Wozownia zamku w Tworkowie odzyskała dawny blask

 Wozownia zamku w Tworkowie. fot. Patryk Pyrlik / UMWS Wozownia zamku w Tworkowie. fot. Patryk Pyrlik / UMWS
Gmina Krzyżanowice pozyskała ponad 2 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020 na rewitalizację dawnej wozowni przy ruinach zamku w Tworkowie

Wozownia zamku w Tworkowie odzyskała dawny blask Gmina Krzyżanowice pozyskała ponad 2 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020 na rewitalizację dawnej wozowni przy ruinach zamku w Tworkowie. Obiekt po gruntownej modernizacji jest już dostępny dla turystów. Dodatkową atrakcją dla zwiedzających jest zrewitalizowany ogród oraz punkt widokowy.

- Dawna wozownia przy ruinach zamku w Tworkowie jest turystyczną wizytówką subregionu zachodniego. Rewitalizacja przywróciła temu wyjątkowemu miejscu dawny blask. Ale to też efekt skutecznej pracy miejscowego samorządu, dlatego wójtowi Grzegorzowi Utrackiemu chcę dziś pogratulować zaangażowania. To jeden z tych projektów, które warto było wspierać. Z RPO rozpisanego na lata 2014-2020 na ten cel przeznaczono kwotę ponad 2 mln zł. Ruiny zamku przyciągają swoją magią, naprawdę dobrze się tutaj czujemy, więc nie jest zaskoczeniem, że cieszy się dużą popularnością wśród przyjezdnych. Dlatego nie widzę przeszkód, aby dalej wspierać projekty w tej części regionu, zwłaszcza, że są to pomysły interesujące, perspektywiczne, które finalnie przyczynią się do promocji województwa. Pamiętajmy, że turystyka zawsze przekłada się na rozwój – przekonuje marszałek Jakub Chełstowski, który uczestniczył uroczystym otwarciu wozowni.

Koszt realizacji zadania wyniósł blisko 2,5 mln zł. W kwietniu br. podpisano aneks o zwiększeniu dofinansowania projektu. Obiekt po remoncie ma służyć lokalnej społeczności. Będą odbywały się m.in. koncerty i wystawy. Zachowano przy tym jego dawny charakter. Sam remont był kompleksowy: zbudowano od nowa sanitariaty, powstały przeszklenia i zamontowano balustrady, konieczna była budowa instalacji wodociągowej oraz wykonanie pokrycia stropu i stropodachu.

Rewitalizacja zabytku rozpoczęła się przed pięcioma laty. - Wtedy w ramach wspólnego projektu z czeskimi Szylerzowicami, udało się nam pozyskać pierwszą dotację unijną. Rewitalizacja - poza wieżą i wozownią - objęła również wzmocnienie oraz zabezpieczenie części ruin, które przetrwały do naszych czasów, zwłaszcza w zakresie ich wzmocnienia oraz zabezpieczenia zarówno przed dalszym niszczeniem, jak i w celu bezpiecznego udostępnienia ich zwiedzającym. Trzeba jednak było dokończyć prace, a na to potrzebne są środki. Udało się to dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego, za co jesteśmy wdzięczni. Obiekt ma służyć i turystom, i lokalnej społeczności. Mamy przy tym wielu gości z Czech – dodaje wójt gminy, Grzegorz Utracki.

Projekt przygotował pochodzący z Tworkowa, znany architekt prof. Jerzy Witeczek. Gminie udało się także zrewitalizować zamkowy park.

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
 • Escape: zamyka galerie.
 • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
 • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
 • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
 • Escape: closes the galleries.
 • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
 • Left arrow: previous slaid.
 • Right arrow: next slaid.
 Wozownia zamku w Tworkowie. fot. Patryk Pyrlik / UMWS Wozownia zamku w Tworkowie. fot. Patryk Pyrlik / UMWS Wozownia zamku w Tworkowie. fot. Patryk Pyrlik / UMWS Wozownia zamku w Tworkowie. fot. Patryk Pyrlik / UMWS Wozownia zamku w Tworkowie. fot. Patryk Pyrlik / UMWS Wozownia zamku w Tworkowie. fot. Patryk Pyrlik / UMWS Wozownia zamku w Tworkowie. fot. Patryk Pyrlik / UMWS Wozownia zamku w Tworkowie. fot. Patryk Pyrlik / UMWS Wozownia zamku w Tworkowie. fot. Patryk Pyrlik / UMWS Wozownia zamku w Tworkowie. fot. Patryk Pyrlik / UMWS Wozownia zamku w Tworkowie. fot. Patryk Pyrlik / UMWS Wozownia zamku w Tworkowie. fot. Patryk Pyrlik / UMWS Wozownia zamku w Tworkowie. fot. Patryk Pyrlik / UMWS Wozownia zamku w Tworkowie. fot. Patryk Pyrlik / UMWS Wozownia zamku w Tworkowie. fot. Patryk Pyrlik / UMWS Wozownia zamku w Tworkowie. fot. Patryk Pyrlik / UMWS Wozownia zamku w Tworkowie. fot. Patryk Pyrlik / UMWS Wozownia zamku w Tworkowie. fot. Patryk Pyrlik / UMWS Wozownia zamku w Tworkowie. fot. Patryk Pyrlik / UMWS Wozownia zamku w Tworkowie. fot. Patryk Pyrlik / UMWS Wozownia zamku w Tworkowie. fot. Patryk Pyrlik / UMWS Wozownia zamku w Tworkowie. fot. Patryk Pyrlik / UMWS Wozownia zamku w Tworkowie. fot. Patryk Pyrlik / UMWS Wozownia zamku w Tworkowie. fot. Patryk Pyrlik / UMWS Wozownia zamku w Tworkowie. fot. Patryk Pyrlik / UMWS Wozownia zamku w Tworkowie. fot. Patryk Pyrlik / UMWS Wozownia zamku w Tworkowie. fot. Patryk Pyrlik / UMWS