje na stanowisku na kolejną kadencje

W konferencji prasowej odbywającej się w siedzibie teatru uczestniczyli marszałek Jakub Chełstowski, dyrektor Teatru Śląskiego Robert Talarczyk oraz Kazimierz Karolczak, przewodniczący Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Obecna była także senator Halina Bieda. W trakcie spotkania marszałek Chełstowski poinformował, że dyrektor Teatru Śląskiego będzie pełnił swoją funkcję przez kolejnych pięć lat.

„Teatr Śląski to przestrzeń dla ludzi, którzy tworzą, wzruszają i inspirują. Województwo śląskie jest niezwykle różnorodne, otwarte i sztuka te wartości pielęgnuje i pokazuje mieszkańcom. Kultura potrzebuje wsparcia finansowego, ale przede wszystkim potrzebuje ludzi, dlatego podjęliśmy decyzję, by kontynuować naszą współpracę z dyrektorem Robertem Talarczykiem na kolejnych pięć lat. To doskonały fachowiec i gwarancja wysokiego poziomu artystycznego. Życzę kolejnych sukcesów i tego, byście wciąż nas inspirowali i otwierali nam oczy na sztukę” – mówił marszałek Jakub Chełstowski.

„Cieszę się z tego zaufania ze strony marszałka Jakuba Chełstowskiego. Nasza współpraca od początku układała się bardzo dobrze, dzięki czemu zyskuje Teatr Śląski i mieszkańcy regionu. Dziękuję za to zaufanie i obiecuję, że będziemy ten teatr rozwijać i wciąż odważnie mówić o Śląsku” – podkreślał Robert Talarczyk, dyrektor Teatru Śląskiego.

W konferencji prasowej głos zabrał także Kazimierz Karolczak, przewodniczący Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, który opowiedział o plenerowym wystawieniu spektaklu „Empuzjon”, w ramach tegorocznej Nocy Teatrów GZM.

Robert Talarczyk przedstawił strategię rozwoju Teatru Śląskiego na najbliższe lata i zaprezentował nowy projekt pn. „Przystanek Śląsk”, czyli przegląd śląskich spektakli, dofinansowanych przez marszałka województwa łączną kwotą 80 tys. zł. Do projektu zostały zaproszone inne instytucje kultury z naszego regionu.

„Przystanek Śląsk” to pierwsza taka inicjatywa, zrzeszająca kilkanaście scen pod jednym szyldem. W trakcie trwającego ponad miesiąc multidyscyplinarnego wydarzenia, nie tylko przypomniane zostaną najważniejsze spektakle teatrów z województwa śląskiego, które poruszały tematykę lokalności, ale będzie to także okazja do refleksji nad tym, jaki teraz jest Śląsk: jakie jeszcze narracje czekają na odkrycie, jak mówić dziś językiem kultury o Śląsku? Oprócz przedstawień granych na kilkunastu scenach teatralnych w różnych miastach województwa śląskiego, planowane są także koncerty, debaty i działania performatywne. W programie znajdą się rozmowy na temat języka i przekładu, literatury i poczucia wspólnoty, a także twórczego reinterpretowania tradycji i budowania tożsamości w tym miejscu, teraz i wciąż na nowo, aby wyrazić to, co naprawdę jest dla nas istotne. To okazja, by zachęcić publiczność do dialogu oraz pokazać wszystko, co ważne, a niestety często zapomniane. Nazwa Przystanek Śląsk nawiązuje w pewien sposób do kampanii z podobizną Stanisława Wyspiańskiego i treścią pocztówki, którą niespełna trzydziestoletni Wyspiański wysłał do Lucjana Rydla 12 lipca 1898 roku: „Wypadło mi się zatrzymać w Katowicach, gdyż na dworcu w Krakowie źle mnie poinformowano. Zwiedzam więc Katowice…”.

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
 • Escape: zamyka galerie.
 • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
 • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
 • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
 • Escape: closes the galleries.
 • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
 • Left arrow: previous slaid.
 • Right arrow: next slaid.
 Konferencja prasowa w Teatrze Śląskim. fot. Andrzej Grygiel / UMWS Konferencja prasowa w Teatrze Śląskim. fot. Andrzej Grygiel / UMWS Konferencja prasowa w Teatrze Śląskim. fot. Andrzej Grygiel / UMWS Konferencja prasowa w Teatrze Śląskim. fot. Andrzej Grygiel / UMWS Konferencja prasowa w Teatrze Śląskim. fot. Andrzej Grygiel / UMWS Konferencja prasowa w Teatrze Śląskim. fot. Andrzej Grygiel / UMWS Konferencja prasowa w Teatrze Śląskim. fot. Andrzej Grygiel / UMWS Konferencja prasowa w Teatrze Śląskim. fot. Andrzej Grygiel / UMWS Konferencja prasowa w Teatrze Śląskim. fot. Andrzej Grygiel / UMWS 


tagi: