Szlak Zabytków Techniki województwa śląskiego w... Krakowie

W sobotę 4 czerwca w Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie okazja aby poznać INDUSTRIADĘ nieco bliżej

Szlak Zabytków Techniki skupia obiekty, których największym walorem jest autentyczność. Znajdziemy tu prawdziwe zakłady pracy (kopalnie węgla i srebra), historyczne kolonie robotnicze, a nawet miejsca, gdzie od setek lat warzy się piwo, czy produkuje czystą wodę. „Odwiedzając obiekty zrzeszone na Szlaku spotykamy prawdziwych świadków historii, dotykamy maszyn i technologii, które zmieniły nasz świat. Dlatego w Muzeum Inżynierii Miejskiej pokażemy kilka prawdziwych elementów programu ubiegłorocznego festiwalu” – mówi Henryk Mercik, członek Zarządu Województwa Śląskiego. „Kto raz spróbuje, na pewno 11 czerwca w czasie INDUSTRIADY będzie chciał odkrywać przemysłowe legendy województwa śląskiego, na ziemi, pod ziemią, nad ziemią, na wodzie, pod wodą, a nawet na wodzie pod ziemią” – dodaje Mercik.

Krakowskie spotkanie ze Szlakiem Zabytków Techniki rozpocznie się o godzinie 10.00 i potrwa do 16.00. W programie między innymi:

1. Koncert 14-osobowej orkiestry górniczej.

2. Ekskluzywne warsztaty tłoczenia na autentycznej prasie ręcznej z Muzeum Prasy Śląskiej w Pszczynie.

3. Super Marian Bros: składanie rurociągu, rozkręcanie i ponowne skręcanie kranu oraz gry i zabawy nawiązujące do przemysłowych historii – warsztaty związane z Muzeum Techniki Sanitarnej w Gliwicach.

4. Sztuka węgla – malowanie węglem krajobrazów charakterystycznych dla obiektów Szlaku Zabytków Techniki (wieże wyciągowe szybów górniczych, Radiostacja Gliwicka, parowozy).

5. Pokaz grupy Gromowładni – generowanie dźwięków i piorunów za pomocą cewek Tesli – wydarzenie związane z Muzeum Energetyki w Łaziskach Górnych.

6. Kino plenerowe, filmy z cyklu: Bolek i Lolek wśród górników, czyli takie tytuły jak: Skarbnik, Barbórka, W starej kopalni, Zielona hałda, Czarne złoto, Pasowanie na górnika.

7. Aktorzy z grupy teatralnej Lufcik na Korbkę przeniosą nas w czasy rewolucji przemysłowej na Górnym Śląsku.

Dowiemy się, dlaczego Joanna Gryzik zwana była śląskim Kopciuszkiem, czy Karol Godula konszachtował z diabłem i co wspólnego miał hrabia Fryderyk Wilhelm von Reden z wojskami napoleońskimi. A nad wszystkim czuwał będzie opiekuńczy duch Skarbnika.

Tegoroczna INDUSTRIADA odbywa się w 44 zabytkach w 27 miejscowościach województwa śląskiego. W sobotę 11 czerwca połączą je nie tylko przemysłowe historie, ale i bezpłatny transport – w ten jeden dzień możemy bezpłatnie dojechać do zabytków techniki pociągami Kolei Śląskich, autobusami i tramwajami KZK GOP oraz specjalnymi INDUbusami. Skorzystanie z bezpłatnego transportu Kolejami Śląskimi lub KZK GOP umożliwia specjalny kupon (szczegóły na industriada.pl). Dodatkowe INDUbusy, przygotowane przez Metropolię Silesia obsługują 20 przystanków. Łączą też dworce kolejowe w Gliwicach, Zabrzu, Chorzowie Batorym, Katowicach i Sosnowcu z wybranymi obiektami INDUSTRIADY. W tych autobusach nie musimy mieć kuponu. Kolejne 3 busy, również bezpłatne, łączą obiekty z Bielska-Białej, Ustronia i Cieszyna. Bezpłatne busy będą także kursowały w Chorzowie (na trasie Huta Królewska – Szyb Prezydent) oraz w Częstochowie, gdzie pętlę łączącą tamtejsze obiekty obsługują zabytkowe „ogórki”, w których spotkamy emerytowanych przewodników z MPK Częstochowa. Nie zapominajmy również o płatnych przejazdach kolejami wąskotorowymi pomiędzy Bytomiem i Tarnowskimi Górami.

Czy Skarbnik lubił śpiew kanarków? O co spierali się Tesla z Edisonem? Skąd się wzięła huta w górskim kurorcie? Gdzie dworzec kolejowy jest starszy od miasta? Czy król cynku miał pakt z diabłem? W tym roku program INDUSTRIADY napędzają przemysłowe legendy, czyli opowieści związane z wydarzeniami historycznymi i osobami aktywnie uczestniczącymi w procesie industrializacji. A że tych osób i wydarzeń było niemało, to uczestnicy festiwalu będą mogli wybierać spośród prawie 400 wydarzeń.

W bogatym programie INDUSTRIADY wszyscy znajdą coś ciekawego. Ponad 70 wydarzeń przygotowano z myślą o dzieciach. Najmłodsi mogą zajrzeć do Gliwic, gdzie poznają tajniki wykonywania odlewów żeliwnych, albo wybrać się na poszukiwanie srebrnego pociągu w Gliwicach. Pasjonaci techniki zapewne nie przegapią zwiedzania śluzy Rudziniec i rejsów po Kanale Gliwickim czy nocnego zwiedzania w Browarze Zamkowym w Cieszynie albo uruchomienia ponad 100-letnich maszyn w Walcowni Cynku w Katowicach i warsztatów z elektroniki oraz nauki gry na cewkach Tesli w Muzeum Energetyki w Łaziskach.

Kto woli sobotę 11 czerwca spędzić bardziej rozrywkowo, niech wybierze się na wycieczkę szlakiem bielskich murali reklamowych i artystycznych (początek w Starej Fabryce w Bielsku-Białej), odwiedzi Art Naif Festiwal w Katowicach, zajrzy do Szybu Maciej w Zabrzu, gdzie występuje Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” lub posłucha Miuosha w Siemianowicach Śląskich.

Każdy natomiast powinien odwiedzić zabrzańską Sztolnię Królowa Luiza. W sobotę 11 czerwca premierowo otwierany jest tam Park 12C, czyli podziemne królestwo maszyn górniczych i naziemna strefa wynalazków. Kto potrafi grać na akordeonie niech dołącza do orkiestry Marcina Wyrostka i ustanawia w Luizie rekord świata w liczbie akordeonistów równocześnie grających ten sam utwór. Muzycznie zapowiada się też finał INDUSTRIADY zaplanowany w Muzeum Śląskim w Katowicach, gdzie przygotowywany jest koncert multimedialny „Rasa. Pieśni antracytu”. Na specjalnie ustawionej scenie pojawi się około 100 artystów i zaprezentuje utwory łączące górników z całego świata.

Linki do stron zewnętrznych
Szczegółowe informacje o festiwalu na stronie industriada.pl