Śląskie inspiruje rozwój

W Katowicach rozpoczął się XI Europejski Kongres Gospodarczy. W trzydniowym cyklu debat bierze udział kilkuset panelistów, eksperci, naukowcy, przedstawiciele rządu i samorządów oraz tysiące uczestników z Polski i ze świata

W inauguracji Europejskiego Kongresu Gospodarczego uczestniczył marszałek Jakub Chełstowski, wojewoda śląski Jarosław Wieczorek oraz prezydent Katowic Marcin Krupa.

„Cieszę się, że województwo śląskie aktywnie wspiera biznes i gospodarkę. To cenne spotkanie, w trakcie którego opracowujemy pomysły na rozwój gospodarczy nie tylko w skali regionalnej, ale i europejskiej. Chcemy kreować nowe rozwiązania, uczyć się od najlepszych i korzystać z doświadczeń ekspertów. Liczę na owocną dyskusję i konstruktywne wnioski” – mówił w trakcie otwarcia kongresu marszałek Jakub Chełstowski.

Kongres tradycyjnie przyciągnął do Katowic najważniejszych polityków, a także przedstawicieli świata nauki i biznesu. Polski rząd reprezentują szefowie resortów gospodarczych i z gospodarką związanych - ministrowie infrastruktury, finansów, przedsiębiorczości i technologii, nauki i szkolnictwa wyższego, środowiska, inwestycji i rozwoju oraz energii. W panelach tematycznych związanych z kongresem uczestniczą przedstawiciele Samorządu Województwa Śląskiego.

Wśród najważniejszych tematów kongresu znajdują się kwestie związane z rozwojem gospodarczym, które kształtują przyszłość i wpływają na życie społeczne i relacje międzynarodowe. Jednym z najistotniejszych wątków jest problematyka związana z energetyką. Wśród istotnych kwestii poruszanych na kongresie znajdą się także m.in. nowe technologie, finanse, przyszłość relacji Unii Europejskiej z Wielką Brytanią, europejskie inwestycje, rola młodych ludzi w przyszłości Unii Europejskiej, zależności między ekspansywnymi technologiami, a rozwojem gospodarczym i społecznym. Poruszone będą ponadto zagadnienia związane ze zrównoważonym rozwojem.

W panelu „Miasta, metropolie, regiony. Dylematy zrównoważonego wzrostu” uczestniczył marszałek Jakub Chełstowski. W trakcie spotkania sporo miejsca poświęcono jakości życia, a także przeobrażeniom miast i regionów, także na przykładzie województwa śląskiego.

„Województwo śląskie jest specyficzne, skupiamy wiele miast i Katowice są modelowym przykładem udanej transformacji gospodarczej, społecznej, kulturalnej. Jesteśmy na etapie zmian strukturalnych, chcemy tworzyć przestrzeń dla rozwoju nowoczesnej gospodarki, przemysłu i tkanki miejskiej. To duże wyzwanie, dlatego aktualizujemy strategię rozwoju województwa, żeby uwzględnić wszystkie wyzwania i zagrożenia związane z rozwojem” – tłumaczył marszałek Jakub Chełstowski.

W ramach tegorocznej edycji EKG odbędzie się 150 dyskusji z udziałem kilkuset prelegentów. Kongres potrwa od 13 do 15 maja i większość wydarzeń odbędzie się w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym. Po raz czwarty towarzyszy im specjalna sesja skierowana do młodych, innowacyjnych przedsiębiorców, którzy chcą zainteresować swoimi rozwiązaniami największe firmy, czyli European Start-up Days.

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
 • Escape: zamyka galerie.
 • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
 • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
 • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
 • Escape: closes the galleries.
 • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
 • Left arrow: previous slaid.
 • Right arrow: next slaid.
 fot. Tomasz Żak / BP UMWS fot. Tomasz Żak / BP UMWS fot. Tomasz Żak / BP UMWS fot. Tomasz Żak / BP UMWS fot. Tomasz Żak / BP UMWS fot. Tomasz Żak / BP UMWS fot. Tomasz Żak / BP UMWS fot. Tomasz Żak / BP UMWS Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie