Wszystkie oblicza transformacji

Uczestnicy debaty. Przyszłość regionów górniczych a sprawiedliwa transformacja. fot. Tomasz Żak / UMWS
Kwestie związane z transformacją energetyczną regionu oraz konsekwencjach Zielonego Ładu pojawiły się wśród zagadnień, które zdominowały pierwszy dzień odbywającego się w Katowicach Europejskiego Kongresu Gospodarczego

Współorganizatorem XVII już edycji tego wydarzenia jest Województwo Śląskie.

W panelach dyskusyjnych poświęconych bezpieczeństwu energetycznemu oraz Zielonemu Ładowi uczestniczył wicemarszałek województwa Leszek Pietraszek. Organizatorem pierwszego z nich była redakcja Dziennika Zachodniego – obok Leszka Pietraszka wziął w nim udział wojewoda śląski Marek Wójcik oraz prof. Małgorzata Dobrowolska reprezentująca Politechnikę Śląską. Punktem wyjścia było stanowisko Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego z marca br. poświęcone krytyce Zielonego Ładu oraz podjęcia działań, dzięki którym przemysł, z którym przez lata było utożsamiane Województwo Śląskie znów przywrócić do roli jego wizytówki.

- Póki nie posiadamy alternatywy w formie energii jądrowej, musimy wykorzystywać posiadane zasoby i potencjał, jakim dysponujemy. Fakty są zaś takie, że nie ma dnia, aby energia nie była produkowana z węgla. Czysta energia, zielony ład, to ważne argumenty i tak powinna być kreślona nasza przyszłość. Co do tego nie mam wątpliwości. Niemniej, skoro na ten moment potrzebujemy i węgla, i stali, wydobywajmy go tutaj i produkujmy stal w naszych zakładach. Po prostu, wykorzystujmy, to co mamy, dbając jednocześnie o miejsca pracy w tych sektorach. Czasy, w których żyjemy są trudne i wymagają odważnych i stanowczych decyzji. Chcemy, aby nasz głos był słyszany w Unii Europejskiej, a nasza gospodarka znów stała się konkurencyjna. W stanowisku Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego zaznaczono, że polityka klimatyczno-energetyczna Unii Europejskiej, która od lat była przedstawiana opinii publicznej, jako główny filar rozwoju europejskiej gospodarki, stała się jej strukturalnym problemem. Bardzo wysokie koszty energii dla przedsiębiorstw i gospodarstw domowych, które zostały wygenerowane w głównej mierze właśnie przez tę politykę, powodują postępującą degradację europejskiego przemysłu i zubożenie mieszkańców państw członkowskich UE. Nadmierne obciążenia polityki Zielonego Ładu dotykają już nie tylko energetykę konwencjonalną czy energochłonne gałęzi przemysłu, ale również wiele innych branż – czytamy w dokumencie przyjętym w marcu.

Jak podkreślił wicemarszałek Leszek Pietraszek podczas środowej (23.04.) debaty w ramach EKG, nie da się uniknąć odejścia od górnictwa, ale musimy być świadomi czasu i miejsca, w jakim ma się to stać.

- Musimy odchodzić od węgla i rozwijać zieloną energetykę – to proces nieunikniony. Ale powinien być on prowadzony z uwzględnieniem naszej rzeczywistości. Na ten moment całkowite odejście od węgla jest w zasadzie niemal niemożliwe. Stanie się to dopiero wtedy, gdy będziemy już pewni, kiedy całkowicie skorzystamy z alternatywnych źródeł energii, w tym energii jądrowej – podkreślił wicemarszałek Leszek Pietraszek wskazując konieczność stworzenia ustawy transformacyjnej oraz nowelizacji ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego.

– Możemy być entuzjastami OZE, ale obecnie nie jesteśmy w stanie zaspokoić potrzeb energetycznych obywateli wyłącznie za pomocą odnawialnych źródeł. Musimy więc zaplanować proces tak, by z jednej strony realizować cele zielonej transformacji, a z drugiej – brać pod uwagę punkt wyjścia, z którego startujemy – dodał Leszek Pietraszek.

Podczas debaty rozmawiano także o przebiegu procesu transformacji w regionie. W ocenie wicemarszałka Leszka Pietraszka, toczy się on prawidłowo i w wielu obszarach możemy służyć za wzorzec.

- Niemniej, powinniśmy się także uczyć od innych, którzy mają już w tej materii większe doświadczenie. Dla przykładu, Niemcy doskonale radzą sobie z planowaniem i oceną kosztową. Z kolei Hiszpanie potrafią wiele lat do przodu kreować i planować przyszłość terenów, w których jeszcze dziś wydobywa się węgiel, pod nową działalność – mówił Leszek Pietraszek.

– Osoby, które po kilkunastu latach ponownie odwiedziły Katowice przy okazji Europejskiego Kongresu Gospodarczego, mogły na własne oczy zobaczyć, jak bardzo zmienił się nasz region. Katowice – niegdyś średniej wielkości miasto z przemysłową przeszłością – dziś rozwijają się w imponującym tempie. Nie ma powodów, byśmy czuli się pomijani w procesie transformacji. Wręcz przeciwnie – jesteśmy jej aktywnym uczestnikiem. Poradziliśmy sobie z wyzwaniami ostatnich dwóch dekad, takimi jak ograniczenie wydobycia czy redukcja zatrudnienia w górnictwie. Te zmiany nie tylko nie osłabiły regionu, ale umożliwiły rozwój nowych kierunków i idei, które dziś coraz śmielej kształtują nową tożsamość Śląska – zaakcentował wojewoda śląski Marek Wójcik.

– Rzadko patrzymy na transformację z perspektywy jednostki. Tymczasem górnik to nie tylko zawód – to styl życia, tożsamość, tradycja. Osoby te przyzwyczajone są do konkretnego poziomu zarobków i uznania społecznego. Z tego powodu przekwalifikowanie ich nie jest proste – wskazała z kolei prof. Małgorzata Dobrowolska z Politechniki Śląskiej.

Województwo Śląskie włączyło się również w Konferencję Ministerstwa Przemysłu w ramach polskiej prezydencji w Radzie UE „Bezpieczeństwo energetyczne a transformacja regionu”. W niej także uczestniczył wicemarszałek Leszek Pietraszek oraz Josef Belica, Hetman Kraju Morawsko-Śląskiego, Republika Czeska;, przewodnicząca Rady EEC; Ionela Cuciureanu, doradca ministra energii Rumunii; Garrelt Duin, dyrektor Regionalnego Zrzeszenie Ruhr; Piotr Litwa, prezes Wyższego Urzędu Górniczego; Mona Neubauer, minister gospodarki, przemysłu, działań klimatycznych i energii, Północna Nadrenia-Westfalia; Iva Petrova, wiceminister w ministerstwie energii w Bułgarii; Mariusz Pomieński, dyrektor izby I: „Zrównoważone użytkowanie zasobów naturalnych” w Europejskim Trybunale Obrachunkowym.

Ten popołudniowy panel dyskusyjny poprzedziła informacja przekazana przez minister przemysłu Marzenę Czarnecką o pracach podległego jej resortu nad Białą Księgą Transformacji. Dokument ma zostać podzielony na trzy części - dotyczące rekultywacji, restrukturyzacji, a także kwestię zarządzania finansami.

Biała Księga Transformacji nie dotyczy jedynie Śląska i odejścia od wydobywanego w regionie węgla. Ma o nią być oparty cały przemysł związany z wydobyciem w Polsce.

- To nie są tereny wyłącznie Górnego Śląska. To również tereny węgla brunatnego, czyli Turów, Bełchatów i okolice Lublina, czyli Bogdanka – wyjaśniała minister Marzena Czarnecka.

Już podczas samego panelu omawiano procesy transformacyjne m.in. na przykładzie Czech, Niemiec i Hiszpanii. Wicemarszałek Leszek Pietraszek wskazał na znaczenie środków pochodzących z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji jako kluczowych w kontekście zagospodarowania terenów poprzemysłowych. Mowa tu o kwocie rzędu 2,2 mld euro.

- Są to środki dystrybuowane i programowane z poziomu regionu. Widzimy jak wielkie one odgrywają znaczenie skoro alokacja, która jest właśnie odzwierciedleniem zainteresowania ich wykorzystaniem wyniosła 120 procent – mówił Leszek Pietraszek dodając, że dyskutując dziś o szeroko pojętym bezpieczeństwie trzeba mieć także na uwadze bezpieczeństwo ekonomiczne.

- W ramach procesów transformacyjnych chcemy stworzyć jak najlepsze warunki do tego żeby w naszym regionie cały czas pojawiał się biznes i miał tu warunki do rozwoju. I najlepiej, aby był to biznes energetyczny – podsumował wicemarszałek Leszek Pietraszek.

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
  • Escape: closes the galleries.
  • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
  • Left arrow: previous slaid.
  • Right arrow: next slaid.
Uczestnicy debaty. Uczestnicy debaty. Uczestnicy debaty. Uczestnicy debaty. Uczestnicy debaty. Uczestnicy debaty. Uczestnicy debaty. Uczestnicy debaty. Uczestnicy debaty. Uczestnicy debaty. Uczestnicy debaty. Uczestnicy debaty. Uczestnicy debaty. Uczestnicy debaty. Uczestnicy debaty. Uczestnicy debaty. Uczestnicy debaty. Uczestnicy debaty. Uczestnicy debaty. Uczestnicy debaty. Uczestnicy debaty. Uczestnicy debaty. Uczestnicy debaty. Uczestnicy debaty. Uczestnicy debaty. Uczestnicy debaty. Uczestnicy debaty. Uczestnicy debaty. Uczestnicy debaty. Uczestnicy debaty. Uczestnicy debaty. Uczestnicy debaty. Uczestnicy debaty. Uczestnicy debaty. Uczestnicy debaty. Uczestnicy debaty.