Obchody 4 czerwca

25 rocznica częściowo wolnych wyborów

Jednostki wojewódzkie przyłączają się do obchodów 25 rocznicy wyborów parlamentarnych do Sejmu kontraktowego przeprowadzonych na zasadach ustalonych podczas obrad Okrągłego Stołu.

Rok 1989 był początkiem przemian nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Ćwierć wieku mija od dnia, kiedy po zwycięstwie ruchu Solidarności, Polacy mogli uczestniczyć w częściowo wówczas wolnych wyborach, które stały się podstawą do budowy w naszym kraju demokracji. Wiele placówek kultury i edukacji przyłącza się do celebrowania wspomnień o tych wydarzeniach.

Biblioteka Śląska zaprasza na cykl debat publicznych oraz okolicznościową wystawę. Wystawy archiwaliów sprzed 25 lat zostaną także zaprezentowane przez Muzeum Górnośląskie w Bytomiu (wraz z Regionalnym Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Katowicach), Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej oraz Śląskie Centrum Wolności i Solidarności, które to wydarzenie uświetni również koncertem Elektrycznych Gitar. W Muzeum Zamkowym w Pszczynie zabrzmi dzwon zamkowy „Bolko”. Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. J. Lompy w Katowicach współorganizuje Konkurs „2014! Młodzi dla Wolności”. W Parku Śląskim odbędzie się Performance Wolności, wodna instalacja okraszona efektami dźwiękowymi i świetlnymi.

Załączniki
Biblioteka Śląska
Śląskie Centrum Wolności i Solidarności
Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej oraz Muzeum Zamkowe w Pszczynie

Linki do stron zewnętrznych
Czerwiec Wolności - Park Śląski