Nowy ład wykuwa się w dialogu

Inaguracja kongrsu. XVII edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego. fot. Andrzej Grygiel / UMWS
W Katowicach zainaugurowano największą w Europie Centralnej debatę o gospodarce, najważniejszych wyzwaniach w kontekście Europy i bezpieczeństwie. Rozpoczęła się XVII edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego

W uroczystym otwarciu wydarzenia wzięli udział Wojciech Saługa - marszałek Województwa Śląskiego, Marek Wójcik – wojewoda śląski, Marcin Krupa – prezydent Katowic i Kazimierz Karolczak – przewodniczący Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Hasłem tegorocznej edycji kongresu jest "Razem dla bezpiecznej przyszłości".

„Europejski Kongres Gospodarczy to doskonała okazja, by móc rozmawiać o przyszłości, naszych celach i ideach, które chcemy wcielać w życie. Funkcjonujemy w czasach przełomu, związanych z rozwojem nowoczesnych technologii, z agresją rosyjską w Ukrainie i musimy budować nowy ład w oparciu o wspólne wartości. Jesteśmy gotowi na zmianę i chcemy usłyszeć, jak ta zmiana może wyglądać. Cieszę się, że rozpoczynamy tę dyskusję tu na Śląsku, gdzie wciąż bije gospodarcze serce Polski” – mówił marszałek Województwa Śląskiego, Wojciech Saługa.

„W niestabilnej rzeczywistości, w której przyszło nam działać, widzimy wyraźnie jak silna stała się potrzeba dialogu, wymiany opinii i bezpośrednich relacji. Z tej ważnej potrzeby, na którą konsekwentnie odpowiada kongres, wziął się pewnie tegoroczny rekord frekwencji, potwierdzający status największego tego typu wydarzenia w Europie Centralnej” – tłumaczył Wojciech Kuśpik, prezes grupy PTWP i organizator kongresu.
Województwo Śląskie jest współgospodarzem wydarzenia i partnerem dyskusji o transformacji regionów. W trakcie najbliższych trzech dni w Międzynarodowym Centrum Kongresowym odbędzie się ponad 200 paneli i sesji tematycznych z udziałem przedstawicieli świata biznesu, nowych technologii,  nauki, polityki i samorządów.

Wśród najważniejszych tematów tegorocznej odsłony kongresu znalazły się m.in. kwestie dotyczące bezpieczeństwa, konkurencyjność europejskiej gospodarki, polska prezydencja w Unii Europejskiej oraz energia i zielona transformacja.

„Bezpieczeństwo to dzisiaj nie tylko kwestie militarne i gospodarcze, ale także suwerenność i przyszłość. Paliwa kopalne przez dziesięciolecia budowały naszą stabilność, ale stopniowo od nich odchodzimy, stawiając na odnawialne źródła energii i myśląc o atomie. To nasza konieczność i szansa. Wierzę, że w 2036 roku popłynie pierwszy prąd elektryczny z tego źródła” – przekonywała w trakcie sesji inauguracyjnej kongresu Marzena Czarnecka, Minister Przemysłu.

XVII Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach potrwa do piątku 25 kwietnia 2025 roku.

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
  • Escape: closes the galleries.
  • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
  • Left arrow: previous slaid.
  • Right arrow: next slaid.
Inaguracja kongrsu. Inaguracja kongrsu. Inaguracja kongrsu. Inaguracja kongrsu. Inaguracja kongrsu. Inaguracja kongrsu. Inaguracja kongrsu. Inaguracja kongrsu. Inaguracja kongrsu. Inaguracja kongrsu. Inaguracja kongrsu. Inaguracja kongrsu.

Linki do stron zewnętrznych
XVII Europejski Kongres Gospodarczy