Śląski Konwent Klimatyczny: Jak poprawić jakość powietrza?
Wymieniono przykłady podejmowane w Małopolsce, Województwie Śląskim oraz w Kraju Morawsko-Śląskim. Analizowano także możliwości i zakres wsparcia w ramach instrumentu finansowego LIFE.
Wśród prelegentów była m.in. członek zarządu województwa śląskiego Izabela Domogała, która podkreślała, jak wielką wagę ma Strategia Zielone Śląskie będąca potężnym motorem napędowym przeprowadzanej w regionie transformacji idącej w kierunku ochrony środowiska naturalnego.
Śląskie przystąpiło też właśnie do programu LIFE, dzięki któremu region otrzyma ogromne dofinansowanie od Komisji Europejskiej.
- W naszym projekcie mamy 80 partnerów samorządowych i dodatkowo 10 merytorycznych jak np. Politechnika Śląska czy Śląski Ogród Botaniczny – zaakcentowała Izabela Domogała. – W ramach tej inicjatywy będziemy organizowali szereg zadań jak np. przywracanie linii kolejowych czy rewitalizację zdegradowanych terenów, na każde z nich możemy przeznaczyć po pół mln euro – dodała.
Uczestnicy podkreślali, jak wielką rolę należy przywiązywać do edukacji proekologicznej.
- W Województwie Opolskim przeprowadziliśmy ankiety wśród 1000 osób. Okazało się, że tylko 16 proc. ankietowanych wiedziało, czym jest niska emisja – mówił Antoni Konopka, członek zarządu województwa opolskiego.
Nacisk na realizację kampanii informacyjnej kładł również Paweł Łyczko z Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie. - Nie wystarczy docierać do świadomości ludzi poprzez ulotki i social media, potrzebni są lokalni liderzy, którzy zachęcą mieszkańców np. do wymiany starego pieca węglowego. To mogą być nauczyciele, księża – zaznaczył.
W panelu uczestniczył także przedstawiciel Alarmu Smogowego Emil Nagalewski. Co ciekawe, miał dużo dobrych informacji. Okazuje się, że w ostatnim rankingu dotyczącym liczby wymienionych pieców starego typu wśród pierwsze setki gmin z największym wskaźnikiem aż 52 to gminy ze Śląska.
- Jeśli coś robi się stanowczo i konsekwentnie, to procentuje – mówił Emil Nagalewski. – Przykładem jest Rybnik, który przez lata uchodził za polską stolicę smogu, a dziś bardzo wiele się tam zmieniło na lepsze. Dość powiedzieć, ostatnio wpłynęło 4000 wniosków od wymianę tzw. „kopciuchów” i to największa liczba w skali miast i gmin na Śląsku.
Na wymianę pieca starego typu można otrzymać dotację i to nawet do 95 proc. kosztów. Przyznaje je m.in. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Katowicach, tak jak pozostałe regionalne jednostki.
- Warto pogratulować zarządowi Województwa Śląskiego za doskonale przygotowany projekt, dzięki któremu otrzyma gigantyczny zastrzyk gotówki na realizację proekologicznych zadań – powiedział Andrzej Muter z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. – U nas przygotowujemy dla Śląska 25 mln zł.
Dotacje są konieczne, bo wielu rodzinom nie udałoby się samodzielnie opłacić wymiany pieca. O tym, że jest to opłacalne przekonywała zgromadzonych Izabela Domogała.
- Ja nie ubiegałam się o dotację, fotowoltaikę i pompę ciepła sfinansowałam z własnych oszczędności i to była doskonała inwestycja. Koszty ogrzewania spadły do 80 zł w skali roku – wyliczyła. – Nie ma już czasu, by zasłaniać się tym, że ogrzewanie domu węglem jest tańsze od prądu. Musimy wszyscy się dostosować, bo tu chodzi o nasze zdrowie.