Uroczystość w Operze Śląskiej
Wczoraj, 14 bm. w Operze Śląskiej w Bytomiu wręczono doroczne Nagrody Marszałka Województwa w Dziedzinie Kultury oraz Odznaki Honorowe za Zasługi dla Województwa Śląskiego. Uroczystość połączono z otwarciem nowej Sali Koncertowej w wyremontowanej po pożarze części budynku Opery
Nagrody przyznano w trzech kategoriach: dla młodych twórców, za wybitne osiągnięcia artystyczne oraz za upowszechnianie kultury.
Nagrody dla Młodych Twórców otrzymali:Wojciech Kuczok – za wybitne osiągnięcia w dziedzinie literatury, Marcin Dylla – za wybitne osiągnięcia w dziedzinie muzyki, Marek Rachoń – za znaczące osiągnięcia w dziedzinie teatru.
Nagrody w tej kategorii przyznawane są za znaczące osiągnięcia w twórczości artystycznej osobom, które nie przekroczyły 35 roku życia.
Nagrody artystyczne otrzymali: Józef Świder – za dokonania twórcze w dziedzinie kompozycji, Tomasz Jura – za dokonania twórcze w dziedzinie grafiki, plakatu, satyry, Wojciech Prażmowski – za dokonania twórcze w dziedzinie fotografii.
Nagrody za Wybitne Osiągnięcia Artystyczne stanowią uhonorowanie wybitnych, wieloletnich osiągnięć twórczych.
Nagrody za Upowszechnianie Kultury i Ochronę jej Dóbr odebrali: Tadeusz Kijonka – za szczególne zasługi w upowszechnianiu kultury oraz troskę o rozwój twórczości literackiej, Dariusz Krajewski - za szczególne zasługi w upowszechnianiu kultury, Bogdan Kocurek – za szczególne zasługi w rozwoju bibliotekarstwa.
Nagrody za upowszechnianie kultury są wyróżnieniem za wybitne osiągnięcia w jej propagowaniu oraz ochronie jej dziedzictwa i dorobku.
Podczas uroczystości wręczono również Odznaki Honorowe za Zasługi dla Województwa Śląskiego. Otrzymali je: Andrzej Kalinin – prozaik, publicysta, krytyk literacki i teatralny Wojciech Kilar - kompozytor Kazimierz Kutz - reżyser Henryk Konwiński – choreograf i reżyser w Operze Śląskiej Jacek Łumiński – dyrektor naczelny i artystyczny Śląskiego Teatru Tańca w Bytomiu Dariusz Miłkowski – Dyrektor Teatru Rozrywki w Chorzowie Jerzy Moskal - zastępca dyrektora Muzeum Śląskiego ds. Centrum Scenografii Polskiej Adam Pastuch – dyrektor Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" Lech Szaraniec – dyrektor Muzeum Śląskiego
Nagrody przyznano także dwóm instytucjom: Kwartetowi Śląskiemu oraz Muzeum Śląskiemu.
Marszałek Michał Czarski wręczył także Nagrodę im. Karola Miarki. Odebrał ją Marek Plura - działacz na rzecz integracji społecznej osób niepełnosprawnych. Marek Plura został laureatem tej nagrody w październiku 2004 roku.
Wręczenie nagród poprzedziło uroczyste otwarcie odrestaurowanej Sali Koncertowej. Sala uległa zniszczeniu w wyniku pożaru, który wybuchł w gmachu Opery 24 sierpnia 2000 r. Ogień strawił wówczas doszczętnie dużą salę baletową - dawny budynek Filharmonii (Konzerthaus). W czasie gaszenia pożaru zniszczeniu uległo również wiele innych pomieszczeń, w tym garderoby baletu. Pożar zniszczył wnętrze historycznej Sali Hansa Poelziga, jednak odsłonił także jej pierwotne oblicze – niezwykłej urody sztukaterię zaprojektowaną przez Aleksandra Böhma. Zgodnie z wytycznymi konserwatora, przywrócono dawny wystrój sali z początku XX wieku.