Piknik ku czci Powstańców Śląskich

Premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Beata Szydło oraz marszałek Jakub Chełstowski otworzyli Piknik Militarny zorganizowany w ramach obchodów 100. rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego.

Przed rozpoczęciem Pikniku Premier Mateusz Morawiecki oraz wicepremier Beata Szydło wraz z marszałkiem Jakubem Chełstowskim złożyli kwiaty pod Pomnikiem Powstańców Śląskich w Katowicach – jednym z najbardziej rozpoznawalnych monumentów poświęconych czynowi powstańczemu.

Część oficjalną wydarzenia rozpoczęło złożenie meldunku Prezesowi Rady Ministrów przez dowódcę Garnizonu Bytom Pułkownika Grzegorza Gdulę, po którym nastąpił przegląd pododdziałów, oddanie honorów sztandarom, powitanie z żołnierzami i funkcjonariuszami kompanii honorowych. Do delegacji rządowej z premierem Morawieckim i wicepremier Beatą Szydło dołączył wiceminister Grzegorz Tobiszowski. Wśród zaproszonych gości znaleźli się europosłowie, parlamentarzyści, samorządowcy oraz reprezentanci służb mundurowych. Piknik zorganizowano z inicjatywy marszałka województwa śląskiego Jakuba Chełstowskiego, organizatorem był Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, przy wsparciu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwa Obrony Narodowej i współudziale miasta Katowice.

"Lekcja jaką zostawili nam powstańcy to nie tylko lekcja historii, ale także lekcja przyszłości. Polska to wybór, często trudny wybór. Powstańcy mieli do wyboru potężne państwo, gdy u wrót Warszawy stała armia bolszewicka i w momencie zagrożenia opowiedzieli się za polskością. Marzenia się nie spełniają, marzenia spełniają ludzie. Jesteśmy wdzięczni powstańcom za tę lekcję, że Polska to wielki wybór - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Dodał, że Wojciech Korfanty mówił, że Polska nie jest taka do końca o jakiej sobie zamarzyliśmy, ale dodał, że będziemy wszyscy starać się i pracować, po to żeby była coraz lepsza. "I to też jest dla nas lekcja III RP i państwa, które staramy się by było coraz silniejsze, lepsze dla wszystkich" – powiedział Morawiecki.

„Śląsk jest bliski sercu każdego polskiego patrioty. Jest silny rodziną, ludźmi, którzy są niezłomni, wytrwali i zawsze myślą o Polsce. Śląska rodzina powinna być wzorem dla całej Europy. Śląsk kojarzy się z gospodarką, przemysłem, węglem ale dziś jest zielony i nowoczesny i widać jak bardzo się zmienił” - podkreślała w swoim wystąpieniu wicepremier Beata Szydło.

Na zakończenie części oficjalnej głos zabrał marszałek Jakub Chełstowski.

„To wielka radość, że możemy świętować te wyjątkowe wydarzenia. W czwartek pociąg powstańczy dotarł do Warszawy i ofiarowaliśmy sztandar powstańczy "Tobie Polsko" prezydentowi RP. Cieszę się, że dziś Państwo są z nami to prawdziwy symbol łączności w stulecie Powstań Śląskich. Ojcem prawdy jest czas, a Śląsk jest polski” - powiedział marszałek Jakub Chełstowski.

Piknik Militarny rozpoczął pokaz musztry Orkiestry Wojskowej, potem występ mażoretek Akcent z Miejskiego Domu Kultury w Katowicach następnie pokaz grupy rekonstrukcyjnej z Wodzisławia Śląskiego Piechota Herr. Momentem kulminacyjnym był występ Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk z koncertem pieśni patriotycznych. W programie przewidziano także pokaz dynamiczny Policji, pokaz psa Służby Skarbowo – Celnej oraz występ orkiestry górniczej.

Główną atrakcją Pikniku była prezentacja sprzętu militarnego – na stoiskach znalazły się m.in. Kołowy Transporter Opancerzony „Rosomak”, czołg PT 91 Twardy, samobieżny moździerz Rak oraz wyrzutnia rakiet Poprad. Marszałek Chełstowski, jako główny koordynator wydarzenia dziękował wszystkim służbom za zaangażowanie w organizację Pikniku, który zgromadził tysiące mieszkańców regionu.

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
 • Escape: zamyka galerie.
 • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
 • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
 • Prawa strzałka: następny slaid.
After clicking on the image a modal window will open with a large version of the image. It will be possible to browse the gallery of subsequent images.
Using the gallery using keyboard shortcuts:
 • Escape: closes the galleries.
 • Space: starts / stops automatic slaidshow (play / pause).
 • Left arrow: previous slaid.
 • Right arrow: next slaid.
 Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie Zdjęcie