Oratorium na 100-lecie

W dniu dziękczynienia za 100. rocznicę odzyskania wolności w niedzielę 4 listopada po raz pierwszy w bazylice jasnogórskiej zabrzmiało Oratorium „Soli Deo per Mariam” o Stefanie Kardynale Wyszyńskim, dla uczczenia Matki Bożej Królowej Polski

Oratorium powstało w 2017 r., by przybliżyć osobę i dziedzictwo Prymasa Tysiąclecia – Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Na premierowe wykonanie Oratorium na Jasnej Górze, które towarzyszy obchodom 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, zaprosił Marszałek Województwa Śląskiego Wojciech Saługa, Instytut Prymasa Wyszyńskiego oraz Klasztor oo. Paulinów na Jasnej Górze.

„Dzisiejsze wydarzenie, koncert oratoryjny, który wraz ojcami paulinami oraz Filharmonią Śląską wystawiamy po raz pierwszy na jasnej górze wpisuje się w obchody 100-lecia niepodległości naszej ojczyzny. Termin wykonania utworu – 4 listopada – nie jest przypadkowy. Właśnie tego dnia 1918 roku polscy żołnierze przejęli dowództwo nad jasnogórską twierdzą i w tym miejscu po raz pierwszy po 123 latach pojawiła się biało-czerwona flaga. Jako Zarząd Województwa oraz Sejmik Województwa Śląskiego chcemy podkreślić doniosłość tego wydarzenia i jego znaczenie dla kolejnych pokoleń. Wydarzenia tego stulecia – II Wojna Światowa, okres komunizmu w Polsce – pokazują nam, jak łatwo niepodległość utracić, dlatego każdego dnia musimy o nią się starać” – powiedział marszałek Wojciech Saługa.

Oratorium „Soli Deo per Mariam” powstało z inspiracji Instytutu Prymasa Wyszyńskiego i Zakonu Paulinów. Ks. Tadeusz Golecki, autor libretta, podkreślił, że tak jak biblijny Mojżesz doprowadził naród wybrany do ziemi obiecanej, tak Prymas Tysiąclecia doprowadził nas w czasach komunizmu do wolności. Pokazał, że wolność najgłębsza, duchowa, a potem ta ludzka bierze się z oddania i zawierzenia Matce Bożej. Następnie krakowscy kompozytorzy: Piotr Pałka i Hubert Kowalski podjęli się trudnej roli przewodników, aby w dziesięciu obrazach pieśni oratoryjnej opowiedzieć o miłości pasterza do Boga i swego ludu.

W związku z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w sanktuarium przygotowano wiele wyjątkowych wydarzeń jak wywieszenie z wieży przez komandosów stumetrowej flagi, iluminację wieży, piknik niepodległościowy czy wspólną modlitwę. Zamknięciem obchodów święta niepodległości na Jasnej Górze będzie występ Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk 5 listopada o godzinie 19.00 z koncertem „Pieśń o Ojczyźnie”.

„Soli Deo per Mariam” – Oratorium o Stefanie Kardynale Wyszyńskim

Libretto: ks. Tadeusz Golecki Muzyka: Piotr Pałka i Hubert Kowalski Wykonawcy: Chór i Orkiestra Filharmonii Śląskiej w Katowicach Soliści: Joanna Klin – sopran, Joanna Krasuska-Motulewicz – alt, Marcin Jajkiewicz – tenor, Rafał Maciejewski – bas Narrator: Jerzy Król

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
 • Escape: zamyka galerie.
 • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
 • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
 • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
 • Escape: closes the galleries.
 • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
 • Left arrow: previous slaid.
 • Right arrow: next slaid.
 fot. BP Marcin Gaweł fot. BP Marcin Gaweł fot. BP Marcin Gaweł fot. BP Marcin Gaweł fot. BP Marcin Gaweł fot. BP Marcin Gaweł fot. BP Marcin Gaweł fot. BP Marcin Gaweł fot. BP Marcin Gaweł fot. BP Marcin Gaweł