Regionalna Polityka Rowerowa Województwa Śląskiego

Dokument Regionalna Polityka Rowerowa Województwa Śląskiego wraz z planem sieci regionalnych tras rowerowych (dalej RTR) określa ramy, zasady i sposoby prowadzenia polityki rowerowej w województwie śląskim w perspektywie 2030 roku, w tym określa wytyczne i standardy budowy regionalnych tras rowerowych.

Dokument powstał na zamówienie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Na jego podstawie będzie realizowana polityka rowerowa, w tym prowadzona budowa i promocja regionalnych tras rowerowych.

Działania określone w Regionalnej Polityce Rowerowej Województwa Śląskiego będą realizowane w latach 2022-2030, tj. w okresie programowania 2021-2027 Unii Europejskiej, w oparciu o przyjęte przez Zarząd Województwa Śląskiego zasady finansowania, co daje dużą dokładność prognozowania finansowania.

Regionalna Polityka Rowerowa Województwa Śląskiego po roku 2030 powinna zostać opracowana na podstawie ewaluacji wdrażania projektów wynikających z niniejszego dokumentu i powinna kontynuować wyznaczone w dokumencie cele i działania, w tym stworzenie spójnej sieci tras rowerowych o charakterze międzynarodowym, krajowym i regionalnym.

Realizacja Regionalnej Polityki Rowerowej Województwa Śląskiego przygotuje województwo na najważniejsze wyzwania XXI wieku, pozwoli na rozwiązanie wielu istotnych problemów komunikacyjnych na obszarach zurbanizowanych, zaś utworzenie spójnej sieci tras rowerowych przyczyni się do rozwoju turystyki i przedsiębiorczości z nią związanej. Realizacja Regionalnej Polityki Rowerowej poprawi wizerunek regionu i jakość życia jego mieszkańców.

Założenia ogólne Regionalnej Polityki Rowerowej Województwa Śląskiego to:

  • Adekwatność - wynika z analizy potrzeb i problemów w zakresie mobilności rowerowej
  • Kompleksowość – obejmuje wszystkie dziedziny mobilności rowerowej
  • Spójność z polityką rozwoju województwa oraz dokumentami strategicznymi na poziomie regionalnym, krajowym i europejskim
  • Operacyjność – określa cele oraz wskazuje działania konieczne do ich realizacji
  • Realność – bierze pod uwagę możliwości organizacyjne i finansowe
  • Partycypacja – powstała i będzie realizowana z udziałem środowisk rowerowych, samorządowych i społecznych
  • Nowoczesność – opiera się na zdiagnozowanych makro- i mikrotrendach społecznych ∙
Załączniki
Regionalna Polityka Rowerowa Województwa Śląskiego [PDF 18,9MB]

Linki do stron zewnętrznych
Uchwała Zarządu nr 2309/461/VI/2023