Nowy SOR i lądowisko w Centrum Zdrowia Dziecka i Rodziny

 Konferencja prasowa dot. budowy SOR wraz z lądowiskiem w Centrum Zdrowia Dziecka i Rodziny w Sosnowcu. fot. Tomasz Żak / UMWS Konferencja prasowa dot. budowy SOR wraz z lądowiskiem w Centrum Zdrowia Dziecka i Rodziny w Sosnowcu. fot. Tomasz Żak / UMWS
Nowy oddział ratunkowy dla dzieci, lądowisko dla śmigłowców, nowe pomieszczenia i powierzchnie dla trzech oddziałów szpitalnych – Centrum Zdrowia Dziecka i Rodziny w Sosnowcu im. Jana Pawła II przygotowuje się do jednej z największych inwestycji w historii

W konferencji zapowiadającej nowe inwestycje uczestniczyli radny Sejmiku Województwa Śląskiego i przewodniczący Rady Nadzorczej szpitala Paweł Bańkowski, poseł na Sejm RP Katarzyna Stachowicz i prezes szpitala, Andrzej Siwiec.

„Zdrowie i życie dzieci jest wyjątkową wartością. Cieszę się, że ta inwestycja powstanie i usprawni proces leczenia najmłodszych. Centrum Zdrowia Dziecka i Rodziny w Sosnowcu to jedna z najważniejszych placówek w regionie, a nowy SOR i lądowisko dla helikopterów usprawnią działanie szpitala i zwiększą bezpieczeństwo małych pacjentów” – mówiła poseł na Sejm RP Katarzyna Stachowicz.

„Centrum Zdrowia Dziecka i Rodziny w Sosnowcu to wzorcowo prowadzona jednostka, dobrze zarządzana i rozwijająca się, a jednocześnie dowód na to, że województwo śląskie dba o najmłodszych pacjentów. W szpitalu powstanie kolejna przestrzeń przyjazna pacjentom, co przełoży się na bezpieczeństwo i komfort pracy kadry medycznej” – tłumaczył radny Sejmiku Województwa Śląskiego i przewodniczący Rady Nadzorczej szpitala Paweł Bańkowski.

„To wyczekiwana od dawna i niezbędna inwestycja, która zabezpieczy potrzeby dzieci z naszego regionu. To niezwykle istotne w sytuacjach zagrożenia życia, gdzie liczy się każda minuta. Realizacja zadania zakończy się jeszcze w tym roku. Przyśpieszy to transport i terapię pacjentów wymagających szybkiej pomocy medycznej ” – mówił prezes szpitala Andrzej Siwiec.

W szpitalu otwarto specjalny pokój dla dziecka i matki karmiącej. Dzięki temu wszystkie mamy, które przychodzą do placówki będą miały pełen komfort w zakresie karmienia i pielęgnacji. W pełni wyposażony pokój z odprężającymi dekoracjami znajduje się przy głównym wejściu do szpitala.

Nowy Szpitalny Oddział Ratunkowy będzie miejscem komfortowym, dostosowanym do obowiązujących norm i standardów. Funkcjonować będą wydzielone obszary udzielania pomocy pacjentom:

 • Obszar segregacji medycznej, rejestracji i przyjęć, poczekalni,
 • Obszar resuscytacyjno-zabiegowy,
 • Obszar wstępnej intensywnej terapii,
 • Obszar terapii natychmiastowej,
 • Obszar obserwacyjny,
 • Obszar konsultacyjny,
 • Obszar zaplecza administracyjno-gospodarczego.

Całkowita powierzchnia oddziału ratunkowego wynosić będzie 650 m2. Obecnie w województwie śląskim funkcjonuje 14 szpitalnych oddziałów ratunkowych, jednak tylko SOR przy Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach dedykowany jest pacjentom pediatrycznym. W ramach inwestycji planowana jest też nadbudowa parterowej części SOR o 3 kondygnacje. Dzięki temu  powierzchnia dotychczasowych oddziałów (pediatrycznego, małoinwazyjnej chirurgii i traumatologii wieku rozwojowego oraz reumatologicznego) powiększy się łącznie o 1443,77 m2. Nad dachem nadbudowanej części budynku znajdzie się lądowisko dla śmigłowców ratunkowych wraz z klatką schodową i szybem windowym umożliwiającym bezpośredni transport pacjenta z oddziałów szpitalnych na płytę lub z płyty lądowiska do oddziałów. Wartość inwestycji to ok. 27 mln zł. Inwestycja finansowana jest ze środków własnych szpitala pochodzących z podwyższenia kapitału zakładowego spółki przez Zarząd Województwa Śląskiego.

Centrum Zdrowia Dziecka i Rodziny im. Jana Pawła II w Sosnowcu (dawne Centrum Pediatrii) jest jednostką samorządu Województwa Śląskiego. Placówka udziela rocznie ok. 9 tys. hospitalizacji pediatrycznych, 50 tys. porad specjalistycznych dla dzieci i młodzieży, 20 tys. porad specjalistycznych dla dorosłych oraz 30 tys. porad w zakresie POZ. Jednostka świadczy usługi medyczne w zakresie pomocy doraźnej, diagnostyki medycznej oraz udziela konsultacji specjalistycznych.

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
 • Escape: zamyka galerie.
 • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
 • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
 • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
 • Escape: closes the galleries.
 • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
 • Left arrow: previous slaid.
 • Right arrow: next slaid.
 graf. mat. organizatora Konferencja prasowa dot. budowy SOR wraz z lądowiskiem w Centrum Zdrowia Dziecka i Rodziny w Sosnowcu. fot. Tomasz Żak / UMWS Konferencja prasowa dot. budowy SOR wraz z lądowiskiem w Centrum Zdrowia Dziecka i Rodziny w Sosnowcu. fot. Tomasz Żak / UMWS Konferencja prasowa dot. budowy SOR wraz z lądowiskiem w Centrum Zdrowia Dziecka i Rodziny w Sosnowcu. fot. Tomasz Żak / UMWS Konferencja prasowa dot. budowy SOR wraz z lądowiskiem w Centrum Zdrowia Dziecka i Rodziny w Sosnowcu. fot. Tomasz Żak / UMWS Konferencja prasowa dot. budowy SOR wraz z lądowiskiem w Centrum Zdrowia Dziecka i Rodziny w Sosnowcu. fot. Tomasz Żak / UMWS Konferencja prasowa dot. budowy SOR wraz z lądowiskiem w Centrum Zdrowia Dziecka i Rodziny w Sosnowcu. fot. Tomasz Żak / UMWS Konferencja prasowa dot. budowy SOR wraz z lądowiskiem w Centrum Zdrowia Dziecka i Rodziny w Sosnowcu. fot. Tomasz Żak / UMWS Konferencja prasowa dot. budowy SOR wraz z lądowiskiem w Centrum Zdrowia Dziecka i Rodziny w Sosnowcu. fot. Tomasz Żak / UMWS Konferencja prasowa dot. budowy SOR wraz z lądowiskiem w Centrum Zdrowia Dziecka i Rodziny w Sosnowcu. fot. Tomasz Żak / UMWS Konferencja prasowa dot. budowy SOR wraz z lądowiskiem w Centrum Zdrowia Dziecka i Rodziny w Sosnowcu. fot. Tomasz Żak / UMWS Konferencja prasowa dot. budowy SOR wraz z lądowiskiem w Centrum Zdrowia Dziecka i Rodziny w Sosnowcu. fot. Tomasz Żak / UMWS Konferencja prasowa dot. budowy SOR wraz z lądowiskiem w Centrum Zdrowia Dziecka i Rodziny w Sosnowcu. fot. Tomasz Żak / UMWS Konferencja prasowa dot. budowy SOR wraz z lądowiskiem w Centrum Zdrowia Dziecka i Rodziny w Sosnowcu. fot. Tomasz Żak / UMWS Konferencja prasowa dot. budowy SOR wraz z lądowiskiem w Centrum Zdrowia Dziecka i Rodziny w Sosnowcu. fot. Tomasz Żak / UMWS Konferencja prasowa dot. budowy SOR wraz z lądowiskiem w Centrum Zdrowia Dziecka i Rodziny w Sosnowcu. fot. Tomasz Żak / UMWS Konferencja prasowa dot. budowy SOR wraz z lądowiskiem w Centrum Zdrowia Dziecka i Rodziny w Sosnowcu. fot. Tomasz Żak / UMWS Konferencja prasowa dot. budowy SOR wraz z lądowiskiem w Centrum Zdrowia Dziecka i Rodziny w Sosnowcu. fot. Tomasz Żak / UMWS